Ўзбек футболининг профессори Рустам Акрамов вафот этди
Бугун эрта тонгда ўзбек футболи оғир жудоликка учради. Педагогика фанлари доктори, профессор Рустам Акрамов 73 ёшида оламдан кўз юмди.
Рустам Акрамович Акрамов 1948 йил 11 август куни Тошкент вилоятида дунёга келган. У киши фаолияти давомида ўзбек ва Собиқ Иттифоқ футболи ривожи учун улкан ҳисса қўшган мутахассис ҳисобланади. 1990-1992 йиллар орасида Жазоирнинг УСМ клуби ва миллий терма жамоасида фаолият олиб борган.
Рустам Акрамов Мустақилликка эришганимиздан сўнг футбол бўйича Миллий терма жамоамизни бошқарган биринчи мураббий ҳисобланади. 1992-1994 йиллар терма жамоамиз у киши билан Марказий Осиё чемпионати ва 1994 йил Хиросимада ўтган Осиё ўйинларида ғалаба қозонган.
Рустам Акрамович 1995-1997 йиллар Ҳиндистон терма жамоасини бошқарди. Ушбу давлатдаги 2 йиллик фаолияти давомида асосий терма жамоа билан бир қаторда болалар футболини ривожлантириш тизимини шакллантирди. Кейинчалик ОФК техник директори ва ФИФА инструктори бўлиб фаолият олиб борди.
Ўзбек футболи ривожига қўшган улкан ҳиссаси учун давлатимиз томонидан “Шуҳрат” медали ҳамда “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози” фахрий унвони билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши Рустам Акрамовнинг вафоти муносабати билан у кишининг яқинларига сабр тилаб қолади. Ўтганларнинг охирати обод бўлсин.

15 Февраля 2022 7156
Сегодня рано утром на плечи узбекского футбола легла невыносимо тяжёлая потеря. Доктор педагогических наук, профессор Рустам Акрамов скончался в возрасте 73 лет.
Рустам Акрамович Акрамов родился 11 августа 1948 года в Ташкентской области. За свою карьеру он внёс огромный вклад в развитие узбекского и бывшего советского футбола. С 1990 по 1992 года он работал в юношеском клубе и Национальной сборной Алжира.
Рустам Акрамов является первым тренером, возглавившим Национальную сборную Узбекистана по футболу после обретения независимости. В 1992-1994 годы вместе с Национальной командой он выиграл чемпионат Центральной Азии и Азиатские игры 1994 года в Хиросиме.
Рустам Акрамович возглавлял сборную Индии в 1995-1997 годах. За 2 года работы в этом государстве, наряду с основной сборной, сформировалась система развития детского футбола. Позже он работал техническим директором АФК и инструктором ФИФА.
За большой вклад в развитие узбекского футбола награждён со стороны государства медалью "Шухрат" и почётным званием "Заслуженный тренер Республики Узбекистан".
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана, Совет ветеранов спорта Узбекистана выражают соболезнования родным и близким Рустама Акрамова в связи с его кончиной.