Ўзбек шахмати фидойиларидан бири Аҳмаджон Иркабаев яқинларига ҳамдардлик билдирамиз
Ўзбекистон шахмат федерацияси асосчиларидан бири, шахмат жонкуяри, ёшларнинг севимли устози Иркабаев Аҳмаджон ака 73 ёшида вафот этди.
Аҳмаджон Иркабаев 1948 йилнинг 1 августида Қўқон шаҳрида туғилган. Маълумоти олий, Тошкент политехника институти, Москва автомобиль йўллари институти ҳамда Россия Ички ишлар вазирлиги академияларида таҳсил олган.
Меҳнат фаолиятини Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигида бошлаб, кейинчалик Тошкент шаҳар давлат автомобиль инспекцияси ва Ички ишлар вазирлиги давлат автомобиль назорати инспекциясида масъул лавозимларда ишлаган. А.Иркабаев 1990-1996 йилларда Ўзбекистон шахмат федерацияси раиси сифатида юртимизда ушбу ақл-идрок спорти ривожига ўзининг салмоқли ҳиссасини қўшган. У киши шахмат бўйича уч карра фахрийлар ўртасида Ўзбекистон чемпиони ҳамда кўплаб ёш ва иқтидорли шахматчиларнинг устози саналади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши Аҳмаджон Иркабаевнинг вафоти муносабати билан марҳумнинг оила аъзоларига чуқур ҳамдардлик билдиради.

23 November 2021 4520
We express our condolences to the relatives of one of the founders of the Uzbek chess school Akhmadjon Irkabayev
One of the founders of the Chess Federation of Uzbekistan, chess enthusiast, beloved mentor of young people, Irkabayev Akhmadjon, has died at the age of 73.
Akhmadjon Irkabayev was born on August 1, 1948 in Kokand. Higher education, studied at the Tashkent Polytechnic Institute, the Moscow Highway Institute and the Academy of the Ministry of Internal Affairs of Russia.
He started his career in the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, then worked in responsible positions in the State Automobile Inspection of the city of Tashkent and the Inspection of the State Automobile Supervision of the Ministry of Internal Affairs. As Chairman of the Chess Federation of Uzbekistan (1990-1996), Irkabayev made a significant contribution to the development of this intellectual sport in our country. He is a three-time Uzbek chess champion among veterans and mentor to many young and talented chess players.
The National Olympic Committee and the Council of Sports Veterans of Uzbekistan express their deep condolences to the family members.