Тожикистон ММА федерацияси раҳбарияти МОҚда меҳмон бўлди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти Тожикистон аралаш жанг санъатлари (ММА) федерацияси раҳбариятини қабул қилди. Учрашувда ҳар икки томон ўртасида изчил ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш ва ривожлантириш, қўшма йиғинлар ва мусобақалар ташкил этиш, тажриба алмашиш каби масалалар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон томонидан учрашувда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Аваз Каримов, Қўмита раиси ўринбосарлари Азизжон Камилов ва Шерзод Ташматов иштирок этган бўлсалар, меҳмонлар делегацияси таркибидан Тожикистон ММА федерацияси раҳбари Даврон Жўраев ҳамда унинг ўринбосари Бахтиёр Ходжаевлар ўрин олишди.
“Тожикистонда кучли жангчилар борлигини биламиз. Сизлар билан йўлга қўйиладиган ҳамкорлик биз учун жуда муҳим. Суҳбатимиз давомида бу борада таклифларни ўрганиб чиқсак. Қўшма йиғинлар, мусобақалар ташкил қилиш алоқаларимизни янада мустаҳкамлайди, деган умиддамиз”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Шундан сўнг мутасаддилар учрашувнинг расмий қисмида режалар муҳокамасини давом эттиришди.
“Биз қўшни ва қардош халқлар ўртасида ҳамкорлик алоқаларни мустаҳкамлашдан миннатдормиз. Давлатимиз биз илгари сураётган ташаббусларимизни қўллаб-қувватлаб келмоқда. Аралаш жанг санъати спорти Халқаро Олимпия қўмитаси томонидан тан олиниши кутилмоқда. Бу жуда катта воқелик. Бунинг ортидан ушбу спорт янада ривожланишини, томошабинлари кўпайишини кутиш мумкин. Биз ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиб, давлатимизда ушбу спортни янада ривожлантириш бўйича иш олиб боришни кутиб қоламиз”, – деди Шерзод Ташматов.
Ўз навбатида, Даврон Жўраев учрашувда илгари сурилган ташаббусларни амалга ошириш, ҳамкорликни йўлга қўйиш ва уни мустаҳкамлашдан мамнун эканини билдириб ўтди.
Йиғилиш давомида йил якунида ҳар икки терма жамоа ўртасида ўртоқлик йиғини ва унинг доирасида мусобақа ташкил қилиш, мураббийлар билан ўзаро тажриба алмашиш, эришилаётган сўнгги ютуқлар бўйича ўзаро тажриба алмашиш каби фикрлар атрофлича муҳокама қилинди.

28 Октября 2021 4781
Руководство Национального Олимпийского комитета Узбекистана приняло руководство федерации смешанных единоборств (ММА) Таджикистана. На встрече были обсуждены такие вопросы, как налаживание и развитие последовательных связей между двумя сторонами, организация совместных собраний и соревнований, обмен опытом.
Со стороны Узбекистана во встрече приняли участие председатель НОК Рустам Шоабдурахманов, заместитель министра туризма и спорта Аваз Каримов, заместители председателя Комитета Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, в состав делегации гостей вошли глава федерации ММА Таджикистана Даврон Джураев и его заместитель Бахтиер Ходжаев.
“Мы знаем, что в Таджикистане есть сильные бойцы. Сотрудничество с вами очень важно для нас. Если мы изучим предложения по этому вопросу во время нашей беседы. Надеемся, что организация совместных встреч, соревнований еще больше укрепит наши связи”, – сказал Рустам Шоабдурахманов.
После этого официальные лица продолжили обсуждение планов в официальной части встречи.
“Мы благодарны за укрепление сотрудничества между соседними и братскими народами. Наше государство поддерживает выдвинутые нами инициативы. Ожидается, что спорт смешанных единоборств будет признан Международным олимпийским комитетом. Это огромная реальность. После этого можно ожидать дальнейшего развития этого вида спорта, увеличения его аудитории. Мы рассчитываем наладить взаимное сотрудничество и продолжить работу по дальнейшему развитию этого вида спорта в нашем государстве”, – сказал Шерзод Ташматов.
В свою очередь, Даврон Джураев выразил удовлетворение реализацией инициатив, выдвинутых на встрече, налаживанием и укреплением сотрудничества.
В ходе совещания были подробно обсуждены вопросы организации по итогам года товарищеского матча между двумя сборными командами и соревнований в его рамках, обмена опытом с тренерами, обмена опытом последних достижений.