Пекин-2022 иншоотлари: Муз аренадаги оловли баҳслар
Ёзги Олимпия ўйинларидаги таассуротларимиз бизни ҳали тарк этиб улгурмасдан қишки Олимпиада ҳам эшик қоқиб келмоқда. Келгуси йил Пекин тарихда ҳам ёзги, ҳам қишки Олимпиадани қабул қилган илк шаҳарга айланади. Ташкилий қўмита режасига кўра мусобақа 3 ҳудудда бўлиб ўтади: Пекин ва унинг атрофидаги Яньцин ҳамда Чжанзякоу. Бугун асосий мезбон Пекин шаҳрида ўтадиган баҳслар ва шаҳарда барпо этилган спорт объектлари ҳақида маълумот берамиз.
Аввало, ушбу шаҳарда очилиш ва ёпилиш маросими, шайбали хоккей, фигурали учиш, шорт-трек, кёрлинг ва конькида югуриш баҳслари ўтказилишини айтиб ўтиш ўринли. Очилиш ва ёпилиш маросимига 2008 йилги ёзги Олимпия ўйинлари учун қурилган “Миллий стадион” мезбонлик қилади.
Шайбали хоккей. Баҳслар “Пекин Давлат спорт саройи” ҳамда “Леспортс-центр” ареналарида ўтказилади.
“Пекин Давлат спорт саройи”. Арена биз учун катта аҳамиятга эга. 2008 йилги Олимпиадада Екатерина Хилько ва Антон Фокин ўзбек спорти тарихига кириши айнан мана шу аренада бўлган. Келаси йил ушбу комплекс хоккей баҳсларигмезбонлик қилади. Унинг умумий сиғими 20 минг мухлисга мўлжалланган.
«Леспортс-центр”. 13 йил аввалги Олимпиадада баскетбол баҳсларини қабул қилган аренада бу гал хоккей баҳслари ўтказилади. Иншоот ушбу спортга ихтисослаштирилганида 14 минг мухлисни қабул қилиши мумкин.
“Пойтахт спорт саройи”. Нафислик ва муз устидаги тезликни хуш кўрувчиларни келгуси йил февраль ойида шу ердан топасиз. Сезганингиздек, арена Олимпиада пайти фигурали учиш ва шорт-трек баҳсларини қабул қилади.
“Пекин Миллий сув спорти комплекси”. Замонавий архитектурага эга аренада 2008 йил сузиш баҳсларида 25 та жаҳон рекорди ўрнатилганига гувоҳ бўлган эдик. Шунингдек, Майкл Фелпс инсоният тарихида бир Олимпиадада 8 та олтин медаль олгани ҳам ушбу комплексда рўй берган. Бу гал аренада кёрлинг бўйича Олимпиада чемпионларини аниқлаймиз.
“Конькида югуриш Миллий стадиони”. Арена ушбу Олимпиада учун янги қурилган ва ҳали улкан натижаларга гувоҳ бўлмаган. Дунёнинг энг кучли конькида югурувчилари февраль ойида барча кутаётган рекорд ва шиддатли баҳсларни тақдим қилади. Шу боис комплексни ухлаб ётган вулқонга ўхшатиш мумкин.

Зимние Олимпийские игры не за горами
XXIV зимние Олимпийские игры пройдут в Пекине 4-20 февраля, Паралимпийские игры — 4-13 марта. Столица Китая была выбрана местом проведения Олимпиады на сессии МОК в Куала-Лумпуре 31 июля 2015 года. Пекин станет первым городом, который примет и летние, и зимние Игры. Напомним, что летняя Олимпиада прошла в столице Китая в 2008 году. По плану оргкомитета, соревнования пройдут в 3 регионах: Пекине и его окрестностях, Янцине и Чжанцзякоу. Сегодня мы расскажем о состязаниях, которые пройдут в главном принимающем городе Пекине, а также о спортивных объектах, построенных в городе.
Прежде всего, уместно упомянуть, что в этой столице планируются церемонии открытия и закрытия, соревнования по хоккею с шайбой, фигурному катанию, шорт-треку, керлингу и конькобежному спорту. Гостей Церемонии открытия и закрытия будет принимать у себя “Национальный стадион”, построенный к Летним Олимпийским играм 2008 года.
Хоккей с шайбой. Соревнования пройдут на аренах «Пекинский государственный Дворец спорта» и «Леспортс-центр».
«Пекинский государственный Дворец спорта». Именно на этой арене на Олимпиаде 2008 года наши соотечественники Екатерина Хилько и Антон Фокин вошли в историю узбекского спорта, как призёры главных стартов четырехлетия. В следующем году в этом комплексе пройдут хоккейные матчи зимних Олимпийских Игр.
«Леспортс-центр”. На арене, которая принимала баскетбольные матчи на Олимпиаде 13 лет назад, в этом году будут проводиться хоккейные встречи. Объект может вместить 14 тысяч зрителей.
«Столичный Дворец спорта». Любителей элегантности и скорости на льду вы найдёте здесь уже в феврале следующего года. Арена будет принимать соревнования по фигурному катанию и шорт-треку во время Олимпиады.
“Пекинский национальный комплекс водных видов спорта». Мы были свидетелями того, как на стенах арены с современной архитектурой были установлены 25 мировых рекордов на соревнованиях по плаванию 2008 года. Также в этом комплексе Майкл Фелпс вошёл в историю человечества как спортсмен, завоевавший 8 золотых медалей на одной Олимпиаде. Здесь определятся Олимпийские чемпионы по кёрлингу.
“Национальный конькобежный стадион” — крытый конькобежный стадион в Пекине, на котором во время Олимпиады-2022 пройдут соревнования по конькобежному спорту. Стандартный 400-метровый овальный конькобежный стадион с двумя дорожками. 6800 мест для зрителей, вместе с временными сидениями 12 000 мест.
Сами игры в Пекине совпадают по времени с китайским Новый годом — главным праздником в стране. В эти дни запускают красочные фейерверки и проводят традиционные шествия с огромными драконами и львами. Одно из самых ярких и незабываемых зрелищ новогоднего Пекина — это фестиваль фонарей.