Юртимизда биринчи маротаба ўтказиладиган халқаро синов-имтиҳони олдидан матбуот анжумани ўтказилди
14-19 октябрь кунлари Тошкентда илк бор қиличбозлик бўйича ҳакамлар учун халқаро даражадаги синов-имтиҳон бўлиб ўтади. Президентимизнинг спортнинг ҳар бир соҳасида малакали кадрларни тайёрлаш бўйича берган топшириқларига биноан дастлаб мураббийлар учун ана шундай халқаро даражадаги тадбир ўтказилган эди. Яқин 1 ҳафта мобайнида ҳакамлар учун тадбир ташкил қилинади. Унда дунёнинг кўплаб мамлакатларидан ташриф буюрадиган реферилар шпага, рапира ва сабля қуролларида Халқаро тоифадаги ҳакам даражасига эга бўлиш учун имтиҳон топширишади.
Бугун МОҚ Мажлислар залида мазкур тадбирга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раҳбарияти, Халқаро қиличбозлик федерациясининг ҳакамлар ҳайъати вакиллари иштирок этишди. Ушбу тадбир давомида АҚШ, Саудия Арабистони, Қувайт, Ироқ, БАА, Сурия, Қозоғистон, Иордания, Камбоджа каби мамлакат ҳакамлари халқаро даражани олиш учун тест топширадилар.
Регламентга кўра, имтиҳон 3 қисмдан иборат: назарий, видеотаҳлил ва амалий. Амалий имтиҳонни назарий ва таҳлилий йўналишдан ўта олган номзодларгина топширишлари мумкин.
Анжуман давомида Халқаро қиличбозлик федерацияси ҳакамлар комиссияси вакиллари Ирина Каниш, Ольга Кожалари ва Фержани Салах мавзу юзасидан журналистларни қизиқтирган саволларга жавоб беришди.

13 October 2021 3853
On October 14-19 this year, a judicial exam for the international FIE category will be held in Tashkent. In order to fulfill the President's instructions on training qualified personnel in all sports, such an international event was held for coaches. An event for judges will be held within the next week. In it, judges from many countries of the world in rapier, sabre and sword will take an exam to get an international category.
Today, a press conference was held in the conference hall of the NOC, which was attended by representatives of the Fencing Federation of Uzbekistan, the International Judging Panel. During the event, representatives of the United States, Saudi Arabia, Kuwait, Iraq, the United Arab Emirates, Syria, Kazakhstan, Jordan and Cambodia will take exams for the international category.
The FIE exam consists of 3 parts - a theoretical exam, a video analysis and a practical exam. Only candidates who have passed the theoretical exam and video analysis can take the practical exam.
During the conference, representatives of the judging panel of the International Fencing Federation Irina Kanish, Olga Kojalari and Ferjani Salah answered journalists' questions on the topic.