МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ҳамда Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўраётган терма жамоамиз вакиллари билан учрашишда давом этади. Бугун мутасаддилар Ўзбекистон енгил атлетика федерациясида бўлиб, асосий таркиб вакилларининг машғулотларини кузатиш баробарида терма жамоага номзод бир қатор ёшларимиз билан учрашишди. Мазкур йиғилишда Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси раиси ўринбосари Андрей Абдувалиев бошчилигидаги федерация мутасаддилари, мураббийлар ҳам иштирок этишди.
Cуҳбатда МОҚ ҳамда Туризм ва спорт вазирлиги раҳбарлари тайёргарлик тизимида янгича методикага ёндашиш кераклигига алоҳида аҳамият қаратди.
“Ҳозир барча федерациялар янгича тизим асосида тайёргарлик олиб боришмоқда. Даврлар оралиғида норматив топшира олмаган вакилларимиз билан хайрлашамиз ва уларнинг ўрнига селекция орқали бошқа номзодларни қидирамиз. Сўнгги йилларда давлатимиз томонидан қаратилаётган эътибор ва унинг ҳар томонлама қўллаб-қувватлаб туришини барчамиз кўрмоқдамиз. Куни кеча Президентимизнинг Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик бўйича эълон қилган Қарорларини кўргандирсиз. Жуда катта мотивацион характерга эга рақамлар бор. Бу спортчиларимизга эътибор қанчалик катта эканини кўрсатмоқда. Сизлардан эса астойдил шуғулланиб, ватанингиз, номингизни машҳур қилишингизни сўраб қоламиз”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Йиғилиш давомида спортчиларнинг тажрибаларини ошириш, жамоани керакли инвентарлар билан таъминлаш бўйича мутасаддиларга керакли топшириқлар берилди. Шунингдек, мутасаддилар терма жамоага номзод янги спортчилар билан бирма бир суҳбатлашиб, уларнинг режалари, мақсадлари ҳақида фикр алмашди.

16 February 2022 5593
NOC Chairman Rustam Shaabdurakhmanov and Deputy Minister of Tourism and Sports Shakhrillo Makhmudov continue visits and meetings with representatives of the national teams preparing for the Hangzhou-2022 Asian Games and the Paris-2024 Olympics. Today, officials visited the Athletics Federation of Uzbekistan and, observing the training of representatives of the main team, met with a number of candidates for the national team in this discipline. The meeting was also attended by Federation officials headed by the Deputy Chairman of the Athletics Federation of Uzbekistan Andrey Abdukhakimov, as well as coaches.
In turn, the heads of the NOC and the Ministry of Tourism and Sports attached special importance to the new methodological approach in the training system.
"To date, all Federations are preparing according to the new system. Between periods, we will say goodbye to those athletes who will not be able to meet the standards, and instead we will look for other candidates through selection. We all see the increased attention and comprehensive support provided by the state in recent years. You probably saw the President's decisions announced yesterday on preparations for the 2024 Olympics in Paris. There are figures that have a very big motivational character. This shows how much attention is paid to our athletes. We ask you to work actively and glorify the Motherland, thereby becoming famous athletes”" said Rustam Shaabdurakhmanov.
During the meeting, the responsible persons were given the necessary instructions to improve the experience of athletes, provide the team with the necessary equipment. The officials also talked with the new athletes-candidates for the national team, exchanged views on their plans and goals.