Федерацияларни молиялаштиришдаги “UzASBO” тизимида учраётган масалалар муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлаш тўғрисида”ги ПҚ-5281 сонли Қарорида янги Олимпиада цикли давомида терма жамоаларимиз учун сарфланаётган маблағларнинг шаффофлигини таъминлаш мақсадида федерация ва ассоциацияларни молиялаштиришда янгича тизимдан фойдаланиш таъкидланган эди. Ҳозирги кунда мазкур жараён Молия вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган “UzASBO” тизимида амалга оширилмоқда. Қайд этиш жоиз, федерация ва ассоциациялар учун янги ҳисобланган мазкур тизимда етарлича муаммолар ҳам учраб турибди. Бугун МОҚда мазкур масалаларни бартараф этишга бағишланган йиғилиш ўтказилди. Унда Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосарлари Шаҳрулло Маҳмудов ҳамда Мурод Исмоилов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, Молия вазирлиги мутасаддилари, федерация ва ассоциацияларнинг бош бухгалтерлари иштирок этишди.
Тадбир аввалида Ойбек Касимов кун тартибидаги масалалар ҳақида гапириб ўтди.
“Давлатимиз томонидан спорт соҳасини молиялаштиришда шаффофликни таъминлашга катта эътибор қаратилмоқда. Мазкур тизим биз олиб бораётган ишлар халқимизга очиқ-ойдин кўрсатилиши йўлида муҳим. Янги тизим билан ишлаш бўйича федерацияларимиз бухгалтерларига семинар ва ўқув дарслари ўтказдик. Бироқ иш жараёнида бошқа вазиятлар ҳам учраб турибди. Бугун унда учраётган техник масалалар ва муаммоларни биргаликда ўрганамиз, муҳокама қиламиз ва уларга ечим топишга ҳаракат қиламиз”, – деди МОҚ Бош котиби.
Шундан сўнг иш жараёнида юзага келаётган муаммоларни ўрганиш мақсадида федерация бухгалтерларининг фикрлари тингланди. Унда бир қатор бухгалтерлар федерацияларни молиялаштириш тизимидаги ноқулайликлар, камчиликлар ҳақида тўхталишди. Уларнинг сўзларига кўра, техник узилишлар ва буйруқни тасдиқлашда тизимнинг узоқ вақт сарфлаётгани иш жараёнига салбий таъсир ўтказмоқда.
Бунга жавобан Молия вазирлиги масъуллари “UzASBO” тизимини янада такомиллаштириш, унинг техник имкониятларини кучайтириш учун дастурчиларга қўшимча топшириқ берилишини, яқин кунлар ичида бундай вазият бартараф этилишини таъкидлашди.
Мутахассисларнинг қўшимча қилишича, спорт соҳасида бошқа йўналишларда учрамайдиган турли вазиятларга дуч келинмоқда. Йиғилиш давомида ана шундай ҳолатларда муқобил ечим топиш учун тизим дастурчилари ва федерация бухгалтерлари иштирокида яна бир учрашув ташкил этиш таклифи қўллаб-қувватланди.

Устранение неполадок в системе"UzASBO" - основная тема сегодняшней встречи в НОК
В постановлении Президента Республики Узбекистан № ПП-5281 "О комплексной подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм, проводимым в городе Париже (Франция) в 2024 году" было отмечено использование новой системы финансирования Федераций и Ассоциаций в целях обеспечения прозрачности расходования финансовых средств для Национальных команд в течение нового Олимпийского цикла. В настоящее время данный процесс осуществляется в системе "UzASBO", разработанной Министерством финансов. Следует отметить, что в данной программе, которая является новой для Федерации и Ассоциаций, встречается достаточно нерешённых вопросов. Сегодня в НОК состоялось совещание, посвящённое обсуждению этих проблем. В нём приняли участие заместители министра Развития спорта Шахрилло Махмудов и Мурод Исмоилов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, ответственные лица Министерства финансов, главные бухгалтеры Федераций и Ассоциаций.
Вначале мероприятия Ойбек Касимов выступил с приветственной речью.
"Со стороны государства уделяется большое внимание обеспечению прозрачности в финансировании спортивной сферы. Эта система важна для того, чтобы проводимая нами работа была наглядно показана нашему народу. Мы провели семинары и обучающие занятия для бухгалтеров Федераций по работе с новой системой. Однако в процессе работы встречаются и другие ситуации. Мы вместе изучим, обсудим технические вопросы и проблемы, с которыми они сталкиваются сегодня, и постараемся найти их решения", – отметил Генеральный секретарь НОК.
После этого были заслушаны мнения бухгалтеров Федераций с целью изучения проблем, возникающих в процессе работы. В нём ряд специалистов остановился на неудобствах, недостатках в системе финансирования Федераций. По их словам, технические сбои и тот факт, что система тратит слишком много времени на утверждение приказов, негативно влияют на рабочий процесс.
В ответ на это ответственные лица Министерства финансов отметили, что для дальнейшего совершенствования системы "UzASBO", усиления её технических возможностей программистам будет дано дополнительное задание, и в ближайшие дни такая ситуация будет устранена.
Эксперты добавляют, что спортивная индустрия сталкивается с различными ситуациями, которые не имеются в других сферах. В ходе совещания было поддержано предложение организовать ещё одну встречу с участием системных программистов и бухгалтеров Федераций для поиска альтернативного решения в подобных случаях.