Бугун пойтахтимизнинг Шайхонтоҳур туманидаги 102-умумтаълим мактаби ҳудудида бунёд этилган енгил конструкцияли дзюдо залининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Байрамона руҳда ўтган тадбирда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Ўзбекистон Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов, Туризм ва спорт вазири ўринбосари Аваз Каримов, Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва Қўмита раиси ўринбосарлари Сакен Полатов, Шерзод Ташматов, МОҚ раиси ўринбосари ва Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари Фахриддин Давруков, Шайхонтоҳур тумани ҳокимлиги мутасаддилари, мактаб жойлашган «Боғ кўча» маҳалла фаоллари ҳозир бўлишди.
Маросимнинг кириш қисмида рамзий маънодаги лента кесилиб, дзюдо зали калити мактаб директори Раъно Мирзажоновага топширилди. Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов ўз нутқи билан тадбирнинг расмий қисмини очиб берди. Шунингдек, тадбирда МОҚ раҳбарлари ҳам сўз олишди.
“Дунёда дзюдо спорт тури ривожланган давлатлар амалиётига назар ташласак, у ерда болалар дзюдо яккакураши билан мактабдаёқ шуғулланишни бошлайдилар. Халқаро мусобақалар – Олимпиада ва жаҳон чемпионатларидаги катта ютуқлар ҳам айнан шунинг меваси. Ўзбекистонда ҳам жаҳон амалиётидан андоза олиниб, дзюдони оммалаштириш, ривожлантириш қуйи бўғиндан бошланяпти. Бу қурилаётган дзюдо заллари айнан шунинг учун хизмат қилади”, – деди Р.Шоабдураҳмонов.
Дзюдо зали қисқа фурсатда бунёд этилган бўлиб, барча талабларга жавоб беради. Залга тўшалган татамида нуфузли халқаро турнирларни ўтказиш мумкин. Янги объектнинг ҳажми 30х18 метрни ташкил қилади. Баландлиги – 10 метр.
“Сўзим аввалида барчани бугунги байрам – Ўзбек тилига давлат тили мақоми берилган куни билан Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Федерациямиз ва шахсан ўз номимдан табриклайман. Бугун сиз азизлар билан пойтахтимиздаги 102-сон умумтаълим мактабида замонавий, барча талабларга жавоб берадиган дзюдо залининг тантанали очилиш маросимида кўришиб турибмиз. Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон дзюдо федерацияси ҳамкорлигида бунёд этилган замонавий дзюдо зали маҳалла аҳли, мактаб ўқувчилари учун бугунги байрамга совға бўлди дейиш мумкин. Ишончим комил, бугун биз очилишида қатнашаётган бу кўркам спорт залидан ҳам яқин йилларда ўзбек спорти довруғини дунёга янада танитадиган дзюдочилар етишиб чиқади”, – деди А.Камилов.
Мактаб ўқувчилари ҳамда дзюдо ва турон яккакураш спорт тури вакилларининг кўргазмали чиқишлари тадбирга кўтаринки руҳ бағишлади. Йил охиригача қолган вилоятларда ҳам айни пайтда қурилиш давом этаётган дзюдо заллари болажонларга совға қилинади.

21 Октября 2021 5068
Сегодня состоялась торжественная церемония открытия зала дзюдо, построенного на территории средней школы № 102 Шайхантахурского района.
В мероприятии приняли участие председатель Национального Олимпийского комитета Узбекистана Рустам Шаабдурахманов, Министр народного образования Шерзод Шерматов, заместитель Министра Туризма и спорта Аваз Каримов, председатель Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касымов, заместители председателя НОК Сакен Полатов, Шерзод Ташматов, заместитель председателя НОК и руководитель федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов, заместитель хокима города Ташкента Фахриддин Давруков, представители хокимията Шайхантахурского района, активисты махалли «Бог Куча», на территории которой расположена школа.
В начале церемонии была перерезана символическая ленточка, а ключ от зала дзюдо был передан директору школы Раъно Мирзажоновой. Официальную часть мероприятия открыли Министр народного образования Шерзод Шерматов. На мероприятии также выступили руководители НОК.
«Анализируя практику стран, где развито дзюдо, мы можем увидеть, что дети начинают заниматься этим видом спорта ещё в школе. Результатом этого являются международные соревнования — достижения спортсменов на Олимпийских играх и чемпионатах мира. Следуя примеру мировой практики, и в Узбекистане, популяризация и развитие дзюдо начинается с раннего возраста детей. Для этого и будут служить строящиеся залы дзюдо », — сказал Р. Шаабдурахманов.
Зал дзюдо был построен в короткие сроки и отвечает всем необходимым требованиям. На татами можно проводить престижные международные турниры. Размер нового объекта 30х18 метров. Высота — 10 метров.
«В начале своего выступления от имени Национального Олимпийского комитета Узбекистана, федерации, а также, лично от себя хочу всех поздравить с сегодняшним праздником — со «Днём предоставления узбекскому языку статуса государственного». Сегодня мы встретились с вами на церемонии открытия современного зала дзюдо в средней школе № 102. Современный зал дзюдо, построенный в сотрудничестве с Министерством народного образования Узбекистана, Национальным Олимпийским комитетом и федерацией дзюдо Узбекистана, стал подарком для жителей махалли и школьников. Я уверен, что этот прекрасный зал, который мы открываем сегодня, будет выпускать дзюдоистов, которые в ближайшие годы еще больше прославят узбекский спорт в мире», — сказал А.Камилов.
Выступления учеников школы и представителей единоборства турон ещё больше украсили церемонию открытия. До конца года детям будут представлены залы дзюдо, которые строятся и в остальных регионах.