Франциялик мутахассис иштирокида Республикамиз бўйлаб маҳорат сабоқлари ташкил этилмоқда
Юртимизда иқтидорли спортчиларни кашф қилиш ва замонавий селекция методикаларини маҳаллий мутахассисларга ўргатиш бўйича амалий ишлар олиб борилмоқда. Ушбу дастур доирасида айни кунларда қиличбозлик бўйича улкан тажрибага эга франциялик мутахассис Мари Блум юртимизда бўлиб турибди.
Франция Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонаси билан ҳамкорликда йўлга қўйилган лойиҳа доирасида Мари Блум юртимизнинг турли вилоятларида бўлиб, ўз малакаси билан ўртоқлашади. Дастурга биноан меҳмон дастлаб Тошкент шаҳрида, сўнг Бухоро вилоятида ёш спортчи ва мураббийлар учун маҳорат сабоқлари ўтказди. Бугун ва эртага самарқандлик қиличбозлик учун ана шундай тадбир мўлжалланган. Мазкур лойиҳа пойтахтимизда ўтказилаётган болалар ўртасидаги Марказий Осиё чемпионатининг сўнгги кунида якунига етади.
Ҳудудларда ўтказилаётган тадбирларда нафақат назарий, балки амалий жиҳатдан ҳам қиличбозликнинг замонавий методикаси бўйича маълумот берилмоқда.

17 Декабря 2021 4450
В нашей стране ведётся практическая работа по выявлению талантливых спортсменов и обучению отечественных специалистов современным методикам селекции. В рамках этой программы в настоящее время с деловым визитом в Узбекистане находится французский эксперт по фехтованию Мари Блум.
В рамках проекта, запущенного совместно с посольством Франции в Узбекистане, Мари Блум посетит различные регионы нашей страны и поделится своим опытом. По регламенту мероприятия гость провёл мастер-классы для юных спортсменов и тренеров сначала в городе Ташкенте, а затем в Бухарской области. Сегодня и завтра запланировано проведение данного проекта для представителей фехтования Самаркандской области. Мастер класс с участием зарубежного специалиста завершится в последний день чемпионата Центральной Азии среди детей, проводимого в столице.
На мероприятиях, проводимых в регионах, предоставляется информация не только теоретическая, но и показываются на практике современные методы фехтования.