30 Сентябр 2021 3805
Конкур бўйича Ўзбекистон терма жамоаси от спорти оламидаги нуфузли мусобақанинг финалида иштирок этиш учун Барселонага йўл олди. Жамоамиз Ўзбекистон, Қирғизистон ва Россияда ўтказилган барча саралаш босқичларида муваффақиятли иштирок этган ва Евросиё дивизионининг 11 мамлакати орасида ягона финал йўлланмасини қўлга киритган эди.
От спорти дунёсида Олимпия ўйинларидан сўнг турувчи ушбу обрўли тадбирлардан бири айнан Миллатлар кубоги мусобақасидир. Халқаро от спорти федерацияси (FEI) барча миллий федерацияларни жойлашувига кўра саралаш босқичлари ўтказиладиган 7 та минтақага ажратди ва энг кучли 18 та жамоа (1 та жамоада 4 та чавандоз) якуний турнирга йўлланма олади. Кубок финали ҳар йили кузда Испанияда бўлиб ўтади.
Маълумот учун: от спорти бўйича энг қадимий турнирлардан бири бўлган Миллатлар Кубоги 1909 йилдан Европа мамлакатларида ўтказилади ва 1930 йилдан Халқаро от спорти федерацияси унинг асосий ташкилотчисига айланди. Яқинда йўлга қўйилган Миллатлар кубогининг шиори – “Миллий ғурур, халқаро шижоат”га айланди. Бу турнирнинг руҳини энг яхши тарзда ифода этади, дея ҳисоблайди ташкилотчилар. Тарихда Миллатлар кубогининг номи бир неча бор ўзгарди: Қиролича кубоги, Президент кубоги, Шаҳзода Филипп кубоги.
Таъкидлаш жоиз, республикамизда от спортининг энг ривожланган тури конкур бўлиб, чавандозларимиз учун FEI Миллатлар Кубоги финалига чиқиш катта орзу эди. Ҳар йили апрель ойида чавандозларимиз шахсий ҳисобда Жаҳон кубоги йўлланмаси учун минтақамиз вакиллари билан баҳслашадилар. 2020 йил охиридан бошлаб вазият ўзгарди. От спорти бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси янги ташкил этилган Евроосиё йилқичилик ва от спорти ассоциациясига қўшилди. 2021 йил 21-25 апрель кунлари Тошкент вилоятининг “Universal Jumping Agro” от спорти клубида от спорти бўйича халқаро мусобақа – “FEI Jumping Nations Cup Eurasian League” турнири бўлиб ўтди, унда Ўзбекистон жамоавий баҳсда 1-ўринни қўлга киритди.
Испанияда ўтказиладиган мусобақада Ўзбекистон терма жамоаси таркибида қуйидаги спортчилар иштирок этишади: Баҳромжон Газиев, Умид Комилов, Бекзод Қурбонов, Аъзам Толиббоев. Иштирокчи давлатларнинг тўлиқ рўйхати: Бельгия, Бразилия, Канада, Франция, Буюк Британия, Германия, Ирландия, Италия, Нидерландия, Норвегия, Испания, Швеция, Швейцария, АҚШ ва Ўзбекистон.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ўзбек от спорти тарихида илк бор мана шундай мусобақада иштирок этиш арафасида турган жамоамизга улкан муваффақият ва зафарлар тилаб қолади.

30 Сентября 2021 3972
Команда Узбекистана по конкуру отправилась в Барселону для участия в финале престижных соревнований по конному спорту. Ранее, наша команда успешно выступила на всех отборочных международных этапах соревнований, которые проходили в Узбекистане, Кыргызстане и России, и среди 11 стран Евразийского дивизиона завоевала путёвку на финал.
В мире конного спорта одними из самых престижных соревнований после Олимпийских игр являются соревнования по конкуру Кубка Наций FEI. Международная федерация конного спорта (FEI) распределила все национальные федерации по их дислокации на 7 регионов-дивизионов, в которых проводятся отборочные этапы, и только самые сильные 18 команд (в 1 команде 4 всадника) получают путёвку в финал Кубка Наций FEI. Финал ежегодно осенью проходит в Испании.
Для сведения, Кубок Наций, один из старейших конноспортивных турниров, проводится в европейских странах с 1909 года, а с 1930 года Международная федерация конного спорта стала его со-организатором. Девиз Кубка Наций, который был придуман не так давно, – «Национальная гордость, международный энтузиазм» как нельзя лучше выражает дух этого турнира. Название Кубка Наций несколько раз менялось: Кубок Королевы, Кубок Президента, Кубок Принца Филиппа.
Необходимо отметить, что самым развитым, из перечисленных 3 (трёх) видов конного спорта в нашей республике является конкур, и выход в финал Кубка Наций FEI для всадников Узбекистана являлся заветной мечтой. С конца 2020 года ситуация изменилась, Национальная федерация Узбекистана по конному спорту вступила во вновь созданную Евразийскую ассоциацию конного спорта, и согласно новым правилам к участникам международных соревнований присоединились Россия, Беларусь, Армения, Грузия, Иран и другие страны. С 21 по 25 апреля 2021 года в конноспортивном клубе «Universal Jumping Agro» в Ташкентской области прошли международные соревнования по конкуру — FEI Jumping Nations Cup Eurasian League, по итогам которых Узбекистан в командном зачете завоевал 1-е место.
В соревнованиях в Испании от имени Узбекистана выступят: Бахромжон Газиев, Умид Камилов, Бекзод Курбанов, Азам Толиббаев. Полный список стран-участников: Бельгия, Бразилия, Канада, Франция, Великобритания, Германия, Ирландия, Италия, Нидерланды, Норвегия, Испания, Швеция, Швейцария, США и Узбекистан.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана желает успехов и побед нашим всадникам, которые впервые в истории конного спорта страны примут участие в столь важном и престижном соревновании.