Пекин-2022 иншоотлари: Муз аренадаги оловли баҳслар
Ёзги Олимпия ўйинларидаги таассуротларимиз бизни ҳали тарк этиб улгурмасдан қишки Олимпиада ҳам эшик қоқиб келмоқда. Келгуси йил Пекин тарихда ҳам ёзги, ҳам қишки Олимпиадани қабул қилган илк шаҳарга айланади. Ташкилий қўмита режасига кўра мусобақа 3 ҳудудда бўлиб ўтади: Пекин ва унинг атрофидаги Яньцин ҳамда Чжанзякоу. Бугун асосий мезбон Пекин шаҳрида ўтадиган баҳслар ва шаҳарда барпо этилган спорт объектлари ҳақида маълумот берамиз.
Аввало, ушбу шаҳарда очилиш ва ёпилиш маросими, шайбали хоккей, фигурали учиш, шорт-трек, кёрлинг ва конькида югуриш баҳслари ўтказилишини айтиб ўтиш ўринли. Очилиш ва ёпилиш маросимига 2008 йилги ёзги Олимпия ўйинлари учун қурилган “Миллий стадион” мезбонлик қилади.
Шайбали хоккей. Баҳслар “Пекин Давлат спорт саройи” ҳамда “Леспортс-центр” ареналарида ўтказилади.
“Пекин Давлат спорт саройи”. Арена биз учун катта аҳамиятга эга. 2008 йилги Олимпиадада Екатерина Хилько ва Антон Фокин ўзбек спорти тарихига кириши айнан мана шу аренада бўлган. Келаси йил ушбу комплекс хоккей баҳсларигмезбонлик қилади. Унинг умумий сиғими 20 минг мухлисга мўлжалланган.
«Леспортс-центр”. 13 йил аввалги Олимпиадада баскетбол баҳсларини қабул қилган аренада бу гал хоккей баҳслари ўтказилади. Иншоот ушбу спортга ихтисослаштирилганида 14 минг мухлисни қабул қилиши мумкин.
“Пойтахт спорт саройи”. Нафислик ва муз устидаги тезликни хуш кўрувчиларни келгуси йил февраль ойида шу ердан топасиз. Сезганингиздек, арена Олимпиада пайти фигурали учиш ва шорт-трек баҳсларини қабул қилади.
“Пекин Миллий сув спорти комплекси”. Замонавий архитектурага эга аренада 2008 йил сузиш баҳсларида 25 та жаҳон рекорди ўрнатилганига гувоҳ бўлган эдик. Шунингдек, Майкл Фелпс инсоният тарихида бир Олимпиадада 8 та олтин медаль олгани ҳам ушбу комплексда рўй берган. Бу гал аренада кёрлинг бўйича Олимпиада чемпионларини аниқлаймиз.
“Конькида югуриш Миллий стадиони”. Арена ушбу Олимпиада учун янги қурилган ва ҳали улкан натижаларга гувоҳ бўлмаган. Дунёнинг энг кучли конькида югурувчилари февраль ойида барча кутаётган рекорд ва шиддатли баҳсларни тақдим қилади. Шу боис комплексни ухлаб ётган вулқонга ўхшатиш мумкин.

14 November 2021 5161
The XXIV Winter Olympic Games will be held in Beijing on February 4-20, the Paralympic Games on March 4-13. The capital of China was chosen as the venue for the Olympics at the IOC session in Kuala Lumpur on July 31, 2015. Beijing will be the first city to host both the Summer and winter Games. Recall that the Summer Olympics were held in the capital of China in 2008. According to the organizing committee's plan, the competitions will be held in 3 regions: Beijing and its environs, Yangqing and Zhangjiakou. Today we will tell you about the competitions that will be held in the main host city of Beijing, as well as about the sports facilities built in the city.
First of all, it is appropriate to mention that opening and closing ceremonies, ice hockey, figure skating, short track, curling and speed skating competitions are planned in this capital. The guests of the Opening and closing ceremonies will be hosted by the "National Stadium", built for the 2008 Summer Olympics.
Ice hockey. The competitions will be held at the Beijing State Sports Palace and Lesports Center arenas.
"Beijing State Sports Palace". It was in this arena at the 2008 Olympics that our compatriots Ekaterina Khilko and Anton Fokin entered the history of Uzbek sports as prize-winners of the main starts of the quadrennial. Hockey matches of the Winter Olympic Games will be held in this complex next year.
Lesports Center. The arena, which hosted basketball matches at the Olympics 13 years ago, will host hockey meetings this year. The facility can accommodate 14 thousand spectators.
"Capital Sports Palace". Lovers of elegance and speed on the ice will be found here in February next year. The arena will host figure skating and short track competitions during the Olympics.
"Beijing National Water Sports Complex". We witnessed how 25 world records were set on the walls of the arena with modern architecture at the 2008 swimming competitions. Also in this complex, Michael Phelps entered the history of mankind as an athlete who won 8 gold medals at one Olympics. Olympic curling champions will be determined here.
The National Skating Stadium is an indoor skating stadium in Beijing, where speed skating competitions will be held during the 2022 Olympics. A standard 400-meter oval skating stadium with two tracks. 6800 seats for spectators, together with 12,000 temporary seats.
The games themselves in Beijing coincide in time with the Chinese New Year — the main holiday in the country. These days, colorful fireworks are launched and traditional processions with huge dragons and lions are held. One of the brightest and most unforgettable sights of New Year's Beijing is the lantern festival.