МОҚ раҳбарияти Элмар Аминовни қутлуғ 90 ёши билан муборакбод этди
Хабар берганимиздек, кеча ўзбек футболи тарихига ўз номини битиб улгурган фахрийларимиздан бири Элмар Аминов 90 ёшни қарши олди. Бугун у кишининг қутлуғ юбилейи шарафига МОҚда кичик қутлов тадбири ўтказилди.
Унда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг биринчи ўринбосари, Ўзбекистон футбол ассоциацияси биринчи вице-президенти Равшан Ирматов, Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, Тўлаган Исоқов бошчилигидаги футболимиз ва ўзбек спорти фахрийлари, Туризм ва спорт вазирлиги вакиллари жам бўлишди.
Даставвал Элмар Алимовичга Вазирлик томонидан тайёрланган совға ва кун қаҳрамоннинг узоқ йиллар давомида қилган хизматлари учун ташаккурнома топширилди. Шундан сўнг МОҚ раҳбари ҳам ўзининг самимий тилакларини йўллади.
“Сизнинг узоқ йиллар давомида спортимиз ривожига қўшган ҳиссангизни ҳеч қачон унутмаймиз. Сиз каби спортимиз фидойилари Президентимиз ва ҳукуматимиз эътиборидасизлар. Узоқ йиллар давомида тўплаган тажрибангиз, етиштирган шогирдларингизнинг меҳнати билан соҳада қатор ютуқларга эришмоқдамиз”, – деди Р.Шоабдураҳмонов.
Тадбир давомида кўплаб фахрийларимиз Элмар Аминовнинг кўп йиллик фаолияти давомида спортимиз ривожида қилган меҳнатларини эслаб, у кишини таваллуд айёмлари билан қутлашди. Ўз навбатида, Элмар Алимович давлатимиз томонидан кўрсатилаётган бундай эътибордан мамнун эканини билдирди ва барчага ўзининг ташаккурини изҳор қилди.
Маълумот учун, 1959 йил Ўзбекистон футбол федерациясига асос солинганида, Элмар Алимович ушбу ташкилотнинг раҳбари этиб тайинланган. У инсон фаолияти давомида “Пахтакор” жамоаси бошлиғи, кейинчалик Ўзбекистон ССР Министрлар Кенгаши давлат жисмоний тарбия ва спорт қўмитаси муовини, сўнгра раҳбари лавозимларида ишлади. У киши фаолияти давомида футбол бўйича Собиқ Иттифоқ терма жамоаси делегациясига кўплаб мусобақаларда, жумладан, 1966 йил Англияда бўлиб ўтган жаҳон чемпионатида раҳбарлик қилган. 1990-1992 йилларда Ўзбекистон футбол федерациясининг биринчи вице-президенти сифатида фаолият олиб борган.

24 January 2022 5003
As we reported earlier, on the eve of one of our veterans who inscribed his name in the history of Uzbek football, Elmar Aminov, celebrated his 90th birthday. Today, in honor of the hero of the day, an event was held in the NOC.
It was attended by the head of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov, his
First Deputy, First Vice-President of the Football Association of Uzbekistan Ravshan Irmatov, Secretary General of the Committee Oybek Kasimov, representatives of the Ministry of Tourism and Sports, veterans of football and Uzbek sports headed by Tulagan Isokov.
First, Elmar Alimovich was presented with a gift prepared by the Ministry and gratitude for many years of work. After that, the head of the NOC also sent his sincere wishes.
"We will never forget your contribution to the development of our sport for many years to come. Such devotees of our sport as you are under the close attention of our president and government. Thanks to the experience that you have accumulated over the years, the work of your students, we are achieving some success in this area," R. Shaabdurakhmonov noted.
During the event, many veterans remembered Elmar Aminov's many years of work in the development of sports and congratulated him on his birthday. In turn, Elmar Alimovich expressed his boundless gratitude to the attention provided by the state and to everyone who always supports him.
In 1959, when the Football Federation of Uzbekistan was founded, Elmar Alimovich was appointed head of this organization. During his career, he worked as the head of the Pakhtakor team, then deputy and head of the State Committee of the Council of Ministers of the Uzbek SSR on Physical Culture and Sports. He also led the delegation of the USSR national football team at many international tournaments, including the 1966 World Cup in England. In 1990-1992 he worked as the first vice-president of the Football Federation of Uzbekistan