Пойтахтимизда “Save Aral” марафони ўтказилди
Маълум қилганимиздек, бугун Тошкентда “Save Aral” хайрия марафони бўлиб ўтди. “Пахтакор” марказий стадионида ўтган тадбирнинг очилиш маросимида сўзга чиққан мутасаддилар мусобақа ҳақида ўзларининг илиқ фикрларини билдиришди.
Мазкур лойиҳа Республикамизнинг барча вилоятларида ўтказилиб келинди. Бугунги пойгалар эса жорий йилги тадбирларнинг мантиқий якуни бўлди. Уни ташкил этишдан кўзланган мақсад мамлакатимиз экологияси барқарорлигига хисса қўшиш, шундай оммавий спорт тадбирлари орқали аҳолимиз орасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишдир. Пойга аввалида ўтган очилиш маросимида мутасаддилар Президентимиз ташаббусида олиб борилаётган бундай тадбирлар ҳамюртларимиз орасида янада оммалашиб бораётганини алоҳида таъкидлашди.
Мусобақа доирасида юртимизда энди ривож топиб бораётган Экиден марафони ҳам ўтказилди. Регламентга кўра, унда бир нечта жамоа иштирокчилари марафонда белгиланган масофани эстафета тарзида босиб ўтишди. Унда МОҚ раисининг биринчи ўринбосари, Ўзбекистон футбол ассоциациясининг биринчи вице-президенти Равшан Ирматов ҳам иштирок этди.
Таъкидлаш жоиз, лойиҳадан тушган маблағлар атроф-муҳит барқарорлигини таъминлаш йўналишига сафарбар этилади.

В столице прошёл марафон «Save Aral»
Как мы сообщали ранее, сегодня в Ташкенте прошёл благотворительный марафон «Save Aral». Выступившие на церемонии открытия данного мероприятия, прошедшей на Центральном стадионе ”Пахтакор», официальные лица высказали своё теплое мнение о марафоне.
Данный проект проводился во всех областях республики. А сегодняшние состязания стали логическим завершением событий текущего года. Целью организации спортивного праздника является содействие устойчивому развитию экологии страны, пропаганда здорового образа жизни среди населения посредством проведения массовых спортивных мероприятий. На церемонии открытия, состоявшейся в начале турнира, официальные лица особо отметили, что подобные мероприятия, проводимые по инициативе Президента, становятся всё более популярными среди наших соотечественников.
В рамках соревнований был проведён Экиденский марафон, который сейчас пользуется хорошей популярностью среди населения нашей страны. Согласно регламенту, в нём участники нескольких команд преодолевали дистанцию, установленную в марафоне, в эстафетном стиле. В нём также принял участие первый заместитель председателя НОК, первый вице-президент Ассоциации футбола Узбекистана Равшан Ирматов.
Следует отметить, что средства, полученные от проекта, будут мобилизованы в направлении обеспечения экологической устойчивости нашей страны.