Бугун пойтахтимизнинг Шайхонтоҳур туманидаги 102-умумтаълим мактаби ҳудудида бунёд этилган енгил конструкцияли дзюдо залининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Байрамона руҳда ўтган тадбирда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Ўзбекистон Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов, Туризм ва спорт вазири ўринбосари Аваз Каримов, Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва Қўмита раиси ўринбосарлари Сакен Полатов, Шерзод Ташматов, МОҚ раиси ўринбосари ва Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари Фахриддин Давруков, Шайхонтоҳур тумани ҳокимлиги мутасаддилари, мактаб жойлашган «Боғ кўча» маҳалла фаоллари ҳозир бўлишди.
Маросимнинг кириш қисмида рамзий маънодаги лента кесилиб, дзюдо зали калити мактаб директори Раъно Мирзажоновага топширилди. Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов ўз нутқи билан тадбирнинг расмий қисмини очиб берди. Шунингдек, тадбирда МОҚ раҳбарлари ҳам сўз олишди.
“Дунёда дзюдо спорт тури ривожланган давлатлар амалиётига назар ташласак, у ерда болалар дзюдо яккакураши билан мактабдаёқ шуғулланишни бошлайдилар. Халқаро мусобақалар – Олимпиада ва жаҳон чемпионатларидаги катта ютуқлар ҳам айнан шунинг меваси. Ўзбекистонда ҳам жаҳон амалиётидан андоза олиниб, дзюдони оммалаштириш, ривожлантириш қуйи бўғиндан бошланяпти. Бу қурилаётган дзюдо заллари айнан шунинг учун хизмат қилади”, – деди Р.Шоабдураҳмонов.
Дзюдо зали қисқа фурсатда бунёд этилган бўлиб, барча талабларга жавоб беради. Залга тўшалган татамида нуфузли халқаро турнирларни ўтказиш мумкин. Янги объектнинг ҳажми 30х18 метрни ташкил қилади. Баландлиги – 10 метр.
“Сўзим аввалида барчани бугунги байрам – Ўзбек тилига давлат тили мақоми берилган куни билан Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Федерациямиз ва шахсан ўз номимдан табриклайман. Бугун сиз азизлар билан пойтахтимиздаги 102-сон умумтаълим мактабида замонавий, барча талабларга жавоб берадиган дзюдо залининг тантанали очилиш маросимида кўришиб турибмиз. Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон дзюдо федерацияси ҳамкорлигида бунёд этилган замонавий дзюдо зали маҳалла аҳли, мактаб ўқувчилари учун бугунги байрамга совға бўлди дейиш мумкин. Ишончим комил, бугун биз очилишида қатнашаётган бу кўркам спорт залидан ҳам яқин йилларда ўзбек спорти довруғини дунёга янада танитадиган дзюдочилар етишиб чиқади”, – деди А.Камилов.
Мактаб ўқувчилари ҳамда дзюдо ва турон яккакураш спорт тури вакилларининг кўргазмали чиқишлари тадбирга кўтаринки руҳ бағишлади. Йил охиригача қолган вилоятларда ҳам айни пайтда қурилиш давом этаётган дзюдо заллари болажонларга совға қилинади.

21 October 2021 4725
The opening ceremony of the judo hall, built on the territory of secondary school No. 102 of Shaikhantakhur district, took place today.
The event was attended by Chairman of the National Olympic Committee of Uzbekistan Rustam Shaabdurakhmanov, Minister of Public Education Sherzod Shermatov, Deputy Minister of Tourism and Sports Avaz Karimov, Chairman of the Paralympic Committee Mukhtorkhon Tashkhodjaev, Secretary General of the Committee Oybek Kasymov, Deputy Chairmen of the NOC Saken Polatov, Sherzod Tashmatov, Deputy Chairman of the NOC and Head of the Judo Federation of Uzbekistan Azizjon Kamilov, Deputy Khokim of Tashkent city Fakhriddin Davrukov, representatives of the khokimiyat Shaikhantakhur district, activists of the mahalla "God Heap", on the territory of which the school is located.
At the beginning of the ceremony, a symbolic ribbon was cut, and the key to the judo hall was handed over to the director of the school, Raino Mirzazhonova. The official part of the event was opened by the Minister of Public Education Sherzod Shermatov. The leaders of the NOC also spoke at the event.
"Analyzing the practice of countries where judo is developed, we can see that children begin to engage in this sport at school. The result of this is international competitions - the achievements of athletes at the Olympic Games and World Championships. Following the example of world practice, and in Uzbekistan, the popularization and development of judo begins at an early age of children. For this purpose, the judo halls under construction will serve, " R. Shaabdurakhmanov said.
The judo hall was built in a short time and meets all the necessary requirements. Prestigious international tournaments can be held on the tatami. The size of the new object is 30x18 meters. The height is 10 meters.
"At the beginning of my speech, on behalf of the National Olympic Committee of Uzbekistan, the federation, as well as on my own behalf, I want to congratulate everyone on today's holiday - on the "Day of granting the Uzbek language the status of the state language." Today we met with you at the opening ceremony of the modern judo hall at secondary school No. 102. The modern judo hall, built in cooperation with the Ministry of Public Education of Uzbekistan, the National Olympic Committee and the Judo Federation of Uzbekistan, has become a gift for residents of the mahalla and schoolchildren. I am sure that this wonderful hall, which we are opening today, will produce judoists who will further glorify Uzbek sports in the world in the coming years," A.Kamilov said.
The performances of the school's students and representatives of the Turon martial arts further decorated the opening ceremony. By the end of the year, the judo halls, which are being built in other regions, will be presented to children.