Шахмат бўйича энг ёш жаҳон чемпиони кутиб олинди
26-30 декабрь кунлари Польшада ўтказилган шахматнинг рапид ва блиц йўналишлар бўйича жаҳон чемпионатида юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилиб, рапид дастурида чемпионликни қўлга киритган Нодирбек Абдусатторов ва терма жамоамизнинг бошқа вакиллари Тошкентга қайтиб келишди. Ярим тун бўлишига қарамасдан қаҳрамонларимизни кутиб олиш учун кўплаб ОАВ, мухлислар ва шахматчимизнинг яқинлари Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида жам бўлишди.
Ёш шахматчимиз ўз интервьюсида бундай юксак натижалар Президентимизнинг ёшларга яратиб бераётган кенг имкониятлари ва қўллаб-қувватлаши билан қўлга киритилаётганини алоҳида таъкидлаб, келгусида классик йўналишда жаҳон тожини кийиш ниятида эканини билдирди.
Эслатиб ўтамиз, 17 ёшли Нодирбек Абдусатторов рапид дастурида Магнус Карлсен, Ян Непомняший каби жаҳон шахмат усталарини мағлуб этиб, ушбу йўналишда чемпионликни қўлга киритган дунёнинг энг ёш гроссмейстерига айланди. Шунингдек, мазкур мусобақада яна 3 нафар вакилимиз ҳам иштирок этиб, кучлилар қаторида эътироф этилган.

На Родину вернулся самый молодой чемпион мира по шахматам
Достойно представив нашу страну на чемпионате мира по шахматам по рапиду и блицу, прошедшем с 26 по 30 декабря в Польше, Нодирбек Абдусатторов и другие представители нашей сборной вернулись в Ташкент. Несмотря на полночь, многие представители СМИ, болельщики и близкие нашего шахматиста собрались в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова, чтобы встретить наших героев.
В своем интервью юный интеллектуал особо подчеркнул, что такие высокие результаты достигаются благодаря всестороннему вниманию и поддержке , которые Президент оказывает молодежи. Нодирбек отметил, что в будущем хочет стать обладателем мировой короны в классическом направлении.
Напомним, что 17-летний Нодирбек Абдусатторов стал самым молодым гроссмейстером мира, который в рапиде победил таких мировых мастеров-интеллектуплов, как Магнус Карлсен, Ян Непомнящий и завоевал чемпионский титул в этом направлении. Также в этом важном турнире приняли участие еще 3 наших соотечественника, которые наравне соревновались с самыми сильнейшими шахматистами планеты.