2022 йилги комплекс мусобақалар режаси Олий спорт маҳорати мактаби раҳбарияти билан муҳокама қилинди
Коронавирус пандемияси сабаб 2021 йил ўтказилиши режалаштирилган кўплаб мусобақалар жорий йилга кўчирилди. Бу эса бошланган мавсум анча зич ўтишидан далолат беради. Шу боис терма жамоаларимиз йирик комплекс мусобақалар, Осиё ва жаҳон чемпионатлари каби мусобақалар учун таркибларни ҳозирдан тайёрлаб бориши керак.
Бугун Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимовнинг топшириғига биноан, МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов ҳамда унинг ўринбосари Шерзод Ташматов иштирокида Вазирлик ва Олий спорт маҳорати мактаблари мутасаддилари билан ушбу масала юзасидан йиғилиш ўтказилди.
“Давлатимиз ва Президентимиз бизни ҳар томонлама қўллаб-қувватламоқда. Шундай экан биз терма жамоаларимиз учун керакли шароитларни яратиб беришимиз лозим. Шантоуда ўтадиган ёшлар Осиё ўйинлари ҳам биз учун алоҳида аҳамиятга эга. Биринчидан, ушбу мусобақа орқали ёш юлдузларимизни кашф қиламиз. Иккинчидан, мазкур мусобақанинг бўлажак мезбони сифатида ўзимиз учун улкан тажриба тўплашимиз керак. Барча Олий спорт маҳорат мактабларидан ишни янада жадал олиб боришни, ўқув-машғулот йиғинларини узликсиз йўлга қўйишни сўраймиз”, – деди МОҚ раҳбари.
Маълумот учун, жорий йил олдимизда Ислом Бирдамлиги ўйинлари (Туркия), Осиё ўйинлари, ёшлар Осиё ўйинлари ва Бутунжаҳон талабалар универсиадаси (барчаси Хитой) каби комплекс мусобақалар бўлиб ўтади.
Йиғилишда Қўмита раҳбари томонидан селекция ишларини мунтазам йўлга қўйиш, йил давомида камида 2-3 та таркибни тайёрлаб бориш бўйича мутасаддиларга кўрсатма берилди. Ўз навбатида, йиғилиш иштирокчилари ушбу стартларга ёшларни жалб қилиш орқали уларга йирик мусобақалар ҳавосидан кўпроқ нафас олиш имкониятини яратиш, кучли тизимни йўлга қўйиб олиш учун ишчи гуруҳни тузиш таклифини илгари суришди.

План комплексных соревнований на 2022 год был обсуждён с руководством школы Высшего спортивного мастерства
Из-за пандемии коронавируса многие соревнования, запланированные на 2021 год, были перенесены на текущий спортивный сезон. Это говорит о том, что начавшийся год обещает быть достаточно с плотным графиком мероприятий. Поэтому сборные страны должны уже сейчас готовить составы для крупных комплексных соревнований, чемпионатов Азии и мира.
Сегодня по поручению Заместителя Премьер-министра, министра Туризма и спорта Республики Узбекистан Азиза Абдухакимова состоялось совещание по данному вопросу. В данном заседании участие принимали глава НОК Рустам Шаабдурахмонов и его заместитель Шерзод Ташматов, а также должностные лица Министерства и школ Высшего спортивного мастерства.
“Государство и Президент всесторонне нас поддерживают. И поэтому мы должны создать необходимые условия для наших Национальных команд. Юношеские Азиатские игры в Шаньтоу также имеют для нас особое значение. Для начала благодаря этим престижным состязаниям мы выявим наших молодых талантов. Во-вторых, мы должны накопить огромный опыт для себя, как для будущего организатора этих важных соревнований. Просим все школы Высшего спортивного мастерства вести работу более интенсивно, проводить регулярные учебно-тренировочные сборы”, – отметил глава НОК.
Для справки, в этом году у нас впереди такие комплексные соревнования, как Игры Исламской солидарности в Турции, а также в Китае состоятся: Азиада, юношеские континентальные игры и Всемирная студенческая Универсиада.
На совещании руководителем Комитета было дано указание ответственным лицам систематизировать селекционную работу, подготовить не менее 2-3 составов в течение года. В свою очередь, участники встречи предложили создать рабочую группу по привлечению молодёжи к этим крупным стартам, чтобы дать им возможность проявлять себя и набираться необходимого соревновательного опыта.