Павел Хан: “Мақсадимиз янги йилда янги чемпионларни кашф қилиш”
Тугаб бораётган 2021 йил унутилмас воқеаларга бой бўлди. Унда бир йил ортга сурилган Токио-2020 Олимпия ўйинлари ўтказилди. Бу нуфузли мусобақа кўплаб мухлисларга унутилмас ва қувончга бой онларни туҳфа етди. Ўзбекистон делегацияси учун ушбу Олимпия ўйинлари таэквондо бўйича тарихий олтин медал қўлга киритилгани билан янада эсда қоларли бўлди. Улуғбек Рашитов шарафига Японияда Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси янгради. 19 ёшли Улуғбек ёш бўлсада, фаолияти ёрқин ғалабаларга бой. Қаҳрамонимиз устози Павел Хан билан болалигидан бу муваффақиятлар сари қадам босган. Эътиборингизга таэквондо бўйича Ўзбекистон Миллий терма жамоа бош мураббийи билан ташкил қилган суҳбатимизни ҳавола қиламиз.
– Павел Афанасиевич, Токио-2020 Олимпиадаси чемпиони Улуғбек Рашитовни қандай тасвирлаб бера оласиз?
– Улуғбекни 13 йилдан ортиқ вақтдан бери танийман. Рашитов билан бўлган илк учрашувимиз ҳамон ёдимда. Олти ёшли болакайни кўрганимда, унинг жисмоний кучи мени ҳайратга солган эди. Элементларнинг барчаси уйда мустақил ишлаб чиқилганини билгач, бу ўзбек таэквондосининг келажаги эканини англадим. Унинг жанговар характери мени ҳайратга солди. Ўша пайтда ҳам у қатъий, мақсади сари интиладиган бола эди. Олимпия медали сари босилган мураккаб йўл, албатта, астойдил машғулот орқали бўлди. Биз давлатимиз ишончини оқлай олганимиздан хурсандмиз.
– Дарҳақиқат, Олимпиада медали бебаҳо қувонч беради. 2021 йилда бошқа халқаро турнирлар ҳам бўлиб, унда атлетларимиз анча юқори натижа кўрсатишди. Бу муваффақиятлар мураббий сифатида сизга қанчалик мотивация беради?
– Мен учун спортчиларимизнинг ҳар бир медали қимматли, чунки унинг ортида улкан меҳнат, пухта ва қатъий тайёргарлик ётибди. Tокио-2020 дан олдин бўлиб ўтган қитъа чемпионатини алоҳида таъкидлаб ўтмоқчиман. 14-18 июнь кунлари Ливанда бўлиб ўтган Осиё чемпионатида терма жамоамиз 10 та медаль қўлга киритиб, тарихимиздаги энг яхши натижани кўрсатдик.
Осиё чемпионати якунларига кўра, Ўзбекистон делегацияси учта олтин, битта кумуш ва олтита бронза медални қўлга киритиб, умумжамоа ҳисобида иккинчи ўринни эгаллади.
– Бўлажак спорт мавсуми учун қандай мақсад қўйилган?
– Албатта, бу Хитойдаги эпидемиологик вазият туфайли кейинги йилга қолдирилган жаҳон чемпионати. Сўнгра Ханчжоу шаҳрида бўлиб ўтадиган Осиё ўйинлари ва катталар ўртасидаги қитъа чемпионатида муваффақиятли иштирок этиш жамоамизнинг асосий мақсади.
– Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари учун терма жамоа таркиби қачон шаклланади?
– Осиё ўйинлари учун рўйхат ушбу мусобақалар олдидан оралиқ чемпионатлар натижалари асосида шаклланади. Бу ҳақида гапиришга ҳали эрта. Ҳали вақт олдинда. Барчасини машғулот ва мусобақа натижалари кўрсатади.
– Ҳозирги кунда, терма жамоа қандай мусобақаларга тайёргарлик кўрмоқда?
– Айни пайтда янги мавсум учун терма жамоа таркибини шакллантиряпмиз. Айрим вазн тоифаларида ўзгаришлар бор, янги чемпионларни тайёрлаяпмиз. Тақвимга қараб мусобақаларда қайси спортчи иштирок этишини тақсимламоқдамиз.

29 December 2021 5313
The outgoing year 2021 was full of unforgettable events. It hosted the Olympic Games in Tokyo 2020, which were postponed for a year. This prestigious competition gave many fans unforgettable and joyful moments. For the delegation of Uzbekistan, these Olympic Games became even more memorable with the winning of the historic gold medal in taekwondo. In honor of Ulugbek Rashitov, the National Anthem of the Republic of Uzbekistan was played in Japan. Although 19-year-old Ulugbek is young, his career is full of bright victories. Our hero took a step towards these successes from childhood together with his mentor Pavel Khan. We present to your attention our conversation with the head coach of the national taekwondo team of Uzbekistan.
- Pavel Afanasievich, how can you describe the Tokyo 2020 Olympic champion Ulugbek Rashitov?
– I have known Ulugbek for more than 13 years. I still remember our first meeting with Rashitov. When I saw a six-year-old boy, I was amazed by his physical strength. When I found out that all the elements were developed independently at home, I realized that this is the future of Uzbek taekwondo. I was amazed by his fighting character. Even then, he was a firm, purposeful child. The difficult path to the Olympic medal was, of course, thanks to diligent training. We are glad that we were able to justify the trust of our state.
- Indeed, an Olympic medal gives invaluable joy. In 2021, other international tournaments were held, where our athletes showed quite good results. How much do these successes motivate you as a coach?
– For me, every medal of our athletes is valuable, because it is worth a lot of work, careful and persistent preparation. Separately, I would like to note the continental championship, which took place before Tokyo 2020. At the Asian Championship, held in Lebanon from June 14 to 18, our team won 10 medals, showing the best result in its history.
Following the results of the Asian Championship, the delegation of Uzbekistan took second place in the team competition, winning three gold, one silver and six bronze medals.
– What is the purpose of the upcoming sports season?
- Of course, this is the World Cup, which was postponed to next year due to the epidemiological situation in China. Then the main goal of our team will be successful participation in the Asian Games and the Adult Continental Championship, which will be held in Hangzhou.
– When will the national team for the Asian Games in Hangzhou-2022 be formed?
- The list for the Asian Games is formed based on the results of the intermediate championships before these competitions. It's too early to talk about it. Time is still ahead. All of them are displayed in the results of training and competitions.
– What competitions is the national team preparing for now?
– We are currently forming the national team for the new season. There are changes in some weight categories, we are preparing new champions. We break down which athlete will participate in the competition depending on the calendar.