Минтақавий форум иштирокчилари ёрқин хотиралар билан ортга қайтишмоқда
Тошкент мезбонлик қилган МДҲ, Болтиқбўйи ва Грузия МОҚ раҳбарлари иштирокида ўтган минтақавий форум ўз якунига етди. Бугундан тадбир иштирокчилари ўз юртларига қайтиб кетишмоқда.
14 мамлакат МОҚ раҳбарларини бирлаштирган ушбу форум давомида меҳмонлар учун бой ўзбек маданияти, санъатини намойиш қилиш бўйича махсус дастур ишлаб чиқилди. Унинг доирасида дастлаб пойтахтимиздаги “Ғалаба” боғи, Ислом цивилизацияси маркази, “Ҳумо” арена спорт мажмуаси, шундан сўнг азим Самарқанд шаҳри бўйлаб экскурсия ташкил этилди.
Самарқандда меҳмонларни вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов кутиб олди. Саёҳат давомида МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов меҳмонларга бой маданиятимиз ва тарихимиз, ота-боболаримиз қолдирган бебаҳо мерослар ҳақида гапириб берди.
Шунинг билан минтақавий форум иштирокчилари учун мўлжалланган барча тадбирлар ўз якунига етди ва делегациялар ўзлари учун қулай йўналишларда ўз уйларига йўл олишмоқда.
Форум давомида иштирокчилар ўртасида ўзаро ҳамкорлик лойиҳаларини кўпайтириш бўйича истиқболли режалар муҳокама қилинди. Унда кўтарилган масалалар юзасидан тегишли қўшма қарорлар қабул қилиниб, ҳамкорлик меморандумлари имзоланди. Ишонамизки, қўл урилган лойиҳалар келажакда минтақада Олимпизм тарғиботини кучайтиришда муҳим аҳамият касб этади.

4 November 2021 4163
The regional forum of heads of NOCs of the CIS, Baltic States and Georgia has ended in Tashkent. Starting today, the participants of the event are returning to their homeland.
During this forum, which brought together the leaders of the NOCs of 14 countries, a special program was developed for the guests to demonstrate the rich Uzbek culture and art. Within its framework, a tour of Pobeda Park, the Center of Islamic Civilization, the Humo sports complex, and then Samarkand was organized.
In the ancient city, the guests were met by Hakim of the Samarkand region Erkin Turdimov. During the tour, the chairman of the NOC Rustam Shoabdurakhmanov told the guests about our rich culture and history, about the priceless heritage left by our ancestors.
Thus, all the events intended for the participants of the regional forum have been completed, and the delegations are returning home.
Within the framework of the forum, long-term plans to increase the projects of interaction between the participants were discussed. Relevant joint decisions were taken on the issues raised at the meeting, and memorandums of cooperation were signed. We believe that the projects will be crucial for strengthening the promotion of Olympism in the region in the future.