Нияз Пўлатов: “Улуғбек Рашитовдан зўр мураббий чиқади”
Таэквондо WT бўйича Ўзбекистон чемпионати ортда қолди. Эътиборингизга ушбу мусобақада яна бир бор мамлакат чемпионлигини қўлга киритган истеъдодли спортчимиз Нияз Пўлатов билан суҳбатни ҳавола қиламиз:
– Бу йилги мамлакат биринчилиги аввалгиларидан нимаси билан фарқ қилди?
– Бу галги чемпионат кўп жиҳатлари билан эсда қоларли бўлди. Яқинда оила қурган эдим. Бу сафар баҳсларимни кузатиш учун оилам, барча яқин дўстларим ташриф буюриб, бир жамоа бўлиб ҳамма жангларда қўллаб-қувватлаб туришди. Шунинг учун мағлуб бўлишга ҳаққим йўқ эди. Кун аввалида мен уларни хурсанд қилмоқчи эдим ва якунда ўз мақсадимга етишдим. Бунинг учун уларга раҳмат.
– Бундан кейин ҳам шу вазнда фаолиятингизни олиб борасизми?
– Ҳа, кейинчалик ҳам -63 кг вазнда иштирок этишда давом этаман. Келаси йил олдимизда Осиё чемпионати ва ўйинлари, жаҳон чемпионати каби катта мусобақалар турибди. Ниятим терма жамоамиз сафида ушбу мусобақаларда шунчаки иштирок этиб эмас, балки олтин медаль билан ватанга қайтиб келиш.
– Мусобақа давомида ёш жиҳатдан Сиздан кичик бўлса ҳам Олимпиада чемпиони Улуғбек Рашитовнинг Сизга секундантлик қилганига гувоҳ бўлдик. Ваҳолангки, кўпчилик ёшликдаги мураббийингиз Павел Хан ёки бошқа катта мураббийни кутган эди.
– Павел ака терма жамоамиз бош мураббийи бўлдилар. Шу боис у кишининг жангда менга мураббийлик қилиши рақибларимга нисбатан озгина ҳурматсизлик бўлар эди. Кейин болаликдан бирга катта бўлган дўстим Улуғбек ёрдамга келди. Йиғинларда у билан бир хонада яшаймиз, бир-биримизни бир қарашда тушуна оламиз. Сўзсиз имо-ишоралар билан нима демоқчилигимизни англайдиган даражада яқинмиз. Унинг менга секундантлик қилиши катта ёрдам берди.
– Нима деб ўйлайсиз, Улуғбекдан яхши мураббий чиқадими?
– Ундан зўр мураббий чиқади. Соҳамизда яхши спортчи келажакда яхши тренер бўла олмайди деган гап бор. Лекин бу ҳаммага ҳам тўғри келмайди. Шу жумладан, Улуғбекка ҳам. Унинг жангда мен билан қўйган тактикаларининг кўпи ўтди. У рақиб билан қандай ишлашни жуда яхши билади.
– Суҳбат учун раҳмат, келгуси фаолиятингизда омад тилаймиз.
– Раҳмат, шу ўринда бир қўшимча қилмоқчиман. Биз билан бирга спортимиз ва муваффақиятларимизни халқимиз билан улашаётган ОАВга, биз учун барча шароитларни яратиб бераётган федерациямиз, МОҚ ва ҳукуматимизга алоҳида миннатдорчилик билдириб ўтмоқчиман.
Маълумот учун, Нияз Пўлатов жорий йил бадиий гимнастика бўйича терма жамоамиз аъзоси, таниқли спортчимиз Сабина Ташкенбаева билан турмуш қурган. Ўз навбатида, биз ҳам ушбу ёш оилага бахт тилаймиз.

9 November 2021 9355
Behind the Uzbek Taekwondo Championship WT. We bring to your attention an interview with a talented athlete Niyaz Pulatov, who once again rose to the highest step of the podium:
– How does the national championship this year differ from the previous ones?
– The last championship was memorable in many aspects. I got married recently. This time, my family came to watch my fights and all my close friends supported me in all the meetings. Therefore, I had no right to be defeated. And during the day I wanted to make them happy, and in the end I achieved my goal. Thank them for that.
– Will you continue your activity at the same weight?
- Yes, and I will continue to participate in the weight up to 63 kg. Next year we have such major tournaments ahead of us as the Continental Championship and the Asian Games, the world Championship. My goal is not just to take part in these competitions as part of our national team, but to return to my homeland with a gold medal.
– During the competition, we witnessed how the Olympic champion Ulugbek Rashitov, although younger than you in age, became your second. Of course, many expected to see your coach Pavel Khan or another coach in this role.
- Pavel Khan became the head coach of the National Taekwondo Team WT. Therefore, the fact that this person trains me in combat would be a little disrespectful to my rivals. Then my friend Ulugbek came to the rescue, we have been together since childhood. At the training camp, we live in the same room with him, we can understand each other at a glance. We are close enough to understand what we mean by gestures. He helped me a lot at the Republic Championship .
– Do you think a good coach will come out of Ulugbek?
– He will make a great coach. There is a saying in our field that a good athlete cannot become a good coach in the future. But it's not for everyone. In particular, and not for Ulugbek. Most of the tactics he used with me in battle have passed. He knows very well how to work with an opponent.
- Thank you for the conversation, good luck in your future activities.
- Thank you. I would like to take this opportunity to express my special gratitude to the media representatives who share our successes with our people, our Federation, the NOC and the Government, which creates all conditions for us.
For information, Niyaz Pulatov this year married a representative of the Uzbekistan national rhythmic gymnastics team, a famous athlete Sabina Tashkent. In turn, we also wish happiness to this young family.