Сузувчиларимиз билан хориж йиғини олдидан учрашув
Сузиш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси Республика Олимпия захиралари коллежида навбатдаги ўқув-машғулот йиғинини якунлади. Бугун МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов билан РОЗКга ташриф буюриб, терма жамоа вакиллари билан суҳбатлашди. Учрашувда Сув спорти турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби ва Ўзбекистон сузиш федерацияси мутасаддилари ҳам иштирок этишди.
МОҚ раҳбари даставвал спортчиларимизнинг режалари билан танишиб чиқиб, бу борада ўзининг кўрсатмаларини берди.
“Сузиш комплекс мусобақаларда алоҳида аҳамиятга эга спорт тури. Биз Сизларни ҳам катта турнирларда делегациямиз совриндорлари қаторида кўришни хоҳлаймиз. Бу йўлда қандай шароит керак бўлса, давлатимиз бошчилигида Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Қўмитамиз ёрдам беришга тайёр. Бунинг учун Сизлардан ўз устингизда ишлаб, катта меҳнат қилишингиз талаб этилади”, – деди МОҚ раҳбари.
Шунингдек, Рустам Шоабдураҳмонов спортчиларимиз, мураббийлар штаби билан бирма бир уларни қийнаётган масалалар ҳақида суҳбатлашди. Мураббийлар штабидан Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик циклида замонавий методикаларга кўпроқ аҳамият қаратишни сўради. Ўз навбатида, Шаҳрулло Маҳмудов ҳам кўп йиллик тажрибаси асосида керакли тавсияларини бериб ўтди.
Қайд этиш жоиз, эртага сузувчиларимиз Арманистоннинг Сахкадзор шаҳрига хорижий йиғинда иштирок этиш учун жўнаб кетади. Шунингдек, ҳозирда сихрон сузувчиларимиз Беларусдаги халқаро мусобақада иштирок этиш учун Минскга етиб борган бўлсалар, сувга сакраш бўйича жамоамиз Россиянинг Руза шаҳрида янги мавсумга тайёргарлик кўрмоқда.

15 February 2022 6199
The goal of the leadership of the NOC, the Ministry of Tourism and Sports is to create the best conditions for national teams
Currently, the Uzbekistan national swimming team is conducting training camps at the Republican College of the Olympic Reserve. Today, the chairman of the NOC, Rustam Shaabdurakhmanov, together with the Deputy Minister of Tourism and Sports, Shakhrillo Makhmudov, visited the training of swimmers in the RCOR and talked with representatives of the national team. The meeting was also attended by representatives of the Republican School of Higher Sportsmanship in Water Sports and the Swimming Federation of Uzbekistan.
The head of the NOC, having familiarized himself with the plans of our athletes, gave his instructions and recommendations.
"Swimming is a sport that has a special significance in complex competitions. We also want to see you among the winners of our delegation at major tournaments. The Ministry of Tourism and Sports, as well as the Committee headed by the state, are ready to provide all necessary assistance in the way of further development and achieving high results at the most prestigious international competitions. To do this, you need a lot of work and work on yourself," the head of the NOC noted.
Rustam Shaabdurakhmanov also talked with athletes, mentors about the problems that concern them. He asked the coaching staff to pay more attention to modern methods in the cycle of preparation for the Asian Games Hangzhou-2022 and the Olympic Games Paris-2024.
Shakhrillo Makhmudov also shared his recommendations and advice, who has a wealth of knowledge on the development and popularization of a healthy lifestyle among the population, as well as many years of experience in forming healthy competition on the path of high achievements.
It should be noted that tomorrow our swimmers will go to Armenia to participate in international training camps. In addition, representatives of synchronized swimming have arrived in Minsk to perform at foreign competitions in Belarus, and the domestic diving team is preparing for the new season in Russia.