Фарғонада билаги кучга тўлган полвонлар баҳслашишди
Унда мамлакатимизнинг барча ҳудудлари, шунингдек Россия Федерацияси, Тожикистон ва Қирғизистондан жами 468 нафар полвон иштирок этди.
Фарғонадаги кўп тармоқли «Само» спорт мажмуасида Туризм ва спорт вазирлиги, Фарғона вилояти ҳокимлиги, Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси, Миллий Паралимпия қўмитаси, Ўзбекистон спорт ташкилотлари фахрийлар кенгаши ҳамда бир қатор спорт федерациялари билан ҳамкорликда ўзбек миллий ўйинларининг фаол тарғиботчиси, таниқли полвон Тўланбой Қурбонов хотирасига бағишлаб уч авлод вакиллари ўртасида тош кўтариш ва баҳодирлар ўйинлари бўйича очиқ халқаро турнир ташкил этилди.
Мусобақанинг очилиш маросимида Республикамиз ҳудудида истиқомат қилаётган 76 нафар фахрий полвонлар, 152 нафар спорт фахрийлари иштирок этди.
Тантанали очилиш маросимида Фарғона вилояти ҳокими ўринбосари, вилоят Туризм ва спорт бош бошқармаси бошлиғи Хуршид Аҳмедов, Ўзбекистон этноспорт ассоциацияси раиси Ойбек Норинбоев, Ўзбекистон спорт ташкилотлари фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов ва бошқалар сўзга чиқишди. Шу ерда Республикамиздаги полвон ва дорбозлар гуруҳларида фаолият кўрсатган 35 нафар полвонга «Ўзбекистон спорт фахрийси» кўкрак нишони топширилди.
Халқаро турнир 3 та гуруҳда ташкил этилди. Баҳодирлар ўйинлари ва тош кўтариш мусобақаси қатнашчилари катта вазндаги юклар, машиналарни кўтариш ва тортиш, дорбозлар гуруҳларининг ўзбек полвонлари ўртасида ёш тоифалари бўйича тош кўтариш, найза отиш, камондан отиш мусобақаларида иштирок этишди.
17 тонналик «MAN» юк автомобилини 15 метр масофага торта олган Сурхондарё вилоятидан келган полвон Дилмурод Қурбонов мухлислар олқишига сазовор бўлди.
Халқаро турнир 8 та йўналишда ўтказилиб, ғолиблар медаль, диплом ва эсдалик совғалари билан тақдирланди.

16 Октября 2021 5430
В этом состязании приняли участие 468 богатырей со всех уголков Узбекистана, а также, России, Таджикистана и Кыргызстана.
В многофункциональном спортивном комплексе «Само» в городе Фергана при поддержке Министерства Туризма и спорта, хокимията Ферганской области, Национального Олимпийского комитета, Федерации профсоюзов Узбекистана, Национального Паралимпийского комитета, Совета ветеранов спортивных организаций Узбекистана и ряда спортивных федераций страны был организован открытый международный турнир памяти пропагандиста национальных узбекских игр, знаменитого богатыря Туланбоя Курбанова. Соревнования прошли по гиревому спорту и играм богатырей.
В церемонии открытия приняли участие 76 богатырей старшего поколения и 152 ветеранов спорта Узбекистана.
В мероприятии выступили заместитель хокима Ферганы, руководитель управления Туризма и спорта области Хуршид Ахмедов, председатель ассоциации этноспорта Узбекистана Ойбек Норинбаев, председатель Совета ветеранов спортивных организаций Узбекистана Баходир Махситов и другие. Были награждены 35 борцов, которые выступали в составе богатырей и в группах канатоходцев Республики, нагрудными знаками «Ветеран спорта Узбекистана».
Международный турнир был организован в 3-х группах. Участники игр богатырей и гиревому спорту поднимали тяжести и машины, двигали их, среди группы канатоходцев Узбекистана были организованы состязания по метанию копья и стрельбе из лука, а также гиревому спорту.
Особой похвалы болельщиков заслужил Дилмурод Курбанов из Сурхандарьинской области, который смог протянуть 17-тонный грузовик MAN на расстояние 15 метров.
Международный турнир проводился по 8 направлениям, победители были награждены медалями, дипломами и подарками.