Декабрь ойи бокс мухлисларини ажойиб жанглар кутмоқда
Ўзбек бокси мухлислари учун хушхабар. Ҳаваскор боксда жаҳон ареналарида улкан муваффақият қозониб, ҳозирда профессионал жангларда иштирок этаётган боксчиларимиз жорий ой мухлислар учун катта байрам ҳозирлашмоқда.
Дастлаб 11 декабрь куни Токио-2020 чемпиони Баҳодир Жалолов супер оғир вазн тоифасида ўзининг навбатдаги жангини ўтказади. БААдаги «Coca Cola Arena»да ўтадиган ушбу жангда вакилимизга ким рақиблик қилиши яқин вақт ичида расман маълум қилинади.
Айнан шу куни Тошкентда Шоҳжаҳон Эргашев иштирокидаги яна бир жанг оқшоми ташкил қилинади. Унинг марказий жангида Эргашев ЖАР вакили Сибусисо Дломога қарши баҳс олиб борса, яна бир қатор вакилларимиз рейтинг жангларини ўтказишади.
Шунингдек, ойнинг яна бир воқелиги 17 декабрда пойтахтимиздаги «Renaissance hall» мажмуасида бўлиб ўтади. Унда Исроил Мадримов Кот Д’Ивуар вакили Мишель Сорага қарши марказий жангда рингга кўтарилади. Ҳар икки боксчи ўз вазн тоифасида WBA рейтингида мос равишда 1 ва 2-ўринни эгаллаб туришибди. Ғолиб мазкур йўналиш чемпионлиги учун рингга кўтарилиш имкониятига эга бўлади. Шунингдек, мазкур кечада Шаҳрам Ғиёсов, Ҳасанбой Дўсматов, Дилшод Рўзметов, Бектемир Мелиқўзиев, Иқболжон Холдоров, Элнур Абдураимов каби боксчиларимиз ҳам навбатдаги жангларини ўтказишади. Мазкур кеча «Matchroom» промоутерлик компанияси томонидан ташкил этилмоқда.
Ишонамизки, ҳукуматимизнинг бевосита қўллаб-қувватлаши остида Туризм ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон бокс федерацияси ва бошқа мутасадди ташкилотлар билан ҳамкорликда ташкил этилаётган мазкур тадбирлар ёшларимиз орасида соғлом турмуш тарзи тарғиботи йўлида навбатдаги муҳим қадам бўлади.

Надеемся, что эти мероприятия, организуемые при непосредственной поддержке нашего Правительства совместно с Министерством туризма и спорта, Национальным Олимпийским комитетом, Федерацией бокса Узбекистана и другими ответственными организациями, станут очередным важным шагом на пути пропаганды здорового образа жизни среди молодёжи.
Хорошие новости для любителей узбекского бокса
Наши мастера кожаной перчатки, добившиеся больших успехов на мировой спортивной арене в любительском боксе и в настоящее время участвующие в профессиональных боях, в этом месяце готовятся к противостояниям. Нет сомнения, что для болельщиков узбекского бокса начавшийся декабрь месяц станет незабываемым.
Сначала 11 декабря Олимпийский чемпион Токио-2020 Баходир Джалолов проведёт свой очередной бой в супертяжелом весе. В ближайшее время будет официально объявлено, кто станет соперником нашего представителя в этой битве на Coca Cola Arena в ОАЭ.
Именно в этот день в Ташкенте состоится ещё один вечер бокса с участием Шохжахона Эргашева. В своём центральном бою Эргашев сразится с Сибусисо Дломо из ЮАР, ещё несколько наших представителей проведут рейтинговые матчей.
Также ещё один бой месяца состоится 17 декабря в столичном комплексе «Renaissance hall». В этот день Исраил Мадримов выйдет на ринг в Центральном бою против Мишеля Соры из Кот-д’Ивуара. Оба боксёра занимают соответственно 1-е и 2-е места в рейтинге WBA в своей весовой категории. Победитель данного вечера бокса получает возможность подняться на ринг за звание чемпиона данного направления. Также в этот вечер свои поединки проведут такие именитые мастера кожаной перчатки, как Шахрам Гиясов, Хасанбой Дусматов, Дилшод Рузметов, Бектемир Меликузиев, Икболжон Холдоров, Эльнур Абдураимов. Организатором данного вечера является промоутерская компания «Matchroom».