Олимпия оиласи МОҚнинг 30 йиллигини кўтаринки руҳда нишонлади
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ташкил этилганига 30 йил тўлиши муносабати билан Қўмита биносида байрам тадбири бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти, Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, узоқ йиллар юртимизда Олимпия ҳаракати тарғиботида, Қўмитамиз ташкил этилишида меҳнати синган фахрийлар, Олимпия ўйинлари чемпионлари ва совриндорлари иштирок этишди. Тадбирни МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов олиб борди ва бугунги тадбир моҳияти ҳақида гапириб ўтди.
Кириш қисмидан сўнг Ўзбекистон МОҚнинг 30 йиллик фаолиятига бағишлаб ишланган махсус видеоролик қўйиб берилди.
Шундан кейин Рустам Шоабдураҳмонов Олимпия ҳаракати оиласига ўзининг байрам табригини йўллади.
“Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ўтган қисқа вақт ичида Халқаро Олимпия қўмитаси, Осиё Олимпия кенгаши ва қатор халқаро спорт федерациялари ҳамда ташкилотлари билан ўзаро алоқаларни янги босқичга олиб чиқди. Бугунги кунда спорт ва соғломлаштириш жараёнларининг натижадорлиги Янги Ўзбекистонни барпо этиш вазифалари билан узвий боғлиқ эканини англаган ҳолда темир интизом билан ҳаракат қилишимиз лозим. Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ташкил этилганлигининг 30 йиллиги муносабати билан бизни ҳар жиҳатдан қўллаб- қувватлаб келаётган, барча зарур шароитни яратиб бераётган давлатимиз ва ҳукуматимиз раҳбарларига ва шахсан муҳтарам Президентимиз Шавкат Миромонович Мирзиёевга, шунингдек биз билан ҳамкорлик қилиб келаётган Туризм ва спорт вазирлигига, фахрийларимизга ва спорт федерацияларига ўз миннатдорчиликимизни изҳор этамиз.”, – деди МОҚ раҳбари.
Тадбир давомида МОҚ ташкил этилишида бевосита иштирок этган ва узоқ йиллар Қўмита вице-президенти лавозимида ишлаган Игорь Барабан, 2005-2009 йиллар МОҚни бошқарган Рустам Қурбонов ҳам сўз олиб, бугунги кунда Президентимиз ва ҳукуматимиз томонидан Олимпия ҳаракати ривожига кўрсатилаётган эътибор ҳақида гапириб ўтишди. Шунингдек, Игорь Петрович Рустам Шоабдураҳмоновга тарихий ҳужжат – Ўзбекистон МОҚ ташкил этилгани ҳақидаги 1-протоколнинг нусхасини тақдим қилди.
Тадбир давомида Олимпиячиларимиз номидан Мустақил Ўзбекистон учун ёзги Олимпия ўйинларида биринчи олтин медални тақдим қилган Сидней-2000 Олимпиадаси чемпиони Муҳаммадқодир Абдуллаев ўз табрикларини йўллади.
Шундан сўнг Азиз Абдуҳакимов ҳукуматимиз, Туризм ва спорт вазирлиги номидан барчани қутлади.
“Бугун жуда муҳим тадбирда биргаликда жам бўлдик. Афсуски, ҳозирги вақтда юзага келган эпидемиологик вазият сабаб байрамни катта ҳажмда ўтказа олмаяпмиз. Бироқ эпидемиологик вазият барқарорлашгач, Халқаро Олимпия қўмитаси, Осиё Олимпия кенгаши ва бошқа йирик халқаро спорт ташкилотларининг вакиллари иштирокида мазкур байрамни ўзгача шукуҳда нишонлашни режалаштирганмиз. Президентимиз Олимпия ҳаракатини қўллаб-қувватлашга қаратаётган эътиборлари барчангизга маълум. Яқинда Оксана Чусовитина, Баҳодир Жалолов каби спортчиларимиз шарафига уларнинг мактаблари очилади. Фурсатдан фойдаланиб, яна бир бор барчангизни бугунги айём билан самимий муборакбод этаман!”, – деди Азиз Абдуҳакимов.
Тадбир давомида узоқ йиллар мамлакатимизда соғлом турмуш тарзи, Олимпизм ғоялари тарғиботида фаолият олиб борган кўплаб инсонларга, спорт федерация ва ассоциацияларига Ўзбекистон МОҚнинг эсдалик совғалари тақдим этилди.
Байрамнинг ажойиб қисмларидан бири оғир атлетика бўйича жаҳон рекордини ўрнатган илк ўзбек полвони, оғир атлетикамиз ривожига ўзининг салмоқли ҳиссасини қўшган Эркин ота Каримовни таваллуд айёми билан қутлаш бўлди. Қўмитамиз билан бир кунда таваллуд топган Эркин ота бугун роппа-роса 80 ёшни қарши олдилар. МОҚ ҳамда Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси у кишини ушбу муборак ёш билан қутлаб, эсдалик совғаларини топширишди.
Тадбир сўнгида Рустам Шоабдураҳмонов давлатимиз раҳбарининг қўллаб-қувватлаши остида МОҚ ҳамда Туризм ва спорт вазирлиги Янги Ўзбекистон учун янги ғалабалар тақдим қилиш йўлида биргаликда фаолият олиб боришини таъкидлаб, барчага ўзининг самимий тилакларини йўллади.

21 January 2022 7483
Today the National Olympic Committee of Uzbekistan celebrated its 30th anniversary. The celebration was attended by Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Mr. Aziz Abdukhakimov, National Olympic Committee of Uzbekistan leadership headed by its President Mr. Rustam Shaabdurakhmonov, President of the National Paralympic Committee Mr. Mukhtorkhon Tashkhodzhaev, veterans champions and Olympic medalists, who devoted their lives to promoting the Olympic Movement in our country and creating the Committee. The event was led by the NOC Uzbekistan Secretary General Mr. Oybek Kasimov, who noted its basic essence.
After the introductory part, a special video dedicated to the 30th anniversary of the NOC of Uzbekistan was presented and Mr. Rustam Shaabdurakhmanov sent a holiday greeting to the Olympic Family.
“In the short time the National Olympic Committee of Uzbekistan has brought a cooperation with the International Olympic Committee, the Olympic Council of Asia and a number of international sports federations and organizations to a new level. Realizing that today the effectiveness of sports and recreational processes is linked with the aims of building New Uzbekistan, we must act with iron discipline. Taking this opportunity, in connection with the 30th anniversary of the formation of the National Olympic Committee of Uzbekistan, we express our gratitude to the head of the State and the Government, who provide us with all possible support, creating all the necessary conditions, and personally to the respected President Mr. Shavkat Miromonovich Mirziyoyev, as well as the Ministry of Tourism and Sports, cooperating with us, our veterans and sports federations.", the head of the NOC said.
During the event, Mr. Igor Baraban, who was directly involved in the creation of the NOC and served as Vice-President of the Committee for many years, and Mr. Rustam Kurbanov, who headed the NOC in 2005-2009, mentioned the attention, paid by the President and the Government to the development of the Olympic Movement these days. Mr. Igor Baraban handed a copy of the historical document - Protocol No. 1 on the establishment of the NOC of Uzbekistan to Mr. Rustam Shaabdurakhmonov.
During the event, on behalf of our Olympians, the champion of the 2000 Summer Olympic Games in Sydney Mr. Muhammadkodir Abdullayev, who presented the first gold medal at the Summer Olympic Games to Independent Uzbekistan, expressed his congratulations.
Mr. Aziz Abdukhakimov greeted everyone on behalf of the Government and the Ministry of Tourism and Sports.
"Today we have gathered at a very important event. Unfortunately, due to the current epidemiological situation, we cannot hold a large-scale holiday. However, as soon as this situation stabilizes, we are planning to celebrate this event with the participation of the representatives of the International Olympic Committee , the Olympic Council of Asia and other major international sports organizations. You all know the attention paid by the President to the support of the Olympic Movement. Very shortly there will be opened schools in honor of our eminent athletes such as Oksana Chusovitina and Bakhodir Jalolov. Taking this opportunity, I once again sincerely congratulate all of you on this holiday!" Mr. Aziz Abdukhakimov said.
During the event, many representatives of the National Sports Federations and Associations, who have been promoting the ideas of a healthy lifestyle and Olympism in the country for many years, received memorable gifts from the NOC of Uzbekistan.
One of the remarkable parts of the event was congratulations on the birthday of the first Uzbek athlete, who set a world record in weightlifting. Mr. Erkin Karimov made a significant contribution to the development of the Uzbek school of this sport. Mr. Karimov turns 80 today and the NOC as well as the Weightlifting Federation of Uzbekistan congratulated him on his anniversary and presented him with memorable gifts.
At the end of the event, Mr. Rustam Shaabdurakhmanov noted that with the support of the head of state, the NOC and the Ministry of Tourism and Sports would cooperate on the path of ensuring new victories for New Uzbekistan, and sent his sincere wishes to everyone.