Тошкентдаги оғир атлетика бўйича дунё биринчилигида нечта жаҳон рекорди ўрнатилди?
Пойтахтимизда ўтган оғир атлетика бўйича жаҳон чемпионати бир қатор вазн тоифаларида ўрнатилган янги рекордлар билан ёдимизда қолди.
Умуман олганда, мусобақа давомида жами 13 та турли ёш тоифаларидаги жаҳон рекорди қайд этилди. Улардан 4 таси аёллар беллашувида кузатилди. Нигериялик Жой Эзэ -71 кг вазн тоифасида икки мартадан силтаб кўтариш машқи ва икки кураш бўйича ўсмирлар жаҳон рекордини янгилади. Демак, энди 130 кг силтаб кўтариш, 230 кг икки кураш бўйича ўсмир қизлар тоифасида жаҳон рекорди сифатида қайд этилади.
Болгариялик ёш иқтидор эгаси Карлос Насар (-81 кг) эркаклар ўртасидаги 4 та рекордга муаллифлик қилди. 17 ёшли полвон даст кўтаришда 166 кг натижа кўрсатиб, янги рекорд қайд этди. Силтаб кўтаришдаги 208 кг эса барчанинг олқишига сазовор бўлди. Боиси ушбу кўрсаткич ҳам ўсмирлар, ҳам ёшлар, ҳам катталар ўртасидаги янги жаҳон рекорди сифатида расмийлаштирилди. Шунингдек, силтаб кўтаришдаги икки кетма-кет муваффақиятли уринишлари билан у икки курашда икки бор ўсмирлар рекордини ўрнатди (371 ва 374 кг).
Катталар ўртасидаги яна бир жаҳон рекорди -96 кг вазн тоифасида колумбиялик Лесман Парадесга тегишли бўлди. Атлет даст кўтариш машқида 187 кг билан ўз номини қайдномаларга алоҳида ёздириб қўйди.
Шунингдек, энг фантастик рекордлар +109 кг тоифасида кузатилди. Унда замонамизнинг афсоналаридан бири грузиялик Лаша Талахадзе барча дастурларда ўз рекордини янгилаб, дунёнинг энг кучли паҳлавони ким эканини кўрсатди. Лашанинг натижалари даст кўтаришда 225 кг, силтаб кўтаришда 267 кг ва икки кураш бўйича 492 кг га тенг бўлди. Қайд этиш жоиз, ушбу вазндаги беллашувлар давомида эронлик 18 яшар юлдуз Алиризо Юсуфи 237 кг натижа билан силтаб кўтаришда ёшлар ўртасидаги рекордга ўз номини битди.

Такими яркими и незабываемыми выступлениями был богат Ташкент-2021. Нет сомнения, что этот первенство планеты останется в памяти каждого, кто наблюдал и участвовал в престижных стартах, одним из самых захватывающих турниров мирового масштаба.
Мировые рекорды на ЧМ Ташкент-2021
Прошедший в нашей столице чемпионат мира по тяжёлой атлетике запомнился новыми рекордами в ряде весовых категорий.
Всего в ходе соревнований было установлено 13 мировых рекордов в разных возрастных категориях, 4 из них в женской части турнира. Джой Эзе из Нигерии установила юниорский мировой рекорд в весовой категории до 71 кг в толчке и по сумме двух упражнений. Таким образом, теперь 130 кг в толчке, 230 кг в двоеборье будут записаны как мировой рекорд в категории девочек-подростков.
Молодой болгарский атлет Карлос Нассар установил 4 рекорда среди мужчин. 17-летний спортсмен установил новый рекорд, подняв в рывке 166 кг. А 208 кг в толчке был официально признан новым мировым рекордом как среди подростков, так и среди молодёжи и взрослых. Также двумя последовательными успешными попытками в толчке он дважды в двух упражнениях установил юниорский рекорд (371 и 374 кг).
Ещё один мировой рекорд среди взрослых принадлежит колумбийцу Лесману Парадесу в весовой категории до 96 кг. Атлет с 187 кг в рывке записал свое имя в качестве нового рекордсмена.
Также самые фантастические рекорды были зафиксированы в категории свыше 109 кг. В данном весе одна из легенд нашего времени, грузин Лаша Талахадзе, обновил свои рекорды во всех программах, ещё раз показав, кто является сильнейшим тяжелоатлетом мира в данной весовой категории. Результаты Лаши составили 225 кг в рывке, 267 кг в толчке и 492 кг по сумме двух упражнений. Стоит отметить, что во время соревнований в этом весе 18-летний иранец Алиризо Юсуфи завершил своё выступление с результатом 237 кг в толчке, побил молодёжный рекорд.