Юртимизда биринчи маротаба ўтказиладиган халқаро синов-имтиҳони олдидан матбуот анжумани ўтказилди
14-19 октябрь кунлари Тошкентда илк бор қиличбозлик бўйича ҳакамлар учун халқаро даражадаги синов-имтиҳон бўлиб ўтади. Президентимизнинг спортнинг ҳар бир соҳасида малакали кадрларни тайёрлаш бўйича берган топшириқларига биноан дастлаб мураббийлар учун ана шундай халқаро даражадаги тадбир ўтказилган эди. Яқин 1 ҳафта мобайнида ҳакамлар учун тадбир ташкил қилинади. Унда дунёнинг кўплаб мамлакатларидан ташриф буюрадиган реферилар шпага, рапира ва сабля қуролларида Халқаро тоифадаги ҳакам даражасига эга бўлиш учун имтиҳон топширишади.
Бугун МОҚ Мажлислар залида мазкур тадбирга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раҳбарияти, Халқаро қиличбозлик федерациясининг ҳакамлар ҳайъати вакиллари иштирок этишди. Ушбу тадбир давомида АҚШ, Саудия Арабистони, Қувайт, Ироқ, БАА, Сурия, Қозоғистон, Иордания, Камбоджа каби мамлакат ҳакамлари халқаро даражани олиш учун тест топширадилар.
Регламентга кўра, имтиҳон 3 қисмдан иборат: назарий, видеотаҳлил ва амалий. Амалий имтиҳонни назарий ва таҳлилий йўналишдан ўта олган номзодларгина топширишлари мумкин.
Анжуман давомида Халқаро қиличбозлик федерацияси ҳакамлар комиссияси вакиллари Ирина Каниш, Ольга Кожалари ва Фержани Салах мавзу юзасидан журналистларни қизиқтирган саволларга жавоб беришди.

13 Октября 2021 3717
14-19 октября нынешнего года в Ташкенте состоится судейский экзамен на международную категорию FIE. С целью исполнения поручения Президента по подготовке квалифицированных кадров по всем видам спорта подобное международное мероприятие проводилось для тренеров. В течении ближайшей недели будет проведено мероприятие для судей. В нем судьи из многих стран мира по рапире, сабле и шпаге будут сдавать экзамен, чтобы получить международную категорию.
Сегодня в конференц-зале НОК прошла пресс-конференция в которой приняли участие представители федерации фехтования Узбекистана, Международной судейской коллегии. В рамках мероприятия представители США, Саудовской Аравии, Кувейта, Ирака, ОАЭ, Сирии, Казахстана, Иордании и Камбоджи будут сдавать экзамены на международную категорию.
Экзамен FIE состоит из 3-х частей — теоретический экзамен, видеоанализ и практический экзамен. Практический экзамен могут сдать, только кандидаты, сдавшие теоретический экзамен и видеоанализ.
В ходе конференции представители судейской коллегии Международной федерации фехтования Ирина Каниш, Ольга Коджалари и Ферджани Салах ответили на вопросы журналистов по теме.