2022 йил январь ойи учун терма жамоаларимизнинг Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлиги учун сарфланган маблағлар тўғрисида МАЪЛУМОТ
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 5 ноябрдаги “2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлаш тўғрисида”ги ПҚ-5281 сонли қарорига мувофиқ Париж-2024 Олимпия ўйинларига Ўзбекистон Республикаси Туризм ва спорт вазирлиги бошчилигида спорт федерация (уюшма)лар томонидан тайёргарлик ишлари тизимли равишда бошлаб юборилди.
2021 йил 30 декабрдаги “2022 йил учун Ўзбекистон Республикасининг давлат бюджети тўғрисида”ги ЎРҚ-742-сонли Қонунига асосан Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўришга 2022 йил учун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Олимпия спорт турлари ва уюшмаларига 135,0 млрд.сўм маблағлар ажратилди ва шаффофликни таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Ғазначилигининг “UzASBO” тизими орқали молиялаштириш олиб борилмоқда.
2022 йил январь ойи якуни бўйича Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўраётган 19 та спорт федерация ва уюшмалардан 17 тасининг берган буюртмалари асосида ажратилган маблағлардан маҳаллий ҳамда халқаро ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш учун 7 897 416 763 сўм миқдорида молиялаштирилди.
Шу билан бирга, Олимпия спорт турлари бўйича федерация ва уюшмаларнинг устав xаражатлари, миллий терма жамоа спортчилари учун анжом ва махсус экипировкалар хариди, уларнинг тиббий-биологик таъминоти билан боғлиқ харажатлар Ғазначиликнинг тегишли тизими орқали федерация ва уюшмаларга тўғридан-тўғри молиялаштирилади.

ИНФОРМАЦИЯ о средствах, потраченных на подготовку наших Национальных сборных к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024 за январь 2022 года
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 ноября 2021 года № ПП-5281 "О комплексной подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм, проводимым в городе Париже (Франция) в 2024 году" спортивными Федерациями (Ассоциациями) под руководством Министерства Туризма и спорта Республики Узбекистан начата системная подготовительная работа к Олимпийским играм Париж-2024.
В соответствии с Законом Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года № УП-742 "О государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год" на подготовку к Олимпийским играм-2024 в Париже в 2022 году Национальному Олимпийскому комитету, Олимпийским видам спорта и Ассоциациям выделено 135,0 млрд. сумов, и в целях обеспечения прозрачности осуществляется финансирование через систему "UzASBO" казначейства Министерства финансов Республики Узбекистан.
По итогам января 2022 года из средств, выделенных на основании заявок 17 из 19 спортивных Федераций и Ассоциаций, готовящихся к Азиатским играм в Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм в Париже-2024, для проведения местных и международных учебно-тренировочных сборов было профинансировано в размере 7 897 416 763 сумов.
При этом уставные расходы Федераций и Ассоциаций по Олимпийским видам спорта, расходы, связанные с закупкой инвентаря и специальной экипировки для спортсменов Национальной сборной, их медико-биологическим обеспечением, финансируются непосредственно Федерациями и Ассоциациями через соответствующую систему Казначейства.