Тошкент 2025 йил ёшлар Параосиё ўйинларига ҳам мезбонлик қилади
Юртимизда жисмоний имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахсларга спорт билан шуғулланиш учун зарур шарт-шароитлар яратиш, уларнинг халқаро спорт майдонларида муносиб иштирок этишини таъминлаш ва қўллаб-қувватлаш бўйича давлатимиз томонидан алоҳида этибор қаратилмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан “Паралимпия ҳаракатини ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорнинг имзоланиши ва унинг асосида мамлакатимизда Паралимпия қўмитасининг ташкил этилиши паралимпия спорт турларини оммалаштириш, иқтидорли спортчиларни аниқлаш ҳамда уларни профессионал спортчилар сифатида тайёрлашнинг янги тизими учун йўл очиб берди.
Спортнинг бу йўналишига кўрастилаётган эътибор натижасида 2025 йилги ёшлар ўртасида Параосиё ўйинларига Тошкент илк бор мезбонлик қилади. Бу ҳақда Осиё Паралимпия қўмитаси президенти Мажид Рашид томонидан Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси раиси номига юборилган хатда маълум қилинган.
Жорий йилнинг май ойида Осиё Паралимпия қўмитаси президенти Мажид Рашид юртимизга ташриф буюрган эди. Ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов фахрий меҳмон билан учрашиб, 2025 йилги ёшлар ўртасида Параосиё ўйинларини Тошкент шаҳрида ўтказиш таклифини илгари сурганди.
Куни кеча Осиё Паралимпия қўмитаси бу борада ўзининг якуний қарорини эълон қилди ва унга кўра, 2025 йилги ёшлар ўртасида Параосиё ўйинлари мезбонлиги Тошкентга тақдим этилди.
Таъкидлаш лозим, 2025 йилги ёшлар ўртасида IV Параосиё ўйинларини қабул қилиш учун қитъамизнинг бир қатор етакчи давлатлари даъвогарлик қилишган эди. Якунда Осиё Паралимпия қўмитаси Тошкент шаҳри номзодини қўллаб-қувватлади. Мамлакатимизда паралимпия спорт турларини ривожлантиришга шахсан юртбошимиз томонидан алоҳида эътибор қаратилаётганлиги, бу борада махсус қарор имзоланиб, жисмоний имконияти чекланган спортчиларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш масаласига алоҳида эътибор берилаётгани якунда ҳал қилувчи аҳамият касб этди.
Дарвоқе, яқинда юртимизга ташриф буюрган Халқаро Паралимпия қўмитаси президенти Эндрю Парсонс ҳам Ўзбекистон Паралимпия спорт турлари бўйича энг нуфузли мусобақаларни қабул қилиш салоҳиятига эга эканлиги ва яқин келажакда юртимизда йирик халқаро мусобақалар ўтказилиши мумкинлигини таъкидлаб ўтган эди.
Эътиборлиси, шу пайтга қадар ҳеч қайси давлат томонидан ёшлар ўртасидаги Осиё ва Параосиё ўйинлари кетма-кетликда ўтказилмаган. 2025 йилда Тошкент шаҳри ёшлар ўртасида Осиё ва Параосиё ўйинларига мезбонлик қилиш орқали йирик комплекс мусобақаларни қабул қилиш борасида яна бир имтиҳондан ўтади.

Ташкент примет молодежные Параазиатские игры в 2025 году
В нашей стране особое внимание уделяется созданию необходимых условий для занятий спортом лицами с ограниченными физическими возможностями, обеспечению и поддержке их достойного выстпуления на международной спортивной арене.
В частности, подписание Президентом Республики Узбекистан постановления “О дополнительных мерах по развитию паралимпийского движения” и создание на его основе в нашей стране Паралимпийского комитета открыло путь для популяризации паралимпийских видов спорта, выявления талантливых спортсменов и новой системы подготовки.
В результате внимания, уделяемого этому направлению, Ташкент впервые примет Параазиатские игры среди молодёжи в 2025 году. Об этом говорится в письме, направленном Президентом Азиатского Паралимпийского комитета Маджидом Рашидом на имя председателя Национального Паралимпийского комитета Узбекистана.
В мае текущего года Президент Азиатского Паралимпийского комитета Маджид Рашид посетил нашу страну. В рамках визита заместитель Премьер – Министра Республики Узбекистан-министр Туризма и спорта Азиз Абдухакимов встретился с почётным гостем и выдвинул предложение о проведении в нашей столице континентальных Параазиатских игр 2025 года.
На днях Азиатский Паралимпийский комитет объявил о своем окончательном решении по этому вопросу, в соответствии с которым Ташкент был представлен в качестве страны-хозяйки континентальных Параазиатских игр среди молодёжи 2025 года.
Следует отметить, что на проведение IV Параазиатских игр среди молодёжи 2025 года претендовали несколько ведущих стран нашего континента. В итоге Азиатский Паралимпийский комитет поддержал кандидатуру города Ташкент. Стоит отметить, что развитию паралимпийских видов спорта в нашей стране уделяется особое внимание, в связи с чем подписано Президентом специальное постановление, в котором особое внимание уделяется вопросу всесторонней поддержки и поощрения спортсменов с ограниченными физическими возможностями.
Кстати, недавно посетивший нашу страну президент Международного паралимпийского комитета Эндрю Парсонс также отметил, что Узбекистан обладает потенциалом для проведения самых престижных соревнований по паралимпийским видам спорта.
Примечательно, что до сих пор ни одна страна не проводила подряд Азиатские и Параазиатские игры среди молодёжи. В 2025 году Ташкент станет именно тем городом, где эти престижные старты состоятся один за другим.