МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ҳамда Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўраётган терма жамоамиз вакиллари билан учрашишда давом этади. Бугун мутасаддилар Ўзбекистон енгил атлетика федерациясида бўлиб, асосий таркиб вакилларининг машғулотларини кузатиш баробарида терма жамоага номзод бир қатор ёшларимиз билан учрашишди. Мазкур йиғилишда Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси раиси ўринбосари Андрей Абдувалиев бошчилигидаги федерация мутасаддилари, мураббийлар ҳам иштирок этишди.
Cуҳбатда МОҚ ҳамда Туризм ва спорт вазирлиги раҳбарлари тайёргарлик тизимида янгича методикага ёндашиш кераклигига алоҳида аҳамият қаратди.
“Ҳозир барча федерациялар янгича тизим асосида тайёргарлик олиб боришмоқда. Даврлар оралиғида норматив топшира олмаган вакилларимиз билан хайрлашамиз ва уларнинг ўрнига селекция орқали бошқа номзодларни қидирамиз. Сўнгги йилларда давлатимиз томонидан қаратилаётган эътибор ва унинг ҳар томонлама қўллаб-қувватлаб туришини барчамиз кўрмоқдамиз. Куни кеча Президентимизнинг Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик бўйича эълон қилган Қарорларини кўргандирсиз. Жуда катта мотивацион характерга эга рақамлар бор. Бу спортчиларимизга эътибор қанчалик катта эканини кўрсатмоқда. Сизлардан эса астойдил шуғулланиб, ватанингиз, номингизни машҳур қилишингизни сўраб қоламиз”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Йиғилиш давомида спортчиларнинг тажрибаларини ошириш, жамоани керакли инвентарлар билан таъминлаш бўйича мутасаддиларга керакли топшириқлар берилди. Шунингдек, мутасаддилар терма жамоага номзод янги спортчилар билан бирма бир суҳбатлашиб, уларнинг режалари, мақсадлари ҳақида фикр алмашди.

16 Февраля 2022 5625
Председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и заместитель министра Туризма и спорта Шахрилло Махмудов продолжают визиты и встречи с представителями сборных, готовящихся к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпиаде Париж-2024. Сегодня официальные лица посетили Федерацию лёгкой атлетики Узбекистана и, наблюдая за тренировками представителей основного состава, встретились с рядом кандидатов в сборную страны по данной дисциплине. В собрании также приняли участие официальные лица Федерации во главе с заместителем председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андреем Абдувалиевым, а также тренеры.
В свою очередь, руководители НОК и министерства Туризма и спорта придали особое значение новому методическому подходу в системе подготовки.
"На сегодняшний день все Федерации готовятся по новой системе. Между периодами мы будем прощаться с теми атлетами, которые не смогут выполнить нормативы, и вместо них будем искать других кандидатов путём отбора. Все мы видим повышенное внимание и всестороннюю поддержку, оказываемую государством в последние годы. Вы, наверное, видели решения Президента, объявленные вчера о подготовке к Олимпиаде-2024 в Париже. Есть цифры, которые имеют очень большой мотивационный характер. Это показывает, насколько большое внимание уделяется нашим спортсменам. Мы просим вас активно трудиться и прославлять Родину, становится тем самым именитыми спортсменами”, – отметил Рустам Шаабдурахманов.
В ходе встречи ответственным лицам были даны необходимые поручения по повышению опыта спортсменов, обеспечению команды необходимым инвентарем. Также официальные лица побеседовали с новыми спортсменами-кандидатами в сборную, обменялись мнениями об их планах и целях.