Ўзбек шахмати фидойиларидан бири Аҳмаджон Иркабаев яқинларига ҳамдардлик билдирамиз
Ўзбекистон шахмат федерацияси асосчиларидан бири, шахмат жонкуяри, ёшларнинг севимли устози Иркабаев Аҳмаджон ака 73 ёшида вафот этди.
Аҳмаджон Иркабаев 1948 йилнинг 1 августида Қўқон шаҳрида туғилган. Маълумоти олий, Тошкент политехника институти, Москва автомобиль йўллари институти ҳамда Россия Ички ишлар вазирлиги академияларида таҳсил олган.
Меҳнат фаолиятини Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигида бошлаб, кейинчалик Тошкент шаҳар давлат автомобиль инспекцияси ва Ички ишлар вазирлиги давлат автомобиль назорати инспекциясида масъул лавозимларда ишлаган. А.Иркабаев 1990-1996 йилларда Ўзбекистон шахмат федерацияси раиси сифатида юртимизда ушбу ақл-идрок спорти ривожига ўзининг салмоқли ҳиссасини қўшган. У киши шахмат бўйича уч карра фахрийлар ўртасида Ўзбекистон чемпиони ҳамда кўплаб ёш ва иқтидорли шахматчиларнинг устози саналади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши Аҳмаджон Иркабаевнинг вафоти муносабати билан марҳумнинг оила аъзоларига чуқур ҳамдардлик билдиради.

Выражаем соболезнования близким одного из основателей узбекской школы шахмат Ахмаджона Иркабаева
Один из основателей Федерации шахмат Узбекистана, шахматный энтузиаст, любимый наставник молодёжи Иркабаев Ахмаджон скончался в возрасте 73 лет.
Ахмаджон Иркабаев родился 1 августа 1948 года в Коканде. Образование высшее, учился в Ташкентском политехническом институте, Московском автодорожном институте и Академии МВД России.
Трудовую деятельность начал в Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан, затем работал на ответственных должностях в Государственной автомобильной инспекции города Ташкента и инспекции Государственного автомобильного надзора Министерства внутренних дел. В качестве председателя Федерации шахмат Узбекистана (1990-1996) Иркабаев внёс весомый вклад в развитие этого интеллектуального спорта в нашей стране. Он является трёхкратным чемпионом Узбекистана по шахматам среди ветеранов и наставником многих молодых и талантливых шахматистов.
Национальный Олимпийский комитет, Совет ветеранов спорта Узбекистана выражают глубокие соболезнования членам семьи.