“Пекин-2022 машъаласининг ёқилиши Олимпия ўйинлари тарихида инқилоб бўлади”
Яқинлашиб келаётган Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинларининг очилиш маросими миллионлаб мухлислар интиқиб кутаётган тадбирлардан бири. Ташкилотчилар тадбирнинг барча қисмини очиқламаётган бўлсалар ҳам, томошабинларни янада қизиқтириш учун баъзи маълумотларни айтишмоқда. Жумладан, Олимпия ўйинларининг очилиш ва ёпилиш маросими директори, кинорежиссёр Чжанг Имоу бу борада барчада кучли интрига уйғотадиган фикрларни билдирди:
“Ҳозир барча сирларни ошкор қила олмайман. Бироқ шуни айтишим мумкинки, машъала ёқиш маросими чинакам инқилоб бўлади. Биз тарихдаги экологик энг тоза Олимпиадани ўтказишга ҳаракат қиляпмиз. Ишончим комилки, бундай маросимни дунё аҳли яқин 100 йил ичида кўрмаган”, – дейди мутахассис.
Маълумот учун, XXIV қишки Олимпия ўйинларининг очилиш маросими 4 февраль куни Тошкент вақти билан соат 17:00 да бошланиши ва 1 соат, 40 дақиқа давом этиши белгиланган.

Зажжение огня Пекин-2022 является самой смелой разработкой организаторов спортивного праздника
Предстоящая церемония открытия зимних Олимпийских игр Пекин-2022 одно из долгожданных событий года. Данное мероприятие с нетерпением ждут миллионы поклонников спорта. Несмотря на то, что организаторы не раскрывают весь сценарий церемонии, они отмечают некоторую информацию, чтобы заинтриговать зрителей. В частности, директор церемонии открытия и закрытия Олимпийских игр, кинорежиссёр Чжан Имоу выразил мнение, что это вызовет сильную заинтересованность у всех. По его словам, самой яркой особенностью церемонии открытия Пекин-2022 станет номер с зажжением огня.
"Я не могу раскрыть все секреты прямо сейчас. Способ зажжения огня, и даже держатель для факела являются нашей самой смелой разработкой и преобразованием, которых ещё не было в 100-летней истории Олимпийских игр", - отметил Чжан Имоу.
Отметим, что Чжан Имоу был главным постановщиком церемоний открытия и закрытия летних Олимпийских игр в 2008 году в Пекине. Тем самым он станет первым в мире режиссером церемоний открытия и закрытия двух Олимпиад – летних и зимних.
Напомним, что церемония открытия XXIV зимних Олимпийских игр начнётся 4 февраля в 17:00 по ташкентскому времени и продлится примерно 1 час 40 минут.