Кураш тарғиботи Халқаро пресс-клуб билан янги босқичга чиқмоқда
2022 йил курашни янада оммалаштириш йўлида муҳим мусобақалар ўтказилиши белгиланган. Жорий йилда Халқаро Кураш ассоциацияси ва қитъавий конфедерациялар тақвим режасидан 50 дан ошиқ нуфузли тадбирлар ўрин олган.
Жумладан, март ойида кураш ватани – Ўзбекистонда катталар ва ёшлар ўртасида Осиё чемпионати бўлиб ўтса, сентябр ойида Хитойнинг Ханчжоу шаҳри ёзги Осиё ўйинларига мезбонлик қилади. Ноябрнинг якунларида эса Ҳиндистонда катталар ўртасида жаҳон чемпионлари номи аниқланади. Шунингдек, жорий йилда юртимизда ва Кўҳна қитъа Европада бир неча бор Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун халқаро турнирлар, кураш мураббийлари ва ҳакамларининг халқаро семинарлари ташкил этилади.
Халқаро Кураш ассоциациясида бўлиб ўтган йиғилишда ҳам мазкур мусобақаларни юқори даражада ташкил этиш, курашни халқаро майдонда янада ривожлантириш каби масалалар муҳокама қилинди. Йиғилишда Халқаро Кураш ассоциацияси ва унинг таркибидаги Осиё-Океания Кураш конфедерацияси, Халқаро кураш институти, Ўзбекистон Кураш федерацияси раҳбарияти, Халқаро пресс клуб ва ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Учрашув давомида мазкур ишларни ташкил этишда ўзаро ҳамкорлик, бир жамоа сифатида фаолият юритиш муҳимлиги алоҳида таъкидланди. Якунда Халқаро Пресс клуб томонидан курашни янада кенг тарғиб қилиш, оммалаштириш бўйича Осиё-Океания Кураш конфедерацияси ва Ўзбекистон Кураш федерациялари билан ҳамкорлик меморандуми имзоланди.

Подписан важный документ на пути дальнейшего развития Национального вида спорта
В 2022 году намечено проведение важных соревнований по курашу. В этом спортивном сезоне в календарный план Международной ассоциации кураша и континентальных Конфедераций включены более 50 престижных мероприятий.
В частности, в марте в Узбекистане пройдёт чемпионат Азии среди взрослых и молодёжи, в сентябре в китайском городе Ханчжоу пройдут Летние Азиатские игры. А в конце ноября в Индии определятся чемпионы мира среди взрослых. Также в этом году в нашей стране и в европейских государствах будут организованы международные турниры на призы Президента Республики Узбекистан, семинары для тренеров и судей по курашу.
На заседании, прошедшем в Международной ассоциации кураша, также были обсуждены вопросы организации этих состязаний на высоком уровне, дальнейшего развития Национального вида спорта на международной арене. В заседании приняли участие представители Международной ассоциации кураша и входящей в её состав Азиатско-океанской Конфедерации кураша, Международного института кураша, Федерации кураша Узбекистана, Международного пресс-клуба и представители СМИ.
В ходе встречи особо подчеркнули важность совместной и слаженной работы в команде при организации высокопоставленных целей и задач. В итоге Международным Пресс-клубом был подписан меморандум о сотрудничестве с Азиатско-океанской конфедерацией кураша и Федерацией кураша Узбекистана. Одна из основных целей данного документа, безусловно, является ещё более широкая пропаганда и популяризация Национального вида единоборства во всём мире.