Рустам Шоабдураҳмонов: “Спортчиларимизга ғолиблик руҳини берайлик”
Ўзбекистон МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов айни кунларда Туркияда ўқув-машғулот йиғинида бўлиб турган терма жамоамиз вакиллари билан боғланиб, уларнинг ҳолидан хабар олди. ZOOM платформасида ўтган йиғилишда Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси мутасаддилари ҳам иштирок этишди.
Суҳбатда сўнгги йиллар Президентимиз томонидан барча спорт турлари қатори велоспортга ҳам қаратилаётган эътибор ҳақида алоҳида тўхталиб ўтилди. Шунингдек, федерация раиси Танзила Нарбаеванинг ҳам жамоамизни қўллаб-қувватлашдаги, мамлакатимизда хотин-қизлар спортига эътиборнинг янада ортишидаги хизматлари тилга олинди. Велоспортчиларимиз учун узоқ кутилган профессионал клубнинг ташкил этилиши, 2 ёш вакилимизнинг Франция клуби таркибига бориб қўшилганини бу борада олиб борилаётган ишларнинг амалий тасдиғи сифатида кўриш мумкин.
Онлайн мулоқотда Туркия йиғинида жамоамизнинг олдига қўйилган мақсади, спортчиларимизнинг қандай тайёргарлик кўраётгани, йиғин доирасида ҳафта якунида иштирок этадиган халқаро мусобақалари бўйича фикрлар алмашилди. Рустам Шоабдураҳмонов велоспортчиларимиз билан алоҳида гаплашиб, уларга ўзининг илиқ тилакларини йўллади. Шунингдек, у МОҚ томонидан "Tashkent city professional cycling team" жамоаси пойгачилари моддий қўллаб-қувватланишини таъкидлади.
“Биз мусобақаларга тайёрланишдаги қарашимизни бутунлай ўзгартиришимиз керак. Барчамиз Токио Олимпиадасидан сўнг керакли хулосани чиқардик. Трасса, татами, ҳавза, ринг – барчаси қандай тайёргарликда келганимизни кўрсатади. Парижда ўзимизни янада кучли кўрсатишимиз керак. Бунинг учун спортчиларимизга ғолиблик руҳини беришимиз керак. Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда МОҚ томонидан барча ёрдам кўрсатилади”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Режаларга тўхталадиган бўлсак, велоспортчиларимизнинг Туркия йиғини 21 мартга қадар давом этади. Шундан сўнг улар Тожикистонда шосседа ўтадиган Осиё чемпионатига йўл олишади. Жамоа олдига ушбу мусобақа ва йиғинлар орқали жорий йил кутиб турган Осиё ўйинлари ва бошқа йирик мусобақаларга муносиб тайёргарлик кўриш вазифаси қўйилган.

16 Февраля 2022 6154
Прошла конференция на платформе ZOOM с участием руководства Национального Олимпийского комитета Узбекистана, Федерации велоспорта, тренеров и спортсменов сборной, которые сейчас находятся на международных УТС в Турции.
Говорили о том, насколько всё изменилось за последние годы и, как это отразилось на велоспорте. Уделяемое лично Президентом внимание развитию велоспорта по всей республике, старания Председателя Федерации велоспорта Танзилы Нарбаевой, небезразличность общественности — как результат наглядные достижения наших велоспортсменов на различных международных соревнованиях, появление профессиональных клубов, международные сборы. Отдельно отмечено то, что двое юниоров из национальной сборной начали выступать за французский клуб.
Во время конференции наряду с техническими вопросами о ходе подготовки ребят к ближайшим гонкам уже в эту субботу и воскересенье, выполнении плана работ по УТС, физическом состоянии спортсменов, их питании, Председатель НОК Рустам Шаабдурахманов уделил внимание каждому спортсмену, провёл перекличку и пожелал успехов в дальнейшем.
Со стороны НОК Узбекистана обещано оказание содействия в получении олимпийских стипендий для членов професионального велоклуба «Tashkent city professional cycling team».
«Мы полностью должны поменять подход. Все сделали выводы после Олимпиады в Токио. Дорожка, бассейн, татами — вот, где мы понимаем, кто есть кто. В Париже нужно показать себя. Нужно дать ребятам дух победителя! С нашей стороны будет предоставлено всё необходимое», — отметил Председатель НОК.
Что касается планов, то велоспортсмены пробудут на учебно-тренировочных сборах в Турции до 21 марта, далее их ожидает Чемпионат Азии по велошоссе в Таджикистане. После чего, поставлена задача достойно подготовиться к предстоящим Азиатским играм и другим международным соревнованиям.