Фарғонада оммавий спорт мусобақалари авжида
Фарғона вилоятида ёшларни жисмоний тарбия ва спортга жалб қилиш, улар орасида соғлом турмуш тарзини кенг тарғиб қилиш мақсадида бир қатор тадбирлар ташкил этилмоқда. Жумладан, Фарғона туманидаги «Қораянтоқ», «Бирдамлик», «Мозортаги», «Ўртақишлоқ», «Машъал», «Гулпиён», «Оқтепа», «Лоғон», «Ваззиё», «Хуршидобон», «Наврўз», “Юқори Водил” МФЙларда истиқомат қилувчи уюшмаган ёшлар спортнинг мини-футбол тури бўйича ўзаро беллашдилар. Мусобақа якунида «Оқтепа» ва «Қорасув» МФЙ жамоалари туман биринчилигида қатнашиш ҳуқуқини қўлга киритишди.
Вилоятининг Данғара туманида деярли ҳар куни спортнинг у ёки бу тури бўйича мусобақалар ўтказиш одатга айланди. Туман туризм ва спорт бўлими томонидан ташкилланган тадбир ҳам ана шу мусобақаларнинг навбатдагиси эди. Бу сафар «Таптиқсарой» МФЙдаги хусусий сунъий қопламали футбол майдонида туман МФЙлари билан ҳамкорликда уюшмаган ёшлар ўртасида спортнинг мини футбол тури бўйича “Ҳоким кубоги” мусобақаларининг финал босқичи ўйинлари бўлиб ўтди. Унда сектор раҳбари, туман ҳокими Ш. Тожиҳакимов ва Олий Мажлис конунчилик палатаси депутати Р. Бегматовлар иштирок этиб, иштирокчиларга омадлар тилашди. Мусобақада «Обод», «Анҳор», «Истиқбол», «Юксалиш», «Пахтабод», “Катта қўрғонча”, “Кичик қўрғонча” кўчалари ва «Таптиқсарой» ёшлари ўзаро беллашдилар. Финалда “Обод ва «Пахтабод» кўчалари ёшлари учрашишди. Ҳисоб эса, 2:1 ҳисобида якунланиб «Обод» кўчаси ёшларининг қўли баланд келди.
Шунингдек, туманнинг туризм ва спорт бўлими, ИИБ, Ватанпарвар ташкилоти, тиббиёт бирлашмаси, ХТБ, маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бўлими билан ҳамкорликда соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш ва ҳар бир оилада жисмонан соғлом муҳитни мустаҳкамлаш мақсадида нуронийлар, фахрийлар, хотин-қизлар, уюшмаган ёшлар, ташкилот ва муассасаларнинг ишчи-ходимлари, жами 250 дан зиёд одам иштирокида “Соғлом ҳаёт сари 5000 қадам” шиори остида оммавий юриш марафони ҳамда эрталабки бадантарбия машғулотлари ўтказилди. Унда 3-сектор раҳбари, туман ИИБ бошлиғи И. Исақов шахсий намуна кўрсатиб, иштирок этди.
Тошлоқ туманида эса юнон-рум кураши бўйича II халқаро “Тошлоқ тумани ҳокими кубоги” мусобақаси ўтказилди. Мазкур беллашув Тошлоқ тумани ҳокимлиги, вилоят туризм ва спорт бошқармаси туман бўлими, ҳамда туман БЎСМ ҳамкорлигида ўтказилди. Мусобақанинг очилиш маросимида туман ҳокими А. Джурабаев иштирок этиб, ёш спортчиларга зафарлар тилади. Мусобақаларда Республикамизнинг барча вилоятлари, Тошкент шаҳри, Қирғизистон ва Тожикистон Республикаларидан 540 нафар ёш спортчилар иштирок этди. Мусобақа якунида турли вазн тоифалари бўйича 80 нафар ёш-спортчи ғолибликни қўлга киритди. Ғолиблар таъсисчиларнинг медаль, диплом ва қимматбаҳо совғалари билан тақдирланди.

В Фергане проходят массовые спортивные соревнования
В Ферганской области организовывается ряд мероприятий по привлечению молодёжи к занятиям физической культурой и спортом, широкой пропаганде среди населения здорового образа жизни. В частности, неорганизованная молодежь, проживающая в махаллях «Кораянток», «Бердамлик», «Мозортаги», «Уртакишлок», «Машъал», «Гулпиён», «Октепа», «Логон», «Ваззиё», «Хуршидобон», «Навруз», «Юкори Водил» Ферганского района, участвовала в соревнованиях по мини-футболу. По итогам состязаний команды «Октепа» и «Корасув» завоевали право на участие в первенстве района.
В Дангаринском районе области практически каждый день принято проводить соревнования по тому или иному виду спорта. Спортивное мероприятие, организованное районным отделом Туризма и спорта, стало очередным из таких состязаний. На этот раз на частном футбольном поле с искусственным покрытием в махалле "Таптиксарой" совместно со Сводом граждан махаллей состоялись матчи финального этапа соревнований по мини-футболу среди неорганизованной молодёжи на "Кубок хокима". В них приняли участие руководитель сектора, хоким района Ш.Таджихакимов и депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Р.Бегматов и пожелали участникам удачи. В соревнованиях выступали представители улиц «Обод», «Анхор», «Истикбол», «Юксалиш», «Пахтабод», «Катта кургонча» «Кичик кургонча» и молодёжь махалли «Таптиксарой». В финале встретились спортсмены улиц «Обод» и «Пахтабод». В итоге представители первой дружины обыграли своих соперников со счётом 2:1.
Также совместно с районным отделом Туризма и спорта, УВД, организацией “Ватанпарвар”, медицинским объединением, УНО, отделом по поддержке махалли и семьи в целях пропаганды здорового образа жизни был проведён массовый пеший марафон под девизом "5000 шагов к здоровой жизни" с участием ветеранов, женщин, неорганизованной молодёжи, работников Организаций и Учреждений, всего свыше 250 человек. На спортивном мероприятии выступил также руководитель 3-го сектора, начальник районного УВД И.Исаков.
В Ташлокском районе прошёл II международный турнир по греко-римской борьбе “Кубок хокима Ташлокского района”. Соревнования проводились совместно с хокимиятом данного района, районным отделом областного управления Туризма и спорта, а также ДЮСШ этого района. На церемонии открытия турнира хоким района А.Джурабаев принял участие и пожелал юным спортсменам побед. В соревнованиях за призовые места боролись 540 юных атлетов из всех областей республики, столицы, а также р
Кыргызстана и Таджикистана. По итогам состязаний в различных весовых категориях на пьедестал почёта поднялись 80 достойных борцов. Победители и призёры были награждены медалями, дипломами и ценными подарками от организаторов.