Шахмат бўйича энг ёш жаҳон чемпиони кутиб олинди
26-30 декабрь кунлари Польшада ўтказилган шахматнинг рапид ва блиц йўналишлар бўйича жаҳон чемпионатида юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилиб, рапид дастурида чемпионликни қўлга киритган Нодирбек Абдусатторов ва терма жамоамизнинг бошқа вакиллари Тошкентга қайтиб келишди. Ярим тун бўлишига қарамасдан қаҳрамонларимизни кутиб олиш учун кўплаб ОАВ, мухлислар ва шахматчимизнинг яқинлари Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида жам бўлишди.
Ёш шахматчимиз ўз интервьюсида бундай юксак натижалар Президентимизнинг ёшларга яратиб бераётган кенг имкониятлари ва қўллаб-қувватлаши билан қўлга киритилаётганини алоҳида таъкидлаб, келгусида классик йўналишда жаҳон тожини кийиш ниятида эканини билдирди.
Эслатиб ўтамиз, 17 ёшли Нодирбек Абдусатторов рапид дастурида Магнус Карлсен, Ян Непомняший каби жаҳон шахмат усталарини мағлуб этиб, ушбу йўналишда чемпионликни қўлга киритган дунёнинг энг ёш гроссмейстерига айланди. Шунингдек, мазкур мусобақада яна 3 нафар вакилимиз ҳам иштирок этиб, кучлилар қаторида эътироф этилган.

The youngest world chess champion was warmly welcomed
Having adequately represented our country at the Rapid and Blitz World Chess Championship held in Poland on December 26-30, Nodirbek Abdusattorov and other representatives of our national team returned to Tashkent. Despite midnight, many media outlets, fans and relatives of our chess player gathered at Tashkent International Airport named after Islam Karimov to meet our heroes.
In his interview, the young chess player emphasized that such high results are achieved thanks to the wide range of opportunities and support that the President of our country provides to young people, and expressed his intention to wear the world crown in the classical direction in the future.
Recall that 17-year-old Nodirbek Abdusattarov became the youngest grandmaster in the world, who in the Rapid program defeated such world chess masters as Magnus Carlsen, Jan Nepomnyashchy and won the championship title in this direction. Also, 3 more of our representatives took part in this tournament, who were recognized as the strongest.