Жамоамизда фаолият олиб бориши кутилаётган япониялик мураббийлар Азиз Абдуҳакимов қабулида бўлишди
Мамлакатимизда жисмоний тарбия ва спортга, хусусан хотин-қизлар спортини ривожлантириш масаласига алоҳида аҳамият қаратиб келинмоқда. Мазкур жараёндан аёллар футболи ҳам четда қолмаяпти.
Шуни инобатга олган ҳолда Ўзбекистон футбол ассоциацияси раҳбарияти мамлакат аёллар терма жамоасига хориждан малакали мутахассисларни жалб этишга қарор қилди. Шу мақсадда Ўзбекистон аёллар терма жамоаси бош мураббийи лавозимига япониялик тажрибали мутахассисларни таклиф этиш борасида ишлар олиб борилмоқда. Бу бежиз эмас, зотан Япония аёллар футболида нафақат қитъамиз, балки жаҳонда ўз ўрнига эга мамлакатлардан саналади. Шу кунларда Ўзбекистон аёллар терма жамоаси бош мураббийлигига номзод Мидори Ҳонда ва унинг ёрдамчиси Такая Сусуми юртимизда бўлиб туришибди.
Япониялик мутахассислар мамлакатимизга ташрифи давомида Туризм ва спорт вазирлигида бўлишди. Меҳмонларга МОҚ ҳамда ЎФА раисларининг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов ҳамроҳлик қилмоқда. Уларни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов қабул қилди.
Учрашув аввалида А.Абдуҳакимов Япониянинг аёллар футболида эришаётган ютуқларини алоҳида эътироф этди. Шунингдек, уларга бугунги кунда юртимизда аёллар спорти, хусусан, футболга берилаётган эътибор ҳақида маълумот берди. Қолаверса, япониялик мутахассислар ёрдамида мамлакатимиз аёллар футболида тартиб, интизом, курашувчанлик каби япон халқи менталитетига хос хислатларни янада кучайтириш, жамоамизни янги даражага олиб чиқиш каби мақсадлар кўзлангани таъкидлаб ўтилди.
Ўз навбатида япониялик мутахассис Мидори Ҳонда мамлакатимизда аёллар футболига берилаётган эътиборни юқори баҳолаб, ҳамкорлик давомида бор куч-ғайратини ишга солиб, Ўзбекистон аёллар футболини янги даражага олиб чиқишга тайёр эканлигини билдирди.
Маълумот учун: Мидори Ҳонда 17 ёшидан бошлаб 10 йил Япония терма жамоаси шарафини ҳимоя қилган. 1991 йилги Жаҳон чемпионати иштирокчиси, Осиё ўйинларининг бронза медали совриндори. Бош мураббий сифатидаги фаолиятини 2001 йилда «Окаяма» клубида бошлаган. Кейинчалик Япония U-20 аёллар жамоасида мураббий ёрдамчиси сифатида ишлаб, Жаҳон чемпионатида 3-ўринни қўлга киритган. 2013-2019 йиллар давомида «Нагано Парсейро», 2020-2021 йилларда эса «Сидзуока ССУ Асреджина» клубини бошқарди. Бундан ташқари, Мидори Хонда Японияда JFAнинг «С» категориядаги лицензияни олган илк аёл мураббий ҳисобланади.

Японские тренеры, которые будут работать в нашей команде, были на приёме у Азиза Абдухакимова
В нашей стране уделяется особое внимание здоровому образу жизни. Кроме того, физическая культура и спорт развиваются и среди прекрасной половины человечества. В частности, женский футбол не остается в стороне от этого процесса.
Учитывая это, руководство Ассоциации футбола Узбекистана приняло решение о привлечении в женскую сборную Узбекистана по футболу квалифицированных зарубежных специалистов. С этой целью ведётся работа по привлечению на должность главного тренера команды опытных экспертов из Японии. Это неспроста, ведь страна Восходящего солнца считается одной из государств, который имеет довольно серьёзный уровень в женском футболе, не только на континенте, но и во всём мире. В эти дни в нашей стране находятся кандидат на пост главного тренера женской сборной Узбекистана Мидори Хонда и её помощник Такая Сусуми.
В ходе визита японские специалисты побывали в Министерстве Туризма и спорта. Гостей сопровождал первый заместитель председателей НОК и АФУ Равшан Ирматов. Их принял заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр Туризма и спорта Азиз Абдухакимов.
В начале встречи А.Абдухакимов особо отметил достижения Японии в женском футболе. Он также проинформировал их о внимании, уделяемом сегодня спорту среди женщин, в частности, футболу. Кроме того, было отмечено, что с помощью японских экспертов по данному виду спорта в нашей страны намечены такие цели, как дисциплина и порядок, дальнейшее укрепление менталитета японского народа, выведение нашей команды на новый уровень.
В свою очередь, Мидори Хонда, высоко оценив внимание, уделяемое женскому футболу в Узбекистане, выразила готовность приложить все усилия в ходе сотрудничества и вывести женский футбол страны на новый уровень.
Для справки: Мидори Хонда с 17 лет на протяжении 10 лет выступала за сборную Японии. Участница чемпионата мира 1991 года, бронзовый призёр Азиатских игр. Свою карьеру в качестве главного тренера она начала в 2001 году в клубе «Окаяма». Позже она работала помощником тренера в женской сборной Японии U-20 и на первенстве планеты заняла 3-е место. С 2013 по 2019 год она возглавляла ФК "Нагано Парсейро", а с 2020 по 2021 год - "Сидзуока ССУ Ареджина". Кроме того, Мидори Хонда является первой женщиной-тренером в Японии, получившей лицензию категории «C» JFA.