30 Сентябр 2021 3805
Конкур бўйича Ўзбекистон терма жамоаси от спорти оламидаги нуфузли мусобақанинг финалида иштирок этиш учун Барселонага йўл олди. Жамоамиз Ўзбекистон, Қирғизистон ва Россияда ўтказилган барча саралаш босқичларида муваффақиятли иштирок этган ва Евросиё дивизионининг 11 мамлакати орасида ягона финал йўлланмасини қўлга киритган эди.
От спорти дунёсида Олимпия ўйинларидан сўнг турувчи ушбу обрўли тадбирлардан бири айнан Миллатлар кубоги мусобақасидир. Халқаро от спорти федерацияси (FEI) барча миллий федерацияларни жойлашувига кўра саралаш босқичлари ўтказиладиган 7 та минтақага ажратди ва энг кучли 18 та жамоа (1 та жамоада 4 та чавандоз) якуний турнирга йўлланма олади. Кубок финали ҳар йили кузда Испанияда бўлиб ўтади.
Маълумот учун: от спорти бўйича энг қадимий турнирлардан бири бўлган Миллатлар Кубоги 1909 йилдан Европа мамлакатларида ўтказилади ва 1930 йилдан Халқаро от спорти федерацияси унинг асосий ташкилотчисига айланди. Яқинда йўлга қўйилган Миллатлар кубогининг шиори – “Миллий ғурур, халқаро шижоат”га айланди. Бу турнирнинг руҳини энг яхши тарзда ифода этади, дея ҳисоблайди ташкилотчилар. Тарихда Миллатлар кубогининг номи бир неча бор ўзгарди: Қиролича кубоги, Президент кубоги, Шаҳзода Филипп кубоги.
Таъкидлаш жоиз, республикамизда от спортининг энг ривожланган тури конкур бўлиб, чавандозларимиз учун FEI Миллатлар Кубоги финалига чиқиш катта орзу эди. Ҳар йили апрель ойида чавандозларимиз шахсий ҳисобда Жаҳон кубоги йўлланмаси учун минтақамиз вакиллари билан баҳслашадилар. 2020 йил охиридан бошлаб вазият ўзгарди. От спорти бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси янги ташкил этилган Евроосиё йилқичилик ва от спорти ассоциациясига қўшилди. 2021 йил 21-25 апрель кунлари Тошкент вилоятининг “Universal Jumping Agro” от спорти клубида от спорти бўйича халқаро мусобақа – “FEI Jumping Nations Cup Eurasian League” турнири бўлиб ўтди, унда Ўзбекистон жамоавий баҳсда 1-ўринни қўлга киритди.
Испанияда ўтказиладиган мусобақада Ўзбекистон терма жамоаси таркибида қуйидаги спортчилар иштирок этишади: Баҳромжон Газиев, Умид Комилов, Бекзод Қурбонов, Аъзам Толиббоев. Иштирокчи давлатларнинг тўлиқ рўйхати: Бельгия, Бразилия, Канада, Франция, Буюк Британия, Германия, Ирландия, Италия, Нидерландия, Норвегия, Испания, Швеция, Швейцария, АҚШ ва Ўзбекистон.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ўзбек от спорти тарихида илк бор мана шундай мусобақада иштирок этиш арафасида турган жамоамизга улкан муваффақият ва зафарлар тилаб қолади.

30 September 2021 3932
Representatives of the national team of Uzbekistan left for Spain to participate in the final of the FEI Nations Cup
Uzbekistan's show jumping team went to Barcelona to participate in the finals of prestigious equestrian competitions. Earlier, our team successfully performed at all qualifying international stages of the competition, which were held in Uzbekistan, Kyrgyzstan and Russia, and among 11 countries of the Eurasian Division won a ticket to the finals.
In the equestrian world, one of the most prestigious competitions after the Olympic Games is the FEI Nations Cup show jumping competition. The International Equestrian Federation (FEI) has distributed all national federations according to their location into 7 regions-divisions, in which qualifying stages are held, and only the strongest 18 teams (4 riders in 1 team) receive a ticket to the final of the FEI Nations Cup. The final is held annually in the fall in Spain.
For information, the Nations Cup, one of the oldest equestrian tournaments, has been held in European countries since 1909, and since 1930 the International Equestrian Federation has become its co-organizer. The motto of the Nations Cup, which was invented not so long ago – "National pride, international enthusiasm" perfectly expresses the spirit of this tournament. The name of the Cup of Nations has changed several times: the Queen's Cup, the President's Cup, the Prince Philip Cup.
It should be noted that the most developed of the listed 3 (three) types of equestrian sports in our republic is show jumping, and reaching the final of the FEI Nations Cup for riders of Uzbekistan was a cherished dream. Since the end of 2020, the situation has changed, the National Equestrian Federation of Uzbekistan has joined the newly created Eurasian Equestrian Association, and according to the new rules, Russia, Belarus, Armenia, Georgia, Iran and other countries have joined the participants of international competitions. From April 21 to April 25, 2021, the equestrian club "Universal Jumping Agro" in the Tashkent region hosted international show jumping competitions - FEI Jumping Nations Cup Eurasian League, following which Uzbekistan won 1st place in the team competition.
Bahromjon Gaziyev, Umid Kamilov, Bekzod Kurbanov, Azam Tolibbayev will compete in Spain on behalf of Uzbekistan. Full list of participating countries: Belgium, Brazil, Canada, France, Great Britain, Germany, Ireland, Italy, Netherlands, Norway, Spain, Sweden, Switzerland, USA and Uzbekistan.
The National Olympic Committee of Uzbekistan wishes success and victories to our riders, who for the first time in the history of equestrian sports of the country will take part in such an important and prestigious competition.