Байдарка ва каноэчиларимиз Осиё чемпионатини муваффақиятли бошлашди
Таиландда слалом баҳсларидан сўнг байдарка ва каноэ бўйича Осиё чемпионатига старт берилди. Қувонарлиси, спортчиларимиз куннинг биринчи ярмидаги дастурда 5 та олтин, 5 та кумуш ва 1 та бронза, жами 11 та медаль қўлга киритишди.
Мусобақа ёшлар ва катталар ўртасида ўтказилмоқда. Буэнос-Айрес-2018 ўсмирлар Олимпиадаси чемпиони Гулбаҳор Файзиева катталар тоифасида ҳам ўзининг нималарга қодир эканини яна бир карра кўрсатиб, қитъа биринчилигининг олтин медалига сазовор бўлди. Шунингдек, жамоамиз ғазнасига яна 4 та олтин медални ёшларимиз тақдим қилишди. Айни пайтгача медаль қўлга киритган спортчиларимиз:
Катталар, олтин медаль:
С-1: Гулбаҳор Файзиева
К-1: Шахриёр Маҳкамов
К-2: Шоҳруҳбек Азамов ва Самандар Ҳайдаров
К-4: Камила Малахова, Юлия Борзова, Екатирина Шубина, Арина Танатмишева
С-1: Нурислом Тўхтасин ўғли
К-1: Акмал Мирзаев
К-1: Ксения Ивлиева
С-1: Муҳаммадали Мирисманов
С-2: Камолиддин Раҳматуллаев ва Азимжон Сотиболдиев
С-1: Шоҳсанам Шерзодова
К-4: Ибратбек Эргашев, Абдусалом Нормирзаев, Акмал Мирзаев ва Сергей Слепов
Маълумот учун, барча йўналишлар 1000 метр масофага ўтказилди. Ёшлар тоифаси 18 ёшгача бўлган спортчилар ўртасида ташкил этилди.

ЧА по гребле на байдарках и каноэ: отечественные спортсмены стартовали успешно
После соревнований по гребному слалому в Таиланде стартовал чемпионат Азии по гребле на байдарках и каноэ. Отрадно, что в первой половине стартового дня наши спортсмены завоевали 5 золотых, 5 серебряных и 1 бронзовую медали.
Турнир проходит среди молодёжи и взрослых. Чемпионка юношеских Олимпийских игр 2018 года в Буэнос-Айресе Гулбахор Файзиева показала своё превосходство и в состязаниях среди взрослых. На континентальном первенстве она поднялась на высшую ступень пьедестала почёта. Кроме того, копилка отечественной команды нашей команды пополнилась ещё 4 золотыми наградами в соревнованиях среди молодёжи.
С-1: Гулбахор Файзиева;
К-1: Шахриёр Махкамов,
К-2: Шохрухбек Азамов и Самандар Хайдаров,
К-4: Камила Малахова, Юлия Борзова, Екатерина Шубина, Арина Танатмишева;
С-1: Нурислам Тухтасин угли.
К-1: Акмаль Мирзаев,
К-1: Ксения Ивлиева,
С-1: Мохаммадали Мирисманов,
С-2: Камолиддин Рахматуллаев и Азимжон Сотилболдиев;
С-1: Шохсанам Шерзодова,
К-4: Ибратбек Эргашев, Абдусалом Нормирзаев, Акмаль Мирзаев и Сергей Слепов.
Отметим, что состязания всех видов программ состоялись на дистанции 1000 метров. Что касается соревнований среди молодёжи, то лучших определили в возрасте до 18 лет.