Олимпия оиласи МОҚнинг 30 йиллигини кўтаринки руҳда нишонлади
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ташкил этилганига 30 йил тўлиши муносабати билан Қўмита биносида байрам тадбири бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти, Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, узоқ йиллар юртимизда Олимпия ҳаракати тарғиботида, Қўмитамиз ташкил этилишида меҳнати синган фахрийлар, Олимпия ўйинлари чемпионлари ва совриндорлари иштирок этишди. Тадбирни МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов олиб борди ва бугунги тадбир моҳияти ҳақида гапириб ўтди.
Кириш қисмидан сўнг Ўзбекистон МОҚнинг 30 йиллик фаолиятига бағишлаб ишланган махсус видеоролик қўйиб берилди.
Шундан кейин Рустам Шоабдураҳмонов Олимпия ҳаракати оиласига ўзининг байрам табригини йўллади.
“Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ўтган қисқа вақт ичида Халқаро Олимпия қўмитаси, Осиё Олимпия кенгаши ва қатор халқаро спорт федерациялари ҳамда ташкилотлари билан ўзаро алоқаларни янги босқичга олиб чиқди. Бугунги кунда спорт ва соғломлаштириш жараёнларининг натижадорлиги Янги Ўзбекистонни барпо этиш вазифалари билан узвий боғлиқ эканини англаган ҳолда темир интизом билан ҳаракат қилишимиз лозим. Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ташкил этилганлигининг 30 йиллиги муносабати билан бизни ҳар жиҳатдан қўллаб- қувватлаб келаётган, барча зарур шароитни яратиб бераётган давлатимиз ва ҳукуматимиз раҳбарларига ва шахсан муҳтарам Президентимиз Шавкат Миромонович Мирзиёевга, шунингдек биз билан ҳамкорлик қилиб келаётган Туризм ва спорт вазирлигига, фахрийларимизга ва спорт федерацияларига ўз миннатдорчиликимизни изҳор этамиз.”, – деди МОҚ раҳбари.
Тадбир давомида МОҚ ташкил этилишида бевосита иштирок этган ва узоқ йиллар Қўмита вице-президенти лавозимида ишлаган Игорь Барабан, 2005-2009 йиллар МОҚни бошқарган Рустам Қурбонов ҳам сўз олиб, бугунги кунда Президентимиз ва ҳукуматимиз томонидан Олимпия ҳаракати ривожига кўрсатилаётган эътибор ҳақида гапириб ўтишди. Шунингдек, Игорь Петрович Рустам Шоабдураҳмоновга тарихий ҳужжат – Ўзбекистон МОҚ ташкил этилгани ҳақидаги 1-протоколнинг нусхасини тақдим қилди.
Тадбир давомида Олимпиячиларимиз номидан Мустақил Ўзбекистон учун ёзги Олимпия ўйинларида биринчи олтин медални тақдим қилган Сидней-2000 Олимпиадаси чемпиони Муҳаммадқодир Абдуллаев ўз табрикларини йўллади.
Шундан сўнг Азиз Абдуҳакимов ҳукуматимиз, Туризм ва спорт вазирлиги номидан барчани қутлади.
“Бугун жуда муҳим тадбирда биргаликда жам бўлдик. Афсуски, ҳозирги вақтда юзага келган эпидемиологик вазият сабаб байрамни катта ҳажмда ўтказа олмаяпмиз. Бироқ эпидемиологик вазият барқарорлашгач, Халқаро Олимпия қўмитаси, Осиё Олимпия кенгаши ва бошқа йирик халқаро спорт ташкилотларининг вакиллари иштирокида мазкур байрамни ўзгача шукуҳда нишонлашни режалаштирганмиз. Президентимиз Олимпия ҳаракатини қўллаб-қувватлашга қаратаётган эътиборлари барчангизга маълум. Яқинда Оксана Чусовитина, Баҳодир Жалолов каби спортчиларимиз шарафига уларнинг мактаблари очилади. Фурсатдан фойдаланиб, яна бир бор барчангизни бугунги айём билан самимий муборакбод этаман!”, – деди Азиз Абдуҳакимов.
Тадбир давомида узоқ йиллар мамлакатимизда соғлом турмуш тарзи, Олимпизм ғоялари тарғиботида фаолият олиб борган кўплаб инсонларга, спорт федерация ва ассоциацияларига Ўзбекистон МОҚнинг эсдалик совғалари тақдим этилди.
Байрамнинг ажойиб қисмларидан бири оғир атлетика бўйича жаҳон рекордини ўрнатган илк ўзбек полвони, оғир атлетикамиз ривожига ўзининг салмоқли ҳиссасини қўшган Эркин ота Каримовни таваллуд айёми билан қутлаш бўлди. Қўмитамиз билан бир кунда таваллуд топган Эркин ота бугун роппа-роса 80 ёшни қарши олдилар. МОҚ ҳамда Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси у кишини ушбу муборак ёш билан қутлаб, эсдалик совғаларини топширишди.
Тадбир сўнгида Рустам Шоабдураҳмонов давлатимиз раҳбарининг қўллаб-қувватлаши остида МОҚ ҳамда Туризм ва спорт вазирлиги Янги Ўзбекистон учун янги ғалабалар тақдим қилиш йўлида биргаликда фаолият олиб боришини таъкидлаб, барчага ўзининг самимий тилакларини йўллади.

Олимпийская семья отметила 30-летие НОК
Сегодня, в связи с 30-летием со дня образования Национального Олимпийского комитета Узбекистана, здесь состоялось праздничное мероприятие. В нём приняли участие заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр Туризма и спорта Азиз Абдухакимов, руководство НОК во главе с Рустамом Шаабдурахмоновым, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, ветераны, посвятившие свою жизнь пропаганде Олимпийского движения в нашей стране, созданию нашего Комитета, чемпионы и призёры Олимпийских игр. Мероприятие провёл Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, который рассказал о его сути.
После вступительной части был продемонстрирован специальный видеоролик, посвящённый 30-летию НОК Узбекистана.
После этого Рустам Шаабдурахманов направил семье Олимпийского движения праздничное поздравление.
“За прошедшее короткое время Национальный Олимпийский комитет Узбекистана вывел на новый уровень взаимодействие с Международным Олимпийским комитетом, Олимпийским Советом Азии и рядом международных спортивных Федераций и Организаций. Осознавая, что сегодня эффективность спортивно-оздоровительных процессов неразрывно связана с задачами построения Нового Узбекистана, мы должны действовать с железной дисциплиной. Пользуясь случаем, в связи с 30-летием со дня образования Национального Олимпийского комитета Узбекистана выражаем признательность руководителям государства и Правительства, оказывающим нам всемерную поддержку, создающим все необходимые условия, и лично уважаемому Президенту Шавкату Миромоновичу Мирзиёеву, а также сотрудничающему с нами министерству Туризма и спорта, нашим ветеранам и спортивным Федерациям.",- отметил глава НОК.
В ходе мероприятия выступили Игорь Барабан, принимавший непосредственное участие в создании НОК и долгие годы занимавший пост вице-президента комитета, и Рустам Курбанов, возглавлявший НОК в 2005-2009 годах, а также рассказали о внимании, оказываемом сегодня Президентом и Правительством развитию Олимпийского движения. Игорь Петрович вручил Рустаму Шаабдурахмонову копию исторического документа – протокола № 1 о создании НОК Узбекистана.
В ходе мероприятия от имени наших Олимпийцев свои поздравления направил чемпион Летних Олимпийских игр 2000 года в Сиднее Мухаммадкодир Абдуллаев, подаривший первую золотую медаль на летних Олимпийских играх Независимому Узбекистану.
После этого Азиз Абдухакимов поприветствовал всех от имени Правительства, Министерства Туризма и спорта.
"Сегодня мы собрались вместе на очень важном мероприятии. К сожалению, в настоящее время из-за сложившейся эпидемиологической ситуации мы не можем провести праздник в больших объёмах. Однако, как только данная ситуация стабилизируется, мы планируем отметить этот праздник с участием представителей Международного Олимпийского комитета, Олимпийского совета Азии и других крупных международных спортивных Организаций. Всем вам известно внимание, уделяемое Президентом поддержке Олимпийского движения. Совсем скоро в честь таких наших именитых спортсменов, как Оксана Чусовитина, Баходир Жалолов откроются их школы. Пользуясь случаем, ещё раз искренне поздравляю всех вас с сегодняшним праздником!", - сказал Азиз Абдухакимов.
В ходе мероприятия многим людям, долгие годы занимавшимся пропагандой идей здорового образа жизни и Олимпизма в стране, спортивным Федерациям и Ассоциациям были вручены памятные подарки НОК Узбекистана.
Одной из замечательных частей праздника стало поздравление с днём рождения первого узбекского спортсмена, установившего мировой рекорд по тяжёлой атлетике, Эркина Каримова, внёсшего весомый вклад в развитие узбекской школы данного вида спорта. Эркину Каримову сегодня исполняется ровно 80 лет. НОК и Федерация тяжёлой атлетики Узбекистана поздравили его с юбилеем и вручили ему памятные подарки.
В завершение мероприятия Рустам Шаабдурахманов отметил, что при поддержке главы государства НОК и Министерство Туризма и спорта будут сотрудничать на пути обеспечения новых побед для Нового Узбекистана, и направил всем свои искренние пожелания.