БААга сафар делегациямиз учун ҳар томонлама сермаҳсул ва самарали ўтди
БААнинг Дубай шаҳрида бўлиб турган делегациямиз Осиё Олимпия кенгаши (ООК)нинг 40-Бош Ассамблеяси доирасида мамлакатимизда спорт тараққиётини янада кучайтириш, хориж давлатлари билан тажриба алмашиш бўйича бир қатор учрашувларда иштирок этишди. Жумладан, делегациямиз раҳбари, ООК вице-президенти Отабек Умаров қитъамизда Олимпия ҳаракатида юксак тараққий этган давлатларининг спорт соҳаси етакчилари, Миллий Олимпия қўмиталари ва Халқаро ташкилотлар раҳбарлари билан учрашувлар ўтказди. Мазкур тадбирларда Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва Қўмита раиси ўринбосари Азизжон Камилов ҳам қатнашди.
Дастурнинг муҳим учрашувларидан бири Иордания Олимпия қўмитаси президенти, Қироллик Олий Ҳазратлари Файсал Ал Ҳусайн билан ўтди. Халқаро спорт ташкилотларида йирик амалий тажрибага эга, ООК ва ХОҚнинг қатор комиссия ва қўмиталари раиси ва аъзоси бўлган шахс учрашув давомида мамлакатимизда Олимпия ҳаракати ривожидан яхши хабардорлигини кўрсатди.
Тан олиш лозим, Иордания сўнгги йилларда футбол, бокс, таэквондо каби спорт турларида сезиларли ўсишга эришмоқда. Учрашувда терма жамоаларимизнинг халқаро майдондаги иштирокини юксалтириш, натижаларни яхшилаш мақсадида ўзаро тажриба алмашиш, қўшма ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш, йирик мусобақаларга биргаликда тайёрланиш бўйича фикр алмашилди. Самимий руҳда ўтган суҳбатда у ўз тажриба ва кўникмалари билан ўртоқлашди.
“Бизда кўплаб салоҳиятли алоқа нуқталари ва ривожланиш йўналишлари мавжуд, шунинг учун музокараларнинг асосий қисми бўлажак йирик мусобақаларга тайёргарлик кўриш бўйича ҳамкорлик масалаларига бағишланди. Ишончим комилки, биз ҳамкорликнинг янги босқичига қадам қўйдик, бу икки давлат учун ҳам манфаатлидир.” – деди учрашув якунларига кўра Отабек Умаров.
Делегациямиз аъзолари сафар давомида Бирлашган Араб Амирликлари Миллий Олимпия қўмитаси президенти Шайх Аҳмад бин Муҳаммад бин Рошид Ал Мактум ва БАА Спорт бош бошқармаси раиси, мамлакат МОҚ вице-президенти Доктор Аҳмад Абдуллоҳ Хумеид Бел Хул Ал Фаласи билан алоҳида учрашишди. Суҳбатда Ўзбекистоннинг кўплаб спорт йўналишларидаги етакчилик позициялари алоҳида қайд этилди. БАА, ўз навбатида, бундай салмоқли натижаларга эришиш имконини берувчи тажрибани ўзлаштиришдан манфаатдор.
Делегациямиз раҳбари ўз навбатида Шайх Аҳмад бин Муҳаммад бин Рошид Ал Мактумга кўрсатилган меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдириб, қуйидаги фикрларни илгари сурди: “Профессионал спортчи мамлакатнинг асосий спорт амалдорларидан бирига айлангани амирликларда жисмоний тарбия ва спорт тараққиётига хизмат қилади. Олий Ҳазратлари Яқин Шарқ учун анъанавий бўлган от спорти бўйича кўплаб мукофотлар ва халқаро унвонлар соҳибидирлар. Ишончим комилки, ушбу учрашув ҳар икки мамлакат Миллий Олимпия қўмиталари ўртасида янада яқин ҳамкорликка йўл очади, бу эса ўз навбатида ООКнинг стратегик мақсадларидан биридир. Агар бугун биз ташкилотимизнинг икки муҳим аъзоси ҳамкорлигига туртки бера олган бўлсак, бунинг ўзи катта муваффақиятдир.” – дея ўз фикрларини изҳор қилди Отабек Умаров.
Осиё хоккей федерацияси Бош котиби Муҳаммад Таяб Икром билан бўлиб ўтган учрашувда юртимизда спортнинг ушбу турини янада ривожлантириш, бунда халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик алоқаларини кучайтириш каби масалалар юзасидан фикр алмашилди. Маълумки, ушбу мутахассис мамлакатимизга кўп бор ташриф буюради ва Ўзбекистонда чим устида хоккей спортини ривожлантириш учун катта ёрдам бериб келмоқда. Унинг саъй-ҳаракатлари билан Андижон вилоятида ушбу спортга ихтисослаштирилган замонавий майдон қурилган эди.
Шунингдек, бу инсон иштирокида 2019 йил декабрь ойида пойтахтимизда янги чим устида хоккей майдонининг қурилишига тамал тоши қўйилган. Унинг ташаббуси билан “Олимпия бирдамлиги” ташкилоти орқали кўрсатилаётган кўмак беқиёс. Ушбу кўмак шарофати билан Тошкентда бирданига иккита чим устидаги хоккей майдончаси ташкил этилмоқда. Бу эса 2025-йил Тошкентда ўтадиган ёшлар Осиё ўйинлари дастурига киритилган ушбу йўналишдаги ўйинларни юқори савияда ўтказиш имконини беради. Ўз навбатида, Муҳаммад Таяб Икром сўнгги йилларда мамлакатимизда Президентимиз бошчилигида олиб борилаётган кенг кўламдаги ислоҳотлар, спорт ривожига қаратилаётган эътибор ҳақида ўзининг илиқ фикрларини билдириб ўтди.
Мазкур учрашувлар давомида ООК вице-президенти Отабек Умаров давлатимиз раҳбари томонидан жисмоний тарбия ва спорт, соғлом турмуш тарзи тарғиботи бўйича олиб борилаётган амалий ишлар, ҳукуматимизнинг бу борада қабул қилаётган норматив ҳужжатлари ҳақида гапириб берди.
Шунингдек, Осиё Олимпия кенгашининг Бош ассамблеяси доирасида ООК Президенти вазифасини бажарувчи Ража Рандхир Сингх ва ООК бош директори доктор Ҳусайн Ал-Мусаллам билан музокаралар, Миллий Олимпия қўмиталари ассоциацияси раҳбари Робин Митчелл ҳамда Ташкилот Бош котиби Гунилла Линдберг билан самарали мулоқот ўтказилди. Соҳанинг етакчи мутахассислари билан тажриба алмашиш ўзбек спорти учун ҳар томонлама фойдалидир. Мазкур йиғилишлар орқали юртимиз спорти ривожини янги босқичга олиб чиқиш бўйича бир қатор истиқболли режалар муҳокама қилинди.

23 November 2021 4617
Our delegation, within the framework of the 40th General Assembly of the Olympic Council of Asia (OCA), took part in a number of meetings to further strengthen the development of sports in our country, exchange experience with foreign countries. In particular, the head of our delegation, OSA Vice-President Otabek Umarov held meetings with the leaders of the Olympic Movement of developed countries, heads of National Olympic Committees and International organizations. These events were also attended by the Secretary General of the NOC of Uzbekistan Oybek Kasimov and the Deputy Chairman of the Committee Azizjon Kamilov.
One of the important meetings was held with the President of the Jordanian Olympic Committee, Faisal Al-Hussein. A person with extensive practical experience in international sports organizations, who is chairman and member of a number of commissions and committees of the OCA and the IOC, during the meeting demonstrated good awareness of the development of the Olympic movement in our country.
Admittedly, Jordan has shown significant growth in sports such as football, boxing, and taekwondo in recent years. At the meeting, an exchange of views took place on increasing the participation of National teams in the international arena, exchanging experience in order to improve results, conducting joint training camps, joint preparation for major competitions. In a conversation that took place in a warm atmosphere, he shared his experience and skills.
"We have a lot of potential points of contact and areas for development, so most of the negotiations were devoted to partnership issues in preparation for future major competitions. I am sure that we have managed to reach a new stage of cooperation that will benefit both states," Otabek Umarov said after the meeting.
During the visit, members of our delegation met separately with the President of the National Olympic Committee of the United Arab Emirates, Sheikh Ahmad bin Mohammad bin Rashid Al Maktoum and the Chairman of the General Directorate of Sports of the UAE, Vice-President of the IOC of the country, Dr. Ahmad Abdullah Humaid Bel Hul Al Falasi. During the conversation, Uzbekistan's leadership positions in many sports areas were highlighted. The UAE, in turn, is interested in acquiring experience that will allow achieving significant results.
The head of our delegation, in turn, thanked Sheikh Ahmad bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum for the hospitality and expressed the following thoughts: "The case when a professional athlete becomes one of the main sports officials of the country - among other things, His Highness is the owner of many awards and international titles in the traditional equestrian sport for the Middle East. I am sure that this meeting will pave the way for a closer partnership of the National Olympic Committees, which in turn is one of the strategic objectives of the OCA. If today we managed to give an impetus to the cooperation of two important members of our organization, then this is already a great success," Otabek Umarov shared his thoughts.
During the event, the Russian delegation met with the Secretary General of the Asian Hockey Federation, Muhammad Tayab Ikram. It should be noted that he has repeatedly arrived in our country on a working visit and has invested a lot of work in the development of field hockey in Uzbekistan. Thanks to his efforts, a modern playground specializing in this sport was built in the Andijan region. Also with his participation in December 2019, the foundation of a new field hockey field was laid in the capital. This sport is included in the program of the Asian Youth Games Tashkent-2025. According to the requirements of prestigious starts, another new field should be built. During the conversation, an exchange of views took place on the construction of a second arena around the Olympic Village.
"The conversation with the CEO of the Asian Field Hockey Association turned out to be very informative. Mr. Muhammad Tayab Ikram is an experienced sports functionary who devoted his life to the development of a unique sport, which is now being revived in Uzbekistan. In this process, the support provided on his initiative through Olympic Solidarity is invaluable – including thanks to it, two fields for field hockey are being created in Tashkent at once, which will allow high-level competitions to be held within the framework of the Asian Youth Games 2025, in the program of which this discipline is included for the first time in the history of the Asian Games," said OSA Vice President Otabek Umarov.
During these meetings, the Vice-President of the OCA Otabek Umarov spoke about the reforms carried out by the head of our state on physical culture and sports, promotion of a healthy lifestyle among the population, regulatory acts of our Government adopted in this direction.
Also, on the eve of the 40th anniversary of the General Assembly of the Olympic Council of Asia, negotiations were held with the Acting President of the OCA, Raja Randhir Singh, and the Director General of the OCA, Dr. Hussein Al-Musallam, as well as a fruitful dialogue with the head of the Association of National Olympic Committees, Robin Mitchell, and with the Secretary General of the Organization, Gunilla Lindberg.
The exchange of experience with leading experts of the sports industry is useful for Uzbek sports in all respects. At these meetings, a number of promising plans for reaching a new level of sports development in our country were discussed.