БААга сафар делегациямиз учун ҳар томонлама сермаҳсул ва самарали ўтди
БААнинг Дубай шаҳрида бўлиб турган делегациямиз Осиё Олимпия кенгаши (ООК)нинг 40-Бош Ассамблеяси доирасида мамлакатимизда спорт тараққиётини янада кучайтириш, хориж давлатлари билан тажриба алмашиш бўйича бир қатор учрашувларда иштирок этишди. Жумладан, делегациямиз раҳбари, ООК вице-президенти Отабек Умаров қитъамизда Олимпия ҳаракатида юксак тараққий этган давлатларининг спорт соҳаси етакчилари, Миллий Олимпия қўмиталари ва Халқаро ташкилотлар раҳбарлари билан учрашувлар ўтказди. Мазкур тадбирларда Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва Қўмита раиси ўринбосари Азизжон Камилов ҳам қатнашди.
Дастурнинг муҳим учрашувларидан бири Иордания Олимпия қўмитаси президенти, Қироллик Олий Ҳазратлари Файсал Ал Ҳусайн билан ўтди. Халқаро спорт ташкилотларида йирик амалий тажрибага эга, ООК ва ХОҚнинг қатор комиссия ва қўмиталари раиси ва аъзоси бўлган шахс учрашув давомида мамлакатимизда Олимпия ҳаракати ривожидан яхши хабардорлигини кўрсатди.
Тан олиш лозим, Иордания сўнгги йилларда футбол, бокс, таэквондо каби спорт турларида сезиларли ўсишга эришмоқда. Учрашувда терма жамоаларимизнинг халқаро майдондаги иштирокини юксалтириш, натижаларни яхшилаш мақсадида ўзаро тажриба алмашиш, қўшма ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш, йирик мусобақаларга биргаликда тайёрланиш бўйича фикр алмашилди. Самимий руҳда ўтган суҳбатда у ўз тажриба ва кўникмалари билан ўртоқлашди.
“Бизда кўплаб салоҳиятли алоқа нуқталари ва ривожланиш йўналишлари мавжуд, шунинг учун музокараларнинг асосий қисми бўлажак йирик мусобақаларга тайёргарлик кўриш бўйича ҳамкорлик масалаларига бағишланди. Ишончим комилки, биз ҳамкорликнинг янги босқичига қадам қўйдик, бу икки давлат учун ҳам манфаатлидир.” – деди учрашув якунларига кўра Отабек Умаров.
Делегациямиз аъзолари сафар давомида Бирлашган Араб Амирликлари Миллий Олимпия қўмитаси президенти Шайх Аҳмад бин Муҳаммад бин Рошид Ал Мактум ва БАА Спорт бош бошқармаси раиси, мамлакат МОҚ вице-президенти Доктор Аҳмад Абдуллоҳ Хумеид Бел Хул Ал Фаласи билан алоҳида учрашишди. Суҳбатда Ўзбекистоннинг кўплаб спорт йўналишларидаги етакчилик позициялари алоҳида қайд этилди. БАА, ўз навбатида, бундай салмоқли натижаларга эришиш имконини берувчи тажрибани ўзлаштиришдан манфаатдор.
Делегациямиз раҳбари ўз навбатида Шайх Аҳмад бин Муҳаммад бин Рошид Ал Мактумга кўрсатилган меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдириб, қуйидаги фикрларни илгари сурди: “Профессионал спортчи мамлакатнинг асосий спорт амалдорларидан бирига айлангани амирликларда жисмоний тарбия ва спорт тараққиётига хизмат қилади. Олий Ҳазратлари Яқин Шарқ учун анъанавий бўлган от спорти бўйича кўплаб мукофотлар ва халқаро унвонлар соҳибидирлар. Ишончим комилки, ушбу учрашув ҳар икки мамлакат Миллий Олимпия қўмиталари ўртасида янада яқин ҳамкорликка йўл очади, бу эса ўз навбатида ООКнинг стратегик мақсадларидан биридир. Агар бугун биз ташкилотимизнинг икки муҳим аъзоси ҳамкорлигига туртки бера олган бўлсак, бунинг ўзи катта муваффақиятдир.” – дея ўз фикрларини изҳор қилди Отабек Умаров.
Осиё хоккей федерацияси Бош котиби Муҳаммад Таяб Икром билан бўлиб ўтган учрашувда юртимизда спортнинг ушбу турини янада ривожлантириш, бунда халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик алоқаларини кучайтириш каби масалалар юзасидан фикр алмашилди. Маълумки, ушбу мутахассис мамлакатимизга кўп бор ташриф буюради ва Ўзбекистонда чим устида хоккей спортини ривожлантириш учун катта ёрдам бериб келмоқда. Унинг саъй-ҳаракатлари билан Андижон вилоятида ушбу спортга ихтисослаштирилган замонавий майдон қурилган эди.
Шунингдек, бу инсон иштирокида 2019 йил декабрь ойида пойтахтимизда янги чим устида хоккей майдонининг қурилишига тамал тоши қўйилган. Унинг ташаббуси билан “Олимпия бирдамлиги” ташкилоти орқали кўрсатилаётган кўмак беқиёс. Ушбу кўмак шарофати билан Тошкентда бирданига иккита чим устидаги хоккей майдончаси ташкил этилмоқда. Бу эса 2025-йил Тошкентда ўтадиган ёшлар Осиё ўйинлари дастурига киритилган ушбу йўналишдаги ўйинларни юқори савияда ўтказиш имконини беради. Ўз навбатида, Муҳаммад Таяб Икром сўнгги йилларда мамлакатимизда Президентимиз бошчилигида олиб борилаётган кенг кўламдаги ислоҳотлар, спорт ривожига қаратилаётган эътибор ҳақида ўзининг илиқ фикрларини билдириб ўтди.
Мазкур учрашувлар давомида ООК вице-президенти Отабек Умаров давлатимиз раҳбари томонидан жисмоний тарбия ва спорт, соғлом турмуш тарзи тарғиботи бўйича олиб борилаётган амалий ишлар, ҳукуматимизнинг бу борада қабул қилаётган норматив ҳужжатлари ҳақида гапириб берди.
Шунингдек, Осиё Олимпия кенгашининг Бош ассамблеяси доирасида ООК Президенти вазифасини бажарувчи Ража Рандхир Сингх ва ООК бош директори доктор Ҳусайн Ал-Мусаллам билан музокаралар, Миллий Олимпия қўмиталари ассоциацияси раҳбари Робин Митчелл ҳамда Ташкилот Бош котиби Гунилла Линдберг билан самарали мулоқот ўтказилди. Соҳанинг етакчи мутахассислари билан тажриба алмашиш ўзбек спорти учун ҳар томонлама фойдалидир. Мазкур йиғилишлар орқали юртимиз спорти ривожини янги босқичга олиб чиқиш бўйича бир қатор истиқболли режалар муҳокама қилинди.

Визит в ОАЭ был всесторонне плодотворным для нашей делегации
Наша делегация в рамках 40-й Генеральной Ассамблеи Олимпийского совета Азии (ОСА) приняла участие в ряде встреч по дальнейшему усилению развития спорта в нашей стране, обмену опытом с зарубежными странами. В частности, глава нашей делегации, вице-президент ОСА Отабек Умаров провёл встречи с лидерами Олимпийского движения развитых государств , руководителями Национальных Олимпийских комитетов и Международных организаций. В этих мероприятиях также приняли участие Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов.
Одна из важных встреч состоялась с Президентом Олимпийского комитета Иордании Фейсалом Аль-Хусейном. Человек, имеющий большой практический опыт работы в международных спортивных организациях, являющийся председателем и членом ряда комиссий и комитетов ОСА и МОК, в ходе встречи продемонстрировал хорошую осведомленность о развитии Олимпийского движения в нашей стране.
По общему признанию, Иордания в последние годы демонстрирует значительный рост в таких видах спорта, как футбол, бокс, таэквондо. На встрече состоялся обмен мнениями по повышению участия Национальных команд на международной арене, обмену опытом в целях улучшения результатов, проведению совместных учебно-тренировочных сборов, совместной подготовке к крупным соревнованиям. В беседе, которая прошла в тёплой атмосфере, он поделился своим опытом и навыками.
«У нас множество потенциальных точек соприкосновения и зон для развития, так что именно вопросам партнерства в подготовке к будущим крупным состязаниям была посвящена большая часть переговоров. Уверен, что нам удалось выйти на новый этап сотрудничества, которое пойдет на пользу обоим государствам», — сказал по итогам встречи Отабек Умаров.
В ходе визита члены нашей делегации отдельно встретились с президентом Национального Олимпийского комитета Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Ахмадом бин Мохаммадом бин Рашидом Аль Мактумом и председателем Главного управления спорта ОАЭ, вице-президентом МОК страны доктором Ахмадом Абдуллой Хумейд Бел Хул Аль Фаласи. В ходе беседы были особо отмечены лидерские позиции Узбекистана по многим спортивным направлениям. ОАЭ, в свою очередь, заинтересованы в приобретении опыта, который позволит достичь значительных результатов.
Глава нашей делегации, в свою очередь, поблагодарил шейха Ахмада бин Мохаммеда бин Рашида Аль Мактума за оказанное гостеприимство и высказал следующие мысли: «Тот случай, когда одним из главных спортивных чиновников страны становится профессиональный спортсмен – помимо прочего Его Высочество является обладателем множества наград и международных титулов в традиционном для Ближнего Востока конном спорте. Уверен, что эта встреча откроет дорогу более тесному партнерству национальных Олимпийских комитетов, что в свою очередь является одной из стратегических задач ОСА. Если сегодня нам удалось придать импульс сотрудничеству двух важных членов нашей организации, то это уже большой успех», — поделился своими мыслями Отабек Умаров.
В ходе мероприятия отечественная делегация встретилась с Генеральным секретарем Федерации хоккея Азии Мухаммадом Таябом Икрам. Отметим, что он не раз прибывал в нашу страну с рабочим визитом и вложил немало труда в развитие хоккея на траве в Узбекистане. Благодаря его усилиям в Андижанской области была построена современная площадка, специализирующаяся на этом виде спорта. Также с его участием в декабре 2019 года в столице был заложен фундамент нового хоккейного поля на траве. Этот вид спорта включен в программу молодёжных Азиатских игр Ташкент-2025. Согласно требованиям престижных стартов, должно быть построено ещё одно новое поле . В ходе беседы состоялся обмен мнениями по поводу строительства второй арены вокруг Олимпийской деревни.
«Весьма содержательной выдалась беседа с Генеральным директором Азиатской Ассоциации хоккея на траве. Господин Мухаммад Таяб Икрам – опытнейший спортивный функционер, посвятивший свою жизнь развитию уникального вида спорта, который сейчас возрождается и в Узбекистане. В этом процессе неоценима поддержка, оказываемая по его инициативе через Олимпийскую солидарность – в том числе благодаря ей сейчас создаются сразу два поля для хоккея на траве в Ташкенте, что позволит провести состязания высокого уровня в рамках Молодежных Азиатских Игр 2025 года, в программу которых данная дисциплина включена впервые в истории Азиад» — отметил вице-президент ОСА Отабек Умаров.
В ходе этих встреч вице-президент ОСА Отабек Умаров рассказал о проводимых главой нашего государства реформах по физической культуре и спорту, пропаганде здорового образа жизни среди населения, принимаемых в этом направлении нормативных актах нашего Правительства.
Также в преддверии 40-летия Генеральной Ассамблеи Олимпийского совета Азии были проведены переговоры с исполняющим обязанности президента OСA Раджей Рандхиром Сингхом и генеральным директором OСA доктором Хусейном Аль-Мусалламом, а также плодотворный диалог с главой Ассоциации Национальных олимпийских комитетов Робином Митчеллом и с Генеральным секретарем Организации Гуниллой Линдберг.
Обмен опытом с ведущими специалистами спортивной отрасли полезен для узбекского спорта во всех отношениях. На этих заседаниях обсужден ряд перспективных планов по выходу на новый уровень развития спорта в нашей стране.