Абдумалик Халаков жаҳон чемпионатининг кумуш медали совриндори
Ёш ва умидли боксчимиз Абдумалик Халаков катталар ўртасидаги дебют жаҳон чемпионатида кумуш медални қўлга киритди. Ҳамюртимиз финалда франциялик тажрибали рақибига қарши жанг қилди.
-60 кг вазн тоифасида иштирок этган Халаков жаҳон чемпионлиги учун франциялик Софьян Умиага қарши рингга кўтарилди. Икки юқори техника эгалари ўртасидаги шиддатли баҳс мусобақанинг энг чиройли жангларидан бирига айланди. Афсуски, ушбу классик тўқнашув якунида француз боксчиси ғалаба қозониб, жаҳон чемпионлигини қўлга киритди.
Шу тариқа, Белград шаҳрида якунига етиб бораётган жаҳон чемпионатини терма жамоамиз 1 тадан кумуш ва бронза медаллари билан якунлади. Кечаги ярим финал баҳслари якунида Мадияр Саидраҳимов -92 кг вазн тоифасида бронза медалига сазовор бўлган эди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳар икки боксчимизни қўлга киритилган муваффақият билан табриклаб, уларга келгусида ҳам юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилишларини тилаб қолади.

Абдумалик Халаков — вице-чемпион мира!
Наш молодой и перспективный боксёр Абдумалик Халаков, дебютировавший на чемпионате мира среди взрослых завоевал серебряную медаль. В решающем противостоянии наш соотечественник вышел на ринг против опытного соперника из Франции.
Халаков, выступающий в весовой категории до 60 кг, уступил французу Софиана Оумиха. Блестящим получился бой между двумя обладателями высокой техники и тактики. Безусловно, данное сражение за высокий титул первенства планеты превратился в один из самых красивых противостояний турнира. К сожалению, в итоге наш соотечественник не смог одолеть своего французского оппонента, серебряного призёра Олимпийских игр в Рио.
Таким образом, на завершающемся в Белграде чемпионате мира наша сборная завоевала 1 серебряную и 1 бронзовую медали. Напомним, по итогам вчерашних полуфиналов Мадияр Саидрахимов стал обладателем бронзовой награды в весовой категории до 92 кг.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет обоих наших боксёров с достигнутыми успехами, желает им и впредь достойно защищать честь нашей страны.