Ўзбекистон МОҚ ҳам “Яшил макон” лойиҳасига ўз ҳиссасини қўшди
Шу кунларда юртимиз бўйлаб “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси амалга татбиқ қилинмоқда. Мазкур тадбирда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳам фаол иштирок этиб, пойтахтимиз атроф-муҳитини яхшилашга ҳисса қўшди.
Кун давомида Қўмитамиз ходимлари пойтахтимизнинг Лабзак мавзеси, “Нурафшон” кўчасида жойлашган ҳудудда иш олиб борди. Ҳамкасбларимиз бу кўчанинг йўл четидаги майдонларига 300 тупдан зиёд манзарали дарахт кўчатларини экишди.
“Жамоамиз билан ушбу умуммиллий лойиҳага ўз ҳиссамизни қўшаётганимиздан мамнунмиз. Ўзимиз ҳам анча жойга бундай кўчатларни экиб чиққанимизни кўриб ғурурландик. Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан йўлга қўйилган “Яшил макон” умуммиллий дастури доирасида пойтахтимиз экологиясини яхшилашга ҳисса қўшганимиздан хурсанд бўлдик. Куни кеча пойтахтимизда юзага келган чанг бўрони сабаб атроф-муҳитга катта талафот етди. Шаҳримизда дарахтлар қанча кўп бўлса, экологиямиз учун шунчалик фойдали бўлади”, – деди Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов.
Таъкидлаш жоиз, мамлакатимизда амалга оширилаётган кўкаламзорлаштириш ва ободонлаштириш йўналишидаги бундай хайрия тадбирлари саломатлигимиз ва соғлом турмуш даражамизни юқори поғонага олиб чиқишда муҳим аҳамиятга эга.
Ўтган йил март ойида ташкил этилган умуммиллий ҳашарда ҳам МОҚ айнан ушбу жойда 300 туп кўчат эккан эди. Бугун улар кўкка бўй чўзиб, тоза ҳаводан нафас олишимизга ҳисса қўшмоқда. Умид қиламизки, бугун экилган ниҳоллар эртага пойтахтимиз гўзаллагига кўрк қўшади.

23 November 2021 4282
These days, a nationwide project "Green Territory" is being implemented throughout the country. The National Olympic Committee of Uzbekistan took an active part in this event and contributed to the improvement of the environment of the capital.
During the day, the staff of our committee worked in the area located on Nurafshon Street along Labzak Avenue. Our colleagues planted more than 300 bushes of ornamental trees on the roadside sections of this street.
“We are happy to contribute to this nationwide project with our team. We are proud that we planted such seedlings in the right place ourselves. We are glad to contribute to the improvement of the ecology of the capital within the framework of the national program "Green Territory" initiated by the Head of our State. The dust storm that passed through our capital caused huge damage to the environment. The more trees there are in our city, the more useful it is for the environment”" Chairman of the Council of Sports Veterans of Uzbekistan Bahodir Mahsitov said.
It should be noted that such charity events in the field of landscaping and landscaping, held in our country, are important for promoting our health and healthy lifestyle to a higher level.
Even at the nationwide hashar organized in March last year, the NOC planted 300 bushes of seedlings on this very territory. Today they contribute to the fact that we breathe fresh air. We hope that the sprouts planted today will make a special contribution to the beauty of our capital tomorrow.