Лос-Анжелес-2028 Олимпиадасига даъвогар ёшларга эътиборни кучайтириш бўйича йиғилиш ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимовнинг топшириғига биноан МОҚда 2028 йил Лос-Анжелесда бўлиб ўтадиган XXXIV ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик бўйича учрашув бўлиб ўтди. Унда МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов, Туризм ва спорт вазирлиги мутасаддилари ва Олий спорт маҳорати мактабларининг масъуллари иштирок этишди.
Қайд этиш жоиз, ҳозирданоқ 2028 йилги Олимпия ва Паралимпия ўйинларига спортчиларимизни муносиб тайёрлаш, кучли захира ёшларини тайёрлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда. Йиғилишда жамоаларимиз олдида турган муаммоларни бартараф этиш, замонавий методикалардан кенг фойдаланиш, терма жамоалар базасидаги моддий-техник базаларини янада яхшилаш каби устувор масалалар юзасидан атрофлича фикрлар билдирилди.
“Президентимиз спорт йўналишидаги келажагимиз учун ҳозирдан аҳамият қаратмоқдалар. Шундай экан, биз ҳам бунга ўзимизнинг улушимизни қўшишимиз керак. Мавжуд муаммо ва камчиликларимизни яхши биламиз. Бундан хулоса чиқарган ҳолда истиқболли режалар билан олдинга қараб ҳаракат қиламиз. Биз йўлга қўйиб оладиган тизимли ишимиз Янги Ўзбекистоннинг янги ғалабаларига замин яратади”, – деди МОҚ раҳбари.
Йиғилиш давомида МОҚ раҳбари спорт тиббиёти ва психологияси йўналишларида тажрибали мутахассисларни терма жамоаларга жалб қилиш бўйича кўрсатма берди. Шунингдек, терма жамоалардаги мавжуд захира спортчиларини аниқлаш ва кўзланадиган йўлланмалар режасини шакллантириш, бу борада жамоавий ўйин спорт турларига алоҳида аҳамият қаратиш бўйича атрофлича фикрлар билдирилди.

Состоялось совещание по усилению внимания к молодёжи, претендующей на участие в Олимпийских Играх 2028 года
По поручению заместителя Премьер-министра, министра Туризма и спорта Республики Узбекистан Азиза Абдухакимова в НОК состоялась встреча по подготовке к XXXIV летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. В мероприятии приняли участие глава НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов, должностные лица Министерства Туризма и спорта и ответственные лица школ Высшего спортивного мастерства.
Следует отметить, что в настоящее время разрабатывается проект постановления Президента Республики Узбекистан в целях достойной подготовки наших спортсменов к Олимпийским и Паралимпийским играм 2028 года, подготовки достойного резерва. На совещании были высказаны всесторонние мнения по таким приоритетным вопросам, как решение проблем, стоящих перед нашими командами, широкое использование современных методик, дальнейшее совершенствование материально-технической базы Национальных команд.
"Президент придает большое значение будущему узбекского спорта. Поэтому мы также должны внести свой вклад в дальнейшее развитие физической культуры и спорта среди населения. Мы хорошо знаем наши текущие проблемы и недостатки. Исходя из этого, будем двигаться вперёд с перспективными планами. Системная работа, которую проведём, заложит основу для новых побед Нового Узбекистана", – отметил глава НОК.
В ходе встречи руководитель НОК дал поручения по привлечению в сборные команды опытных специалистов в области спортивной медицины и психологии. Также были высказаны всесторонние мнения по определению действующих резервных спортсменов в Национальных командах и формированию плана предполагаемых лицензий, приданию особого значения командным игровым видам спорта.