Сузувчиларимиз билан хориж йиғини олдидан учрашув
Сузиш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси Республика Олимпия захиралари коллежида навбатдаги ўқув-машғулот йиғинини якунлади. Бугун МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов билан РОЗКга ташриф буюриб, терма жамоа вакиллари билан суҳбатлашди. Учрашувда Сув спорти турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби ва Ўзбекистон сузиш федерацияси мутасаддилари ҳам иштирок этишди.
МОҚ раҳбари даставвал спортчиларимизнинг режалари билан танишиб чиқиб, бу борада ўзининг кўрсатмаларини берди.
“Сузиш комплекс мусобақаларда алоҳида аҳамиятга эга спорт тури. Биз Сизларни ҳам катта турнирларда делегациямиз совриндорлари қаторида кўришни хоҳлаймиз. Бу йўлда қандай шароит керак бўлса, давлатимиз бошчилигида Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Қўмитамиз ёрдам беришга тайёр. Бунинг учун Сизлардан ўз устингизда ишлаб, катта меҳнат қилишингиз талаб этилади”, – деди МОҚ раҳбари.
Шунингдек, Рустам Шоабдураҳмонов спортчиларимиз, мураббийлар штаби билан бирма бир уларни қийнаётган масалалар ҳақида суҳбатлашди. Мураббийлар штабидан Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик циклида замонавий методикаларга кўпроқ аҳамият қаратишни сўради. Ўз навбатида, Шаҳрулло Маҳмудов ҳам кўп йиллик тажрибаси асосида керакли тавсияларини бериб ўтди.
Қайд этиш жоиз, эртага сузувчиларимиз Арманистоннинг Сахкадзор шаҳрига хорижий йиғинда иштирок этиш учун жўнаб кетади. Шунингдек, ҳозирда сихрон сузувчиларимиз Беларусдаги халқаро мусобақада иштирок этиш учун Минскга етиб борган бўлсалар, сувга сакраш бўйича жамоамиз Россиянинг Руза шаҳрида янги мавсумга тайёргарлик кўрмоқда.

15 Февраля 2022 5988
В настоящее время сборная Узбекистана по плаванию проводит учебно-тренировочные сборы в Республиканском колледже Олимпийского резерва. Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов вместе с заместителем министра Туризма и спорта Шахрилло Махмудовым посетил тренировки пловцов в РКОР и побеседовал с представителями сборной. На встрече также приняли участие представители Республиканской школы Высшего спортивного мастерства по водным видам спорта и Федерации плавания Узбекистана.
Глава НОК, ознакомившись с планами наших спортсменов, дал свои указания и рекомендации.
"Плавание-это спорт, который имеет особое значение в комплексных соревнованиях. Мы также хотим видеть вас в числе призеров нашей делегации на крупных турнирах. Министерство Туризма и спорта, а также Комитет во главе с государством готовы оказать всю необходимую помощь на пути дальнейшего развития и достижения высоких результатов на самых престижных международных соревнованиях. Для этого от вас требуется много труда и работы над собой", – отметил глава НОК.
Рустам Шаабдурахманов также поговорил со спортсменами, наставниками о проблемах, которые их волнуют. Он попросил тренерский штаб уделять больше внимания современным методикам в цикле подготовки к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024.
Также своими рекомендациями и советами поделился и Шахрилло Махмудов, имеющий за плечами богатый багаж знаний по развитию и популяризации здорового образа жизни среди населения, а также многолетний опыт по формированию здоровой конкуренции на пути высоких достижений.
Отметим, что завтра наши пловцы отправятся в Армению для участия в международных сборах. Кроме того, представители синхронного плавания прибыли в Минск для выступления на зарубежных соревнованиях в Беларуси, а отечественная команда по прыжкам в воду готовится к новому сезону в России.