МОҚ раҳбарияти Элмар Аминовни қутлуғ 90 ёши билан муборакбод этди
Хабар берганимиздек, кеча ўзбек футболи тарихига ўз номини битиб улгурган фахрийларимиздан бири Элмар Аминов 90 ёшни қарши олди. Бугун у кишининг қутлуғ юбилейи шарафига МОҚда кичик қутлов тадбири ўтказилди.
Унда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг биринчи ўринбосари, Ўзбекистон футбол ассоциацияси биринчи вице-президенти Равшан Ирматов, Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, Тўлаган Исоқов бошчилигидаги футболимиз ва ўзбек спорти фахрийлари, Туризм ва спорт вазирлиги вакиллари жам бўлишди.
Даставвал Элмар Алимовичга Вазирлик томонидан тайёрланган совға ва кун қаҳрамоннинг узоқ йиллар давомида қилган хизматлари учун ташаккурнома топширилди. Шундан сўнг МОҚ раҳбари ҳам ўзининг самимий тилакларини йўллади.
“Сизнинг узоқ йиллар давомида спортимиз ривожига қўшган ҳиссангизни ҳеч қачон унутмаймиз. Сиз каби спортимиз фидойилари Президентимиз ва ҳукуматимиз эътиборидасизлар. Узоқ йиллар давомида тўплаган тажрибангиз, етиштирган шогирдларингизнинг меҳнати билан соҳада қатор ютуқларга эришмоқдамиз”, – деди Р.Шоабдураҳмонов.
Тадбир давомида кўплаб фахрийларимиз Элмар Аминовнинг кўп йиллик фаолияти давомида спортимиз ривожида қилган меҳнатларини эслаб, у кишини таваллуд айёмлари билан қутлашди. Ўз навбатида, Элмар Алимович давлатимиз томонидан кўрсатилаётган бундай эътибордан мамнун эканини билдирди ва барчага ўзининг ташаккурини изҳор қилди.
Маълумот учун, 1959 йил Ўзбекистон футбол федерациясига асос солинганида, Элмар Алимович ушбу ташкилотнинг раҳбари этиб тайинланган. У инсон фаолияти давомида “Пахтакор” жамоаси бошлиғи, кейинчалик Ўзбекистон ССР Министрлар Кенгаши давлат жисмоний тарбия ва спорт қўмитаси муовини, сўнгра раҳбари лавозимларида ишлади. У киши фаолияти давомида футбол бўйича Собиқ Иттифоқ терма жамоаси делегациясига кўплаб мусобақаларда, жумладан, 1966 йил Англияда бўлиб ўтган жаҳон чемпионатида раҳбарлик қилган. 1990-1992 йилларда Ўзбекистон футбол федерациясининг биринчи вице-президенти сифатида фаолият олиб борган.

Руководство НОК поздравило Эльмара Аминова с юбилейным Днём рождения
Как мы сообщали ранее, накануне один из наших ветеранов, вписавших своё имя в историю узбекского футбола, Эльмар Аминов, встретил своё 90-летие. Сегодня в честь юбиляра в НОК состоялось мероприятие.
В нём приняли участие глава НОК Рустам Шаабдурахманов, его
первый заместитель, первый вице-президент Ассоциации футбола Узбекистана Равшан Ирматов, Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, представители Министерства Туризма и спорта, ветераны футбола и узбекского спорта во главе с Тулаганом Исоковым.
Сначала Эльмару Алимовичу был вручен подарок, подготовленный Министерством, и благодарность за многолетний труд. После этого глава НОК также направил свои искренние пожелания.
"Мы никогда не забудем ваш вклад в развитие нашего спорта на долгие годы. Такие преданные нашему спорту, как Вы, находятся под пристальным вниманием нашего президента и правительства. Благодаря опыту, который вы накопили за эти годы, труду ваших учеников, мы добиваемся некоторых успехов в этой области", – отметил Р.Шаабдурахмонов.
В ходе мероприятия многие ветераны вспомнили многолетний труд Эльмара Аминова в развитии спорта и поздравили его с Днём рождения. В свою очередь, Эльмар Алимович выразил свою безграничную благодарность оказываемому вниманию со стороны государства и всем, кто всегда поддерживает его.
В 1959 году, когда была основана Федерация футбола Узбекистана, Эльмар Алимович был назначен руководителем этой организации. За свою карьеру он работал начальником команды "Пахтакор", затем заместителем и руководителем Государственного комитета Совета министров Узбекской ССР по физической культуре и спорту. Также он руководил делегацией сборной команды СССР по футболу на многих международных турнирах, в том числе на чемпионате мира 1966 года в Англии. В 1990-1992 годах работал первым вице-президентом Федерации футбола Узбекистана.