Жиззахлик ёшлар ҳам оммавий спорт тадбирларида фаол иштирок этишмоқда
Жиззах вилоят Дўстлик туманида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 30 октябрдаги “Соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этиш ва оммавий спортни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” ПФ-6099-сонли Фармони ижросини таъминлаш ҳамда “Спортни сев, спорт билан яша” шиори остида жорий йилнинг 27-31 январь кунлари корхона ва ташкилот ишчи-ходимлари ўртасида спортнинг мини футбол, волейбол ҳамда стол теннис туридан “Ҳоким кубоги” мусобақаси ташкил этилди. Мусобақа олимпия тизимида ўтказилиб унда 80 та ташкилотдан 1440 нафардан ортиқ спортчилар қатнашдилар.
Жумладан, Зарбдор туманида маҳалла жамоалари ўртасида спортнинг мини футбол тури бўйича ўтказилган "Ҳоким кубоги" мусобақаси якунига етди. Мусобақада 24 та жамоа иштирок этиб, 1-ўринни “Равот” маҳалласи жамоаси эгаллаган бўлса; 2-ўрин “Тинчлик” маҳалласига насиб этди. “Тараққиёт” маҳалласи жамоаси эса кучли учликни якунлаб берди. Шунингдек, мусобақада “Нуробод”, “Ойбек”, “Андижон”, “Шарқ Юлдузи” ва “Наврўз” жамоалари кўрсатган ўйинлар муҳлислар олқишига сазоовр бўлди. Ғолиб ва совриндорлар, ҳамда турли номинациялар бўйича энг яхши футболчилар ташкилий қўмита томонидан муносиб тақдирланишди.
Шунингдек, вилоятнинг Пахтакор, Фориш ва Зарбдор туманларида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 30 октябрдаги “Соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этиш ва оммавий спортни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” ПФ-6099-сонли Фармони ижросини таъминлаш мақсадида “Соғлом хаёт учун 5000 қадам” акцияси бўлиб ўтди.
Мазкур ташаббус доирасида спортнинг бадминтон тури бўйича 2006-2007,2008-2010,2011 йилда туғилган ўсмир-ёшлар ўртасида туман биринчилиги ташкил этилди.

Молодёжь Джизака также активно участвует в массовых спортивных мероприятиях
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан № УП-6099 “О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта” от 30 октября 2020 года в Дустликском районе Джизакской области под девизом “Люби спорт, живи спортом” с 27 по 31 января текущего года среди работников предприятий и организаций были организованы соревнования по мини-футболу, волейболу и настольному теннису на “Кубок хокима”. Состязания проходили по Олимпийской системе, в которых приняли участие более 1440 спортсменов из 80 организаций.
В частности, в Зарбдорском районе определились победители розыгрыша "Кубка хокима" по мини-футболу среди махаллинских команд. В соревнованиях приняли участие 24 дружины. В результате, 1 место заняли представители махалли “Равот”, 2 место досталось махалле “Тинчлик”. А футзалисты махалли "Тараккиеёт" замкнули тройку сильнейших. Также болельщики были в восторге от выступления коллективов "Нурабад" , "Ойбек", "Андижан", "Шарк юлдузи" (Звезда Востока) и "Навруз". Победители и призёры, а также лучшие игроки в различных номинациях были достойно награждены со стороны организаторов мероприятия.
Также в Пахтакорском, Фаришском и Зарбдорском районах области в целях по широкому внедрению здорового образа жизни и развитию массового спорта среди населения была проведена акция “5000 шагов к здоровой жизни”.
В рамках данной инициативы организовано первенство района по бадминтону среди юношей и девушек 2006-2007, 2008-2010, 2011 годов рождения.