21 Сентябр 2021 4022
МОҚда спортчиларимизнинг Токио-2020 Олимпия ўйинларидаги иштирокига бағишланган таҳлилий йиғилишлар давом этмоқда. Хабар берганимзидек, куннинг биринчи ярмида Қўмита раҳбарияти спорт курашлари бўйича терма жамоамиз мутасаддилари билан муҳокама ўтказди. Шундан сўнг дзюдочиларимиз чиқиши таҳлил қилинди. Унда терма жамоа мураббийлари Илиас Илиадис ва Нелля Киямова ҳамда Ўзбекистон дзюдо федерацияси вакиллари қатнашишди.
Йиғилишда ҳар бир вазндаги дзюдочиларимизнинг иштироки кўриб чиқилди. Бир қатор вакилларимизнинг чиқиши танқидий фикрларга сабаб бўлди. Бу борада мураббийларнинг шахсий фикрлари ҳам алоҳида ўрганилди.
“Дзюдочиларимизнинг спорт формаси жуда юқори эди. Лекин баъзи вазиятларда руҳий томондан камчиликларимиз кўринди. Шундай ҳолатларга дуч келдикки, вазият бизга боғлиқ бўлмай қолди. Парижга тайёргарликка энди бошқача ёндашамиз. Ҳар бир вазнда лицензион ҳудудга кирадиган камида 2 нафардан дзюдочини тарбиялаймиз. Бунинг учун ички потенциалимиз етарли. Рақобат жуда кучли бўлсагина, катта натижага эришамиз”, – деди Илиас Илиадис.
Суҳбатда мураббийлар штаби бу йилги мамлакат чемпионати натижалари орқали янги Олимпиада циклига тайёрланадиган таркибни саралаб олишни режалаштирилаётганини таъкидлади. Маълум қилинишича, унда Давлат Бобоновдан бошқа терма жамоамизнинг барча вакиллари иштирок этади.

21 Сентября 2021 4165
В НОК продолжаются аналитические совещания, посвященные участию наших спортсменов в Олимпийских играх в Токио-2020. Как я уже сообщал, в первой половине дня руководство Комитета провело обсуждение с официальными лицами нашей сборной по спортивной борьбе. После этого был проведен анализ выступления наших дзюдоистов. В нем приняли участие тренеры сборной Илиас Илиадис и Неля Киямова, а также представители федерации дзюдо Узбекистана.
На совещании было рассмотрено участие наших дзюдоистов в каждой весовой категории. Выступление ряда наших представителей вызвало критические замечания. Личные мнения тренеров по этому вопросу также были изучены отдельно.
“Спортивная форма наших дзюдоистов была на высоком уровне. Но в некоторых ситуациях были замечены наши психологические недостатки. Мы столкнулись с таким положениям, что ситуация перестала зависеть от нас. Теперь мы подходим к подготовке к Парижу по-другому. Мы воспитываем не менее 2 дзюдоистов, которые входят в лицензионную зону в каждом весе. Для этого у нас достаточно внутреннего потенциала. Только если конкуренция будет очень сильной, мы добьемся отличного результата”, – сказал Илиас Илиадис.
В ходе беседы тренерский штаб отметил, что по итогам чемпионата страны в этом году планируется провести отбор состава, который будет готовиться к новому олимпийскому циклу. Сообщается, что в нем примут участие все представители нашей сборной, кроме Давлата Бобонова.