Супер оғир вазн тоифасида собиқ жаҳон чемпиони Руслан Чагаев 43 ёшда!
Бугун ўзбек боксининг таниқли вакилларидан бири, супер оғир вазн тоифасида собиқ жаҳон чемпиони Руслан Чагаев таваллуд айёмини нишонламоқда.
Чагаев Руслан Шамилович 1978 йил 19 октябрь куни Андижонда дунёга келган. Ҳаваскор боксда фаолиятини бошлаган ҳамюртимиз икки карра Осиё ва жаҳон чемпиони, Бангкок-1998 Осиё ўйинлари ғолиби, Сидней-2000 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчиси ҳисобланади. 2007 йил Германияда ўтган бокс оқшомида россиялик Николай Валуевни енгиб, супер оғир вазн тоифасида WBA камарини қўлга киритган. Таъкидлаш жоиз, Чагаев оғир вазн тоифасида бундай титулга сазовор бўлган осиёлик илк боксчидир. Ватанимиз номини дунёга танитгани боис ҳукуматимиз томонидан “Буюк хизматлари учун” ва “Эл-юрт ҳурмати” орденлари, “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” ҳамда “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвонлари билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Руслан Чагаевни таваллуд айёми билан табриклаб, унга узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан муваффақиятлар тилаб қолади.

19 October 2021 8494
Today, one of the famous representatives of Uzbek boxing, former world champion in the heavyweight category Ruslan Chagaev celebrates his 43rd birthday.
Ruslan Shamilovich Chagaev was born on October 19, 1979 in Andijan. He started his career in amateur boxing and is a two-time Asian and world champion, winner of the Bangkok -1998 Asian Games, as well as a participant in the Sydney 2000 Olympics. In 2007, in Germany, he managed to defeat Nikolai Valuev in the heavyweight category and win the WBA belt. It should be noted that Chagaev is the first boxer of the Asian continent who managed to win such a title in the heavyweight division. For his merits and successes, the Government of the country awarded the orders "Buyuk hizmatlari uchun", "El-yurt Khurmati" and honorary titles "Uzbekistan Iftikhori", "Honored Athlete of the Republic of Uzbekistan".
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates Ruslan Chagaev on his birthday, wishes him good health, success and prosperity.