Тошкент 2025 йил ёшлар Параосиё ўйинларига ҳам мезбонлик қилади
Юртимизда жисмоний имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахсларга спорт билан шуғулланиш учун зарур шарт-шароитлар яратиш, уларнинг халқаро спорт майдонларида муносиб иштирок этишини таъминлаш ва қўллаб-қувватлаш бўйича давлатимиз томонидан алоҳида этибор қаратилмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан “Паралимпия ҳаракатини ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорнинг имзоланиши ва унинг асосида мамлакатимизда Паралимпия қўмитасининг ташкил этилиши паралимпия спорт турларини оммалаштириш, иқтидорли спортчиларни аниқлаш ҳамда уларни профессионал спортчилар сифатида тайёрлашнинг янги тизими учун йўл очиб берди.
Спортнинг бу йўналишига кўрастилаётган эътибор натижасида 2025 йилги ёшлар ўртасида Параосиё ўйинларига Тошкент илк бор мезбонлик қилади. Бу ҳақда Осиё Паралимпия қўмитаси президенти Мажид Рашид томонидан Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси раиси номига юборилган хатда маълум қилинган.
Жорий йилнинг май ойида Осиё Паралимпия қўмитаси президенти Мажид Рашид юртимизга ташриф буюрган эди. Ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов фахрий меҳмон билан учрашиб, 2025 йилги ёшлар ўртасида Параосиё ўйинларини Тошкент шаҳрида ўтказиш таклифини илгари сурганди.
Куни кеча Осиё Паралимпия қўмитаси бу борада ўзининг якуний қарорини эълон қилди ва унга кўра, 2025 йилги ёшлар ўртасида Параосиё ўйинлари мезбонлиги Тошкентга тақдим этилди.
Таъкидлаш лозим, 2025 йилги ёшлар ўртасида IV Параосиё ўйинларини қабул қилиш учун қитъамизнинг бир қатор етакчи давлатлари даъвогарлик қилишган эди. Якунда Осиё Паралимпия қўмитаси Тошкент шаҳри номзодини қўллаб-қувватлади. Мамлакатимизда паралимпия спорт турларини ривожлантиришга шахсан юртбошимиз томонидан алоҳида эътибор қаратилаётганлиги, бу борада махсус қарор имзоланиб, жисмоний имконияти чекланган спортчиларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш масаласига алоҳида эътибор берилаётгани якунда ҳал қилувчи аҳамият касб этди.
Дарвоқе, яқинда юртимизга ташриф буюрган Халқаро Паралимпия қўмитаси президенти Эндрю Парсонс ҳам Ўзбекистон Паралимпия спорт турлари бўйича энг нуфузли мусобақаларни қабул қилиш салоҳиятига эга эканлиги ва яқин келажакда юртимизда йирик халқаро мусобақалар ўтказилиши мумкинлигини таъкидлаб ўтган эди.
Эътиборлиси, шу пайтга қадар ҳеч қайси давлат томонидан ёшлар ўртасидаги Осиё ва Параосиё ўйинлари кетма-кетликда ўтказилмаган. 2025 йилда Тошкент шаҳри ёшлар ўртасида Осиё ва Параосиё ўйинларига мезбонлик қилиш орқали йирик комплекс мусобақаларни қабул қилиш борасида яна бир имтиҳондан ўтади.

19 November 2021 7430
In our country, special attention is paid to creating the necessary conditions for people with disabilities to play sports, ensuring and supporting their decent standing in the international sports arena.
In particular, the signing by the President of the Republic of Uzbekistan of the resolution "On additional measures for the development of the Paralympic movement” and the creation of the Paralympic Committee on its basis in our country opened the way for the popularization of Paralympic sports, the identification of talented athletes and a new training system.
As a result of the attention paid to this area, Tashkent will host the Para-Asian Youth Games for the first time in 2025. This is stated in a letter sent by the President of the Asian Paralympic Committee Majid Rashid to the Chairman of the National Paralympic Committee of Uzbekistan.
In May of this year, the President of the Asian Paralympic Committee Majid Rashid visited our country. During the visit, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan-Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov met with the guest of honor and put forward a proposal to hold the 2025 Continental Para-Asian Games in our capital.
Recently, the Asian Paralympic Committee announced its final decision on this issue, according to which Tashkent was presented as the host country of the 2025 Continental Para-Asian Youth Games.
It should be noted that several leading countries of our continent applied to host the IV Para-Asian Youth Games in 2025. As a result, the Asian Paralympic Committee supported the candidacy of the city of Tashkent. It is worth noting that special attention is paid to the development of Paralympic sports in our country, in connection with which the President signed a special decree in which special attention is paid to the issue of comprehensive support and encouragement of athletes with disabilities.
By the way, the President of the International Paralympic Committee, Andrew Parsons, who recently visited our country, also noted that Uzbekistan has the potential to host the most prestigious competitions in Paralympic sports.
It is noteworthy that so far no country has held Asian and Para-Asian Youth Games in a row. In 2025, Tashkent will become exactly the city where these prestigious starts will take place one after another.