Франциялик мутахассис иштирокида Республикамиз бўйлаб маҳорат сабоқлари ташкил этилмоқда
Юртимизда иқтидорли спортчиларни кашф қилиш ва замонавий селекция методикаларини маҳаллий мутахассисларга ўргатиш бўйича амалий ишлар олиб борилмоқда. Ушбу дастур доирасида айни кунларда қиличбозлик бўйича улкан тажрибага эга франциялик мутахассис Мари Блум юртимизда бўлиб турибди.
Франция Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонаси билан ҳамкорликда йўлга қўйилган лойиҳа доирасида Мари Блум юртимизнинг турли вилоятларида бўлиб, ўз малакаси билан ўртоқлашади. Дастурга биноан меҳмон дастлаб Тошкент шаҳрида, сўнг Бухоро вилоятида ёш спортчи ва мураббийлар учун маҳорат сабоқлари ўтказди. Бугун ва эртага самарқандлик қиличбозлик учун ана шундай тадбир мўлжалланган. Мазкур лойиҳа пойтахтимизда ўтказилаётган болалар ўртасидаги Марказий Осиё чемпионатининг сўнгги кунида якунига етади.
Ҳудудларда ўтказилаётган тадбирларда нафақат назарий, балки амалий жиҳатдан ҳам қиличбозликнинг замонавий методикаси бўйича маълумот берилмоқда.

17 December 2021 4410
Practical work is underway in our country to identify talented athletes and train domestic specialists in modern breeding techniques. As part of this program, French fencing expert Marie Bloom is currently on a business visit to Uzbekistan.
As part of the project launched jointly with the French Embassy in Uzbekistan, Marie Bloom will visit various regions of our country and share her experience. According to the rules of the event, the guest held master classes for young athletes and coaches, first in the city of Tashkent, and then in the Bukhara region. Today and tomorrow it is planned to hold this project for representatives of fencing of the Samarkand region. The master class with the participation of a foreign specialist will end on the last day of the Central Asian Championship among children held in the capital.
At the events held in the regions, not only theoretical information is provided, but also modern fencing methods are shown in practice.