Супер оғир вазн тоифасида собиқ жаҳон чемпиони Руслан Чагаев 43 ёшда!
Бугун ўзбек боксининг таниқли вакилларидан бири, супер оғир вазн тоифасида собиқ жаҳон чемпиони Руслан Чагаев таваллуд айёмини нишонламоқда.
Чагаев Руслан Шамилович 1978 йил 19 октябрь куни Андижонда дунёга келган. Ҳаваскор боксда фаолиятини бошлаган ҳамюртимиз икки карра Осиё ва жаҳон чемпиони, Бангкок-1998 Осиё ўйинлари ғолиби, Сидней-2000 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчиси ҳисобланади. 2007 йил Германияда ўтган бокс оқшомида россиялик Николай Валуевни енгиб, супер оғир вазн тоифасида WBA камарини қўлга киритган. Таъкидлаш жоиз, Чагаев оғир вазн тоифасида бундай титулга сазовор бўлган осиёлик илк боксчидир. Ватанимиз номини дунёга танитгани боис ҳукуматимиз томонидан “Буюк хизматлари учун” ва “Эл-юрт ҳурмати” орденлари, “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” ҳамда “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвонлари билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Руслан Чагаевни таваллуд айёми билан табриклаб, унга узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан муваффақиятлар тилаб қолади.

19 Октября 2021 8672
Сегодня один из знаменитых представителей узбекского бокса, бывший чемпион мира в супер тяжёлой весовой категории Руслан Чагаев отмечает своё 43-х летие.
Чагаев Руслан Шамилович родился 19 октября 1979 года в Андижане. Начинал свою карьеру в любительском боксе и является двукратным чемпионом Азии и мира, победитель Азиады Бангкок -1998, а также участником Олимпиады Сидней-2000. В 2007 году в Германии ему удалось победить Николая Валуева в супер тяжелой весовой категории и завоевать пояс WBA. Следует отметить, что Чагаев является первым боксёром Азиатского континента, кому удалось завоевать в тяжёлом весе такой титул. За свои заслуги и успехи правительством страны награждён орденами «Буюк хизматлари учун», «Эл-юрт хурмати» и почётными званиями «Узбекистон ифтихори», «Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан».
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Руслана Чагаева с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья, успехов и благополучия.