Ўзбекистон ва Албания МОҚ раҳбарлари учрашувида ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Тошкентда ўтаётган оғир атлетика бўйича катталар ўртасидаги жаҳон чемпионати доирасида бир қатор меҳмонлар пойтахтимизга ташриф буюришмоқда. Мазкур нуфузли мусобақа доирасида Албания Олимпия қўмитаси президенти бошчилигидаги делегация МОҚда меҳмон бўлди.
Делегацияга Албания Олимпия қўмитаси президенти Фидель Елли бошчилик қилди. Уларни Қўмита раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва Бош котиб Ойбек Касимов қарши олдилар. Шунингдек, учрашувда Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов ҳам иштирок этди.
Ташриф аввалида меҳмонларга Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси биноси бўйлаб кичик экскурсия ташкил этилди. Шундан сўнг Қўмитамиз музейида ҳамкорлик масалаларига бағишланган учрашув бўлиб ўтди. Самимий руҳда ўтган суҳбатда Рустам Шоабдураҳмонов меҳмонларга ўзининг илиқ тилакларини билдирди.
“Оғир атлетикачиларимизнинг сўнгги Олимпия ўйинларида қўлга киритаётган олтин медаллари ўз-ўзидан эмас. Бунинг ортида Президентимиз ва давлатимизнинг спортга қаратаётган улкан эътибори турибди. Ўзбекистон бунгача оғир атлетика бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатлари, катталар ўртасида Осиё чемпионати ва бошқа нуфузли мусобақаларга мезбонлик қилган эди. Тўпланган улкан тажриба билан катталар ўртасидаги дунё биринчилигини қабул қилмоқдамиз. Албатта, буларнинг бари ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан ташкил этилмоқда”, – деди МОҚ раҳбари.
Ўз навбатида, Албания Олимпия қўмитаси президенти Рустам Шоабдураҳмоновга илиқ қабул учун ўз миннатдорчилигини билдириб, ўзбек спортининг ютуқлари ҳақида ижобий фикрларини айтиб ўтди. Шунингдек, у ўзаро мустаҳкам ҳамкорлик алоқаларни йўлга қўйиш, келишув меморандумини имзолаш бўйича таклифларини илгари сурди. Бунга жавобан, Ўзбекистон МОҚ раиси ривожланиш йўлида бундай ҳамкорликни йўлга қўйишдан мамнун эканини таъкидлади.

11 Декабря 2021 4142
В рамках проходящего в Ташкенте чемпионата мира по тяжелой атлетике среди взрослых ряд гостей посещает нашу столицу. В рамках этого престижного соревнования делегация во главе с президентом Олимпийского комитета Албании посетила МОК.
Делегацию возглавлял президент Олимпийского комитета Албании Фидель Йелли. Их встретили председатель комитета Рустам Шоабдурахманов и генеральный секретарь Айбек Касимов. Во встрече также принял участие первый заместитель председателя федерации тяжелой атлетики Узбекистана Шахрулло Махмудов.
В начале визита гостям была организована небольшая экскурсия по зданию Национального Олимпийского комитета Узбекистана. После этого в музее нашего комитета состоялась встреча, посвященная вопросам сотрудничества. В ходе беседы Рустам Шоабдурахманов выразил гостям свои теплые пожелания.
“Золотые медали, завоеванные нашими тяжелоатлетами на последних Олимпийских играх, не являются самоцелью. За этим стоит огромное внимание, уделяемое спорту президентом и государством. До этого Узбекистан принимал юниорские и молодежные чемпионаты мира по тяжелой атлетике, чемпионат Азии среди взрослых и другие престижные соревнования. С огромным накопленным опытом мы принимаем мировое первенство среди взрослых. Конечно, все это организуется при поддержке нашего правительства”,-сказал глава МОК.
В свою очередь, президент Олимпийского комитета Албании Рустам Шоабдурахманов, выразив благодарность за теплый прием, отметил положительные отзывы о достижениях узбекского спорта. Он также выдвинул предложения по налаживанию прочных партнерских отношений, подписанию меморандума о взаимопонимании. В ответ председатель НОК Узбекистана отметил, что рад налаживанию такого сотрудничества на пути развития.