29 Сентябр 2021 3777
Токио-2020 якунлари, Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик мавзусига бағишланган йиғилишлар давом этади. Бугун Ўзбекистон велосипед спорти федерациясининг тақдимоти тингланди.
Тадбирда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Аваз Каримов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, Козим Ўринбойхўжаев бошчилигидаги Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси мутасаддилари, Спортнинг қишки ва мураккаб турлари бўйича Республика Олий спорт маҳорати мактаби вакиллари қатнашдилар.
Даставвал велоспортчиларимизнинг Токио-2020 Олимпиадасидаги иштироки, тайёргарлик даври, спорт оммавийлиги муҳокама қилинди. Қайд этиш жоиз, 2019 йил Тошкентда ўтган велошоссе бўйича Осиё чемпионати ушбу спорт оммавийлиги йўлида катта туртки бўлди. У орқали делегациямиз Олимпия ўйинларига 2 та лицензия олиш баробарида, қатор медалларни ҳам қўлга киритди.
Оммавийликнинг ортиши ва бошқа ютуқлар қатори мавжуд муаммолар ҳам муҳокама марказида бўлди. Унда баъзи вилоятларда бўлимларнинг очилмагани, айримларида моддий техник база талаб даражасида эмаслиги таъкидланиб, уларни бартараф этиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Қайд этиш жоиз, куни кеча ушбу спорт турини ривожлантириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қарори эълон қилинди. Ушбу ҳужжатда мамлакатимизда велосипед спорт турини оммалаштириш, унинг ривожини янги босқичга олиб чиқиш, профессионал клублар ташкил этиш, юртимизда кўплаб халқаро турнирлар ўтказиш ва бошқа кўплаб керакли йўналишлар кўрсатиб ўтилган. Бугунги тақдимотда ҳам федерация мутасаддилари Ханчжоу ва Париж мусобақаларига тайёрланишда ушбу Қарорда кўрсатиб ўтилган йўналиш билан иш олиб борилишини алоҳида таъкидладилар.

29 Сентября 2021 3946
Продолжаются собрания, посвящённые итогам Токио-2020, подготовке к Азиатским играм 2022 года в Ханчжоу и Олимпийским играм 2024 года в Париже. Сегодня была заслушана презентация федерации велосипедного спорта Узбекистана.
В мероприятии приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, заместитель Министра Туризма и спорта Аваз Каримов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, представители федерации велоспорта Узбекистана во главе Козима Уринбойхужаева, ответственные лица РШВСМ по зимним и сложным техническим видам спорта.
Сначала обсуждалось участие наших велосипедистов на Олимпиаде Токио-2020, период подготовки, популярность этого вида спорта. Стоит отметить, что чемпионат Азии по велоспорту 2019 года, который прошёл в Ташкенте, стал большим толчком в процессе популяризации велоспорта. Благодаря этому турниру наши велоспортсмены завоевали 2 лицензии на Олимпийские игры, а также ряд медалей.
Наряду с ростом популярности и другими достижениями, обсуждались существующие проблемы. Было отмечено, что в некоторых регионах отделений нет, во многих областях материально-техническая база не на должном уровне, и рассматривались предложения по устранению проблем.
Следует отметить, что недавно было обнародовано Постановление Президента Республики Узбекистан о развитии этого вида спорта. В документе говорится о продвижении велоспорта в нашей стране, выводе его развития на новый уровень, создании профессиональных клубов, проведении множества международных турниров в Узбекистане и многих других важных направлениях. В сегодняшней презентации официальные лица федерации отметили, что при подготовке к соревнованиям в Ханчжоу и Париже работа будет вестись в соответствии с этим Постановлением.