МОҚ раҳбари сузиш мураббийларининг фаолиятини танқид қилди
Хабар берганимиздек, айни кунларда сузиш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси Республика Олимпия захиралари коллежида мавсумдаги илк ўқув-машғулот йиғинини олиб бормоқда. Бугун МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов сузувчиларимизнинг йиғинига ташриф буюрди.
Машғулот якунлангандан сўнг МОҚ раҳбари спортчи ва мураббийларимиз билан суҳбатлашиб, атлетларимизга яратилган шароит билан яқиндан танишди, уларнинг ижтимоий аҳволи ва муаммоларини ўрганди. Қайд этиш жоиз, Рустам Шоабдураҳмонов мураббийларнинг фаолияти бўйича танқидий фикр билдирди.
Машғулот жараёнида тренерларнинг иш журналидан фойдаланмаслиги, ўқув-машғулот режаси ва дастурлар федерация раҳбарияти ҳамда Олий спорт маҳорат мактаби билан келишилмагани, мураббийлар хонаси керакли жиҳозлар билан таъминланмагани юзасидан кескин фикрлар билдирилди. Ўз навбатида, МОҚ раиси бу каби ҳолатлар қайта такрорланмаслиги бўйича мутасаддиларни қатъий огоҳлантирди.
2022 йил олдинда кутиб турган йирик мусобақаларда сузиш бўйича терма жамоамиз ҳам иштирок этади. Маълумки, ушбу спорт тури йирик комплекс мусобақаларда энг кўп медаль берадиган дастурларга эга. Учрашув якунида Қўмита раҳбари федерация масъулларига спортчиларни тайёрлашда тизимли йўлга қўйилган иш ва темир интизом билан фаолият олиб бориш бўйича кўрсатмалар берди.

Глава НОК раскритиковал работу тренеров по плаванию
Как мы сообщали ранее, в настоящее время сборная Узбекистана по плаванию проводит первые в стартовавшем сезоне учебно-тренировочные сборы в Республиканском колледже олимпийского резерва. Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов посетил тренировки наших пловцов.
После завершения занятий глава НОК побеседовал с нашими спортсменами и тренерами, ознакомился с условиями, созданными для наших атлетов, изучил их социальное положение и проблемы. Стоит отметить, что Рустам Шаабдурахманов критически отозвался о работе наставников.
Тренерам были высказаны резкие замечания по поводу неиспользования рабочего журнала, несогласия с руководством Федерации и Высшей школой спортивного мастерства в плане тренировок и программы. Со своей стороны, председатель НОК строго предупредил должностных лиц о том, чтобы подобные случаи больше не повторялись.
В свою очередь надо отметить, что наша сборная по плаванию также примет участие в крупных соревнованиях, которые входят в календарный план 2022 года. Как известно, на крупных комплексных соревнованиях в данном виде спорта разыгрывается наибольшее количество комплектов наград. Глава Комитета призвал ответственных лиц к систематической работе по подготовке отечественных атлетов и работе с железной дисциплиной.