24 Сентябр 2021 2463
“Қиличбозларимизнинг Токио-2020 Олимпиадасига спортимиз тарихида илк бор 3 та лицензия олишгани олдинга ташланган катта қадам бўлди. Бироқ бу билан тўхтаб қолмаймиз”.
МОҚ ҳамда Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси Рустам Шоабдураҳмонов қиличбозларимизнинг Токио-2020 Олимпиадасидаги иштирокига бағишланган йиғилишда шу фикрларни илгари суриб ўтди. ЎзДЖТСУ қошидаги Жисмоний тарбия ва спорт илмий тадқиқотлар институти директори, профессор Рашид Маткаримов, Спортнинг яккакураш турлари бўйича Республика Олий спорт маҳорати мактаби директори Баҳодир Маматназаров, Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси мутасаддилари ва мураббийлари билан ўтган учрашувда бир қатор истиқболли режалар муҳокама қилиб олинди.
“Ҳа, маълум ютуқларимиз бўлди. Илк бор ушбу спорт турида 3 та лицензия олганимиз, 18 ёшли қизимизнинг кучли саккизликдан жой олгани улкан натижа. Бироқ бу билан тўхтаб қолмаймиз. Президентимиз 13 август куни Олимпиячиларимизни қабул қилганларида ҳар бир федерациянинг иштирокини танқидий кўриб чиқиш бўйича топшириқ берган эдилар. Шу боис бугун фаолиятимизга шу жиҳатдан назар ташлаймиз”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Учрашувда лицензия олинмаган йўналишларнинг фаолияти танқидий кўриб чиқилиб, уларни ривожлантириш дастурлари муҳокама қилинди. Қиличбозлик спортида жамоавий йўналишда лицензия олган мамлакатлар тўғридан тўғри яккалик дастурида 4 та йўлланмага эга бўлади. Шу боис Париж-2024 Олимпиадасида асосий эътибор жамоавий йўлланмаларга қаратилиши таъкидланди. Шунингдек, йиғилишда селекция ишларига янада катта аҳамият қаратиш, кучли жамоалар, хусусан, Европа вакиллари билан ўқув-машғулот йиғинларини кўпроқ ўтказиш каби масалаларга алоҳида тўхталиб ўтилди.

24 Сентября 2021 2561
“То, что наши фехтовальщики впервые в истории нашего спорта получили 3 лицензии на Олимпиаду-2020 в Токио, стало большим шагом вперед. Но на этом мы не остановимся”.
Такое мнение высказал председатель НОК и федерации фехтования Узбекистана Рустам Шоабдурахманов на совещании, посвященном участию наших фехтовальщиков в Олимпиаде-2020 в Токио. На прошедшей встрече с директором Научно-исследовательского института физической культуры и спорта при УзГУМЯ, профессором Рашидом Маткаримовым, директором Республиканской школы высшего спортивного мастерства по единоборствам Баходиром Маматназаровым, должностными лицами и тренерами Федерации фехтования Узбекистана был обсужден ряд перспективных планов.
"Да, у нас были определенные успехи. То, что мы впервые получили 3 лицензии в этом виде спорта, наша 18-летняя дочь вошла в восьмерку сильнейших - это огромный результат. Но на этом мы не остановимся. Наш Президент 13 августа приняв наших олимпийцев дал задание критически рассмотреть участие каждой федерации. Поэтому сегодня мы смотрим на нашу деятельность с этой точки зрения", - сказал Рустам Шоабдурахманов.
На встрече критически рассмотрена деятельность нелицензированных направлений, обсуждены программы их развития. Страны, получившие лицензию в командных видах спорта по фехтованию, получат 4 путевки непосредственно в индивидуальную программу. Поэтому на Олимпиаде-2024 в Париже основное внимание будет уделено командным путевкам. Также на совещании были затронуты такие вопросы, как придание большего значения селекционной работе, проведение большего количества учебно-тренировочных сборов с сильными командами, в частности с представителями Европы.