“Ўзбекнефтегаз” АЖ Бошқарув раиси Ўзбекистон енгил атлетика федерациясига раис этиб сайланди
Бугун Миллий Олимпия қўмитаси мажлислар залида Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти, Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Маҳситов, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси Ижроия қўмитаси аъзолари, ушбу спорт тури мутахассислари иштирок этишди.
Конференция кун тартибидан федерацияга янги раҳбар ва унинг ўринбосарларини сайлаш, Президиум ва Ижроия қўмитаси таркибини қайта шакллантириш каби масалалар ўрин олди.
Даставвал Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси раиси Андрей Абдуҳакимовнинг лавозимидан озод этиш ҳақидаги аризаси делегатлар томонидан қаноатлантирилди. Шундан сўнг, федерация раҳбарлигига “Ўзбекнефтегаз” АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Раззоқович Абдуллаев номзоди илгари сурилди. Иштирокчилар ушбу номзодни бир овоздан маъқуллашди ва М.Абдуллаев Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг раиси этиб сайланди.
Шунингдек, “Ўзбекнефтегаз” АЖ Бошқарув раиси маслаҳатчиси, бошқарув аппарати раҳбари Камолиддин Усмонов федерация раисининг умумий ишлар бўйича биринчи ўринбосари, Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи директори Акбар Фозилов молиявий ишлар бўйича раис ўринбосари, Барселона-1992 Олимпия ўйинлари чемпиони Андрей Абдувалиев эса спорт масалалари бўйича раис ўринбосари этиб сайланишди.
Қайд этиш жоиз, енгил атлетика йирик комплекс мусобақаларда энг кўп медаллар тақдим қиладиган спорт тури ҳисобланади. Тадбир давомида сўз олган Р.Шоабдураҳмонов, Ш.Маҳмудов, Б.Маҳситов буни алоҳида таъкидлаб, Меҳриддин Раззоқовичнинг ҳақиқий спорт жонкуяри эканлиги, шу пайтга қадар мамлакатимизда бир қатор футбол клублари ва Ўзбекистон енгил атлетика федерациясини қўллаб-қувватлаб келгани, оммавий спорт тадбирлари ва турли марафонлар ўтказишда кўрсатган жонбозлигини алоҳида таъкидлаб ўтишди ва унга янги лавозимда омад ва зафарлар ёр бўлишини тилашди.
Ўз навбатида, федерация раиси сифатида янги сайланган М.Абдуллаев билдирилган юксак ишонч учун конференция иштирокчиларига миннатдорчилик изҳор этиб, ушбу спорт турини янада ривожлантириш ва ёшлар ўртасида оммалаштириш, федерация инфтарузилмасини яхшилаш, терма жамоаларни йирик комплекс мусобақаларга муносиб тайёрлаш борасида бор куч ва имкониятини ишга солишга ва халқаро майдонда қўлга киритиладиган ютуқлар орқали Президентимиз барпо этаётган Янги Ўзбекистон тараққиётига муносиб ҳисса қўшишга ваъда берди.
Шунинг билан, Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конфедерацияси ўз ишини якунлади.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳам федерациянинг янги раҳбариятига муваффақият ва зафарлар тилайди.

Избран новый председатель Федерации лёгкой атлетики Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации лёгкой атлетики Узбекистана. В ней приняли участие руководство НОК во главе с Рустамом Шаабдурахмоновым, заместитель министра Туризма и спорта Шахрилло Махмудов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, члены Исполнительного комитета Федерации лёгкой атлетики Узбекистана, специалисты по данному виду спорта.
Основными вопросами повестки дня стали: избрание в Федерацию нового руководителя и его заместителей, переформирование состава президиума и исполнительного комитета.
Сначала делегаты удовлетворили заявление председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андрея Абдухакимова об освобождении его от занимаемой должности. После этого в руководство Федерации была выдвинута кандидатура председателя правления АО “Узбекнефтегаз” Абдуллаева Мерихддина Раззоковича. Участники единогласно одобрили эту кандидатуру,и М.Абдуллаев избран главой Федерации лёгкой атлетики Узбекистана.
Также советник председателя правления, руководитель Аппарата Правления АО "Узбекнефтегаз" Камолиддин Усманов был избран первым заместителем председателя Федерации по общим вопросам, директор Бухарского нефтеперерабатывающего завода Акбар Фазилов-заместителем председателя по финансовым вопросам, а чемпион Олимпийских игр в Барселоне-1992 Андрей Абдувалиев-заместителем председателя по спортивным вопросам.
Стоит отметить, что лёгкая атлетика-это направление, на котором разыгрываются наибольшее количество медалей на крупных комплексных соревнованиях. Выступившие в ходе мероприятия Р.Шаабдурахмонов, Ш.Махмудов, Б.Махситов особо отметили это и подчеркнули, что Мехриддин Раззокович является настоящим спортивным энтузиастом, на постоянной основе поддерживает ряд футбольных клубов и Федерацию лёгкой атлетики Узбекистана, проявляет самоотверженность в проведении массовых спортивных мероприятий и различных марафонов. В свою очередь, должностные лица поздравили его и пожелали побед и успехов на новой должности.
В свою очередь, новоизбранный на пост председателя Федерации М.Абдуллаев, поблагодарив участников конференции за оказанное высокое доверие, пообещал приложить все усилия и возможности для дальнейшего развития и популяризации этого вида спорта среди молодёжи, улучшения инфраструктуры Федерации, достойной подготовки Национальных команд к крупным комплексным соревнованиям и внести достойный вклад в развитие Нового Узбекистана, который строит Президент.
На этом внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации лёгкой атлетики Узбекистана завершила свою работу.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана также желает новому руководству Федерации больших успехов и удачи в новых начинаниях.