WSB каби турнирлар яна қайтмоқда, энди профессионал боксдаги 15 та жангга ҳеч қандай таъқиқ қўйилмайди
Маълум қилганимиздек, бугун пойтахтимизда бокс бўйича ёшлар ўртасида (U-22) Осиё чемпионати старт олади. “Hilton” меҳмонхонасида турнирга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Унда Халқаро бокс ассоциацияси президенти Умар Кремлёв, Осиё бокс конфедерацияси президенти Анас Алотаиба, МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Сакен Полатов, терма жамоа вакиллари, ОАВ ходимлари ва блогерлар иштирок этишди.
Даставвал, Сакен Полатов барча меҳмонларни мамлакатимизда кўриб турганидан мамнун эканини билдириб, ўзининг илиқ тилакларини йўллади.
“Президентимиз ва ҳукуматимиз ҳозирда ёшлар спортига алоҳида аҳамият қаратмоқда. Қитъамиз тарихида илк бор ўтказилаётган бундай ёшдаги Осиё чемпионатини қабул қилиш биз учун шараф. Бу орқали қитъамизнинг ёш иқтидор эгаларига ўз қобилиятларини кўрсатиш учун яна бир бор имконият бераётганимиздан мамнунмиз. Унда порлаган ёш юлдузлар келаси йил Тошкентда бўладиган жаҳон чемпионатида ҳам иштирок этишларидан умидвормиз”, – деди Сакен Полатов.
Шундан сўнг Умар Кремлёв мусобақа аҳамияти, халқаро федерацияда олиб борилаётган ўзгаришлар ҳақида қуйидагича гапирди:
“Ҳозирги даврда мусобақани коронавирус ё бошқа сабаблар билан бекор қилиб юбориш жуда осон. Бироқ Ўзбекистон томони ёшлар учун берилаётган бундай имкониятни сақлаб қолгани ва профессионал даражада ташкил этгани таҳсинга сазовор. Бу бевосита давлат раҳбари, ҳукумат ва спорт мутасаддиларининг соғлом турмуш тарзига бераётган юксак эътиборидан далолат. Бу келаси йил Тошкентда бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионатидан олдин яхши репетиция бўлади. Тошкент бу йил Осиё, кейинги йил жаҳон боксининг пойтахти сифатида эътиборимизда”.
Анжуман давомида IBA раҳбари боксчилар учун “бронза”, “кумуш” ва “олтин” статусдаги мусобақалар ташкил этилаётгани, яқин вақт WSB каби бокс мусобақаларнинг бошқача аналоглари йўлга қўйилиши кутилаётгани ҳақида гапирди. Шунингдек, аввал профессионал боксда 15 та жанг ўтказган спортчининг ҳаваскор боксга қайтмаслиги каби тақиқ бутунлай олиб ташлангани кўпчилик учун қизиқарли маълумот бўлди.

В столице состоялась пресс-конференция перед ЧА по боксу Ташкент-2022
Как мы сообщали ранее, сегодня в столице стартует чемпионат Азии по боксу среди молодёжи (U-22). В связи с этим в отеле "Hilton" состоялась пресс-конференция, посвящённая турниру.
В нём приняли участие президент Международной ассоциации бокса Умар Кремлёв, президент Азиатской конфедерации бокса Анас Алотаиба, заместитель председателя НОК, первый заместитель председателя Федерации бокса Узбекистана Сакен Полатов, представители сборной, СМИ и блогеры.
Сначала Сакен Полатов направил всем гостям свои тёплые пожелания, отметив что безгранично рад тому, что они посетили нашу Родину.
"Президент и Правительство уделяют особое внимание молодёжному спорту. Для нас большая честь принять чемпионат Азии в таком возрасте, который проводится впервые в истории нашего континента. Мы рады, что благодаря этому мы снова даём молодым талантам возможность показать свои способности. Надеемся, что начинающие звёзды, которые проявят свой потенциал на ЧА, примут участие в чемпионате мира в Ташкенте в следующем году", – отметил Сакен Полатов.
Затем Умар Кремлёв рассказал о важности соревнований, об изменениях, которые происходят в Международной федерации:
"В настоящее время очень легко отменить соревнования по любой другой причине, будь то коронавирус или что-то ещё. Однако узбекская сторона по достоинству оценила предоставляемую возможность для молодёжи и организовала её на профессиональном уровне. Это свидетельствует о высоком внимании главы государства, Правительства к здоровому образу жизни. Это будет хорошей репетицией перед чемпионатом мира в Ташкенте в следующем году. В этом году ваша столица будет в центре нашего внимания как столица Азии, а в следующем году-как центр мирового бокса".
В ходе конференции глава IBA рассказал о том, что для боксёров организуются соревнования в “бронзовом”, “серебряном” и “золотом” статусах, а также о том, что в ближайшее время будут запущены другие аналоги боксёрских соревнований, такие как WSB. Также интересным фактом для многих стало - снятие запрета о том, что мастер кожаной перчатки после проведения по количеству своих 15 боёв на профессиональном ринге не имеет право выступать в любительском боксе. Теперь же атлет может принимать участие параллельно и в тех и других видах данной дисциплины.