Спортни ривожлантириш вазири Ўзбекистон дзюдо федерациясига ташриф буюрди
Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов Ўзбекистон дзюдо федерациясида бўлиб, у ерда йўлга қўйилган ишлар билан яқиндан танишди. Унга ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳамроҳлик қилишди. Меҳмонларни МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов бошчилигидаги жамоа қарши олди, дея хабар бермоқда федерация матбуот хизмати.
«Ҳурматли Президентимиз спортимизни янада ривожлантириш ва уни янги босқичга олиб чиқиш йўлида бизга ишонч билдирдилар. Биз Сизлар билан ушбу ишончни оқлашга, бир жамоа бўлиб фаолият олиб боришга бел боғлаганмиз. Давлатимиз раҳбари оммавий спортни ривожлантириш, кучли селекцияни йўлга қўйиш, олий спорт ютуқлари нуфузини ошириш каби муҳим йўналишлар бўйича кўрсатма берганлар. Шубҳасиз, бундай ишларни бажаришда аҳил жамоа бўлишимиз лозим. Мен федерациялар билан танишишни бежиз дзюдодан бошламадим. Деярли барча Олимпиадаларда бу спорт тури мамлакатимизга медаль тақдим этиб келган. Олдимизда йилнинг энг муҳим мусобақаси - Осиё ўйинлари бор. Қолаверса, бу йил Ўзбекистон илк бор дзюдо бўйича катталар ўртасидаги Жаҳон чемпионатига мезбонлик қилади. Ана шу мусобақаларга барчамиз бир ёқадан бош чиқарган ҳолда жиддий тайёргарлик кўришимиз керак», – деди Адҳам Икрамов.
Вазир федерацияда фаолият юритаётган шифокор, диетолог ва массажчиларимиз билан алоҳида суҳбат қурди. Уларнинг дзюдочилар эришажак ғалабаларда ҳиссаси улкан бўлишини, буни ҳис қилган ҳолда ҳамиша ишга астойдил ёндашишлари кераклигини таъкидлади.
«Мен Олимпия қўмитасидаги йиғилишда ҳам айтдим ва яна такрорлайман, биз федерацияларимизга «нима берасан?» деган савол беришдан аввал «нима керак?» деб мурожаат қилишимиз лозим. Уларнинг барча муаммоларини ўрганиб, уларга ечим топганимиздан сўнггина натижа талаб қилишимиз мумкин», – дея қўшимча қилди Спортни ривожлантириш вазири.
Адҳам Икромов федерацияга ташрифи давомида ҳар бир йўналишдаги мутахассислар билан алоҳида суҳбатлашди. Муаммо ва камчиликлар ҳақида сўради. Халқ таълими вазирлиги билан ҳамкорликда юртимизнинг барча ҳудудларида дзюдо мактабларининг қурилиши ва уларнинг ёш спортчилар ихтиёрига топширилиш жараёнига ижобий баҳо берди. Селекция жараёнини жонлантириш йўлида бу ихтисослаштирилган мактаблар катта аҳамиятга эга эканини урғулади.

Министр Развития спорта посетил Федерацию дзюдо Узбекистана
Министр Развития спорта Адхам Икрамов посетил Федерацию дзюдо Узбекистана, где ознакомился с проделанной работой. Сопровождали его заместитель Шахрилло Махмудов, а также Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Гостей встречала команда во главе с вице-президентом НОК, руководителем Федерации дзюдо Узбекистана Азизжоном Камиловым, сообщает пресс-служба Федерации.
"Уважаемый президент выразил нам уверенность в дальнейшем развитии узбекского спорта и выводе его на новый уровень. Мы полны решимости оправдать это доверие, работать вместе как единая команда. Глава государства дал указания по таким важным направлениям, как развитие массового спорта, налаживание селекционной работы, повышение престижа высших спортивных достижений. Безусловно, при проведении такой работы должна быть сплочённая команда. Неспроста знакомство с Федерациями я начал с дзюдо. Практически на всех Олимпиадах этот вид спорта приносил стране медали. Впереди у нас самый важный старт года - Азиатские игры. Кроме того, в текущем спортивном сезоне Узбекистан впервые примет чемпионат мира по дзюдо среди взрослых. Все мы должны серьёзно подготовиться к этим ответственным соревнованиям", – сказал Адхам Икрамов.
Министр отдельно побеседовал с врачами, диетологами и массажистами, работающими в Федерации. Он отметил, что их вклад в будущие победы дзюдоистов будет огромен, и, зная это, они всегда должны подходить к делу с большой ответственностью.
"Я также сказал это на заседании в Олимпийском комитете, и повторю ещё раз, что мы должны сначала спрашивать в чём нуждаются Федерации, прежде чем требовать от них результатов". Только после того, как мы изучим все их проблемы и найдём решение, мы сможем претендовать на достижение", – добавил министр Развития спорта.
В ходе визита в Федерацию Адхам Икрамов отдельно пообщался со специалистами по каждому направлению. Спросил о проблемах и недостатках. Дал положительную оценку процессу строительства школ дзюдо во всех регионах страны и скорейшего их функционирования, реализуемого совместно с Министерством народного образования Узбекистана. Он подчеркнул, что эти специализированные школы имеют большое значение для оживления процесса отбора талантливых единоборцев.