14 Сентябр 2021 5033
Жорий йилнинг 4-11 сентябрь кунлари Россиянинг Қозон шаҳрида I МДҲ ўйинлари бўлиб ўтди. Унда иштирок этган Ўзбекистон делегацияси 23 та олтин, 32 та кумуш ва 36 та бронза, жами 91 та медаль қўлга киритиб, умумжамоа ҳисобида мезбонлардан сўнг иккинчи ўринни эгаллади. Ушбу мусобақада иштирок этган делегациямиз Ватанимизга қайтиб келди. Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортининг 3-Терминалида ўтган тантанали маросимда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Беҳзод Мусаев, Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти, Туризм ва спорт вазирлигимутасаддилари, кўп сонли мухлислар ва спортчиларимизнинг яқинлари иштирок этишди.
Ёш атлетларимиз аэропортда тантанали кутиб олинди. Тадбирни Азиз Абдуҳакимов ва Беҳзод Мусаев очиб беришди. Мутасаддилар сўз ўрнида ёш спортчиларимизни қўлга киритилган муваффақият билан қутлаб, уларнинг келгуси фаолиятларида омад ва зафарлар тилаб ўтишди. Шунингдек, Ўзбекистон халқ артисти Теша Мўминов, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоир Ғайрат Мажид ҳам ўзларининг илиқ тилакларини йўлладилар.
Шундан сўнг биринчи МДҲ ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлган спортчиларимизга Ўзбекистон Республикаси Президенти совғаси топширилди. Унга кўра, мусобақада олтин медалга сазовор бўлган спортчиларга 25 миллион, уларнинг устозларига 12.5 миллион, кумуш медаль соҳибларига 15 миллион ва уларнинг тренерларига 7.5 миллион, бронза медали эгаларига эса 10 миллион, уларни тарбиялаган мураббийларига 5 миллион сўмдан пул мукофотларининг сертификатлари топширилди. Эстрадамизнинг бир қатор ёрқин вакиллари ижросидаги куй-қўшиқлар тантанали маросимга ўзгача файз берди.
Кейин тадбир иштирокчилари ажратилган икки қаватли махсус автобусларда пойтахтимиз бўйлаб МОҚ томон сайрга чиқишди. Уларни кўплаб ҳамшаҳарларимиз пойтахтимиз кўчалари бўйлаб олқишлаб туришди.
Тантанали маросимнинг мантиқий якуни МОҚ биносида бўлди. Унда делегациямиз бир жамоа бўлиб, эсдалик учун суратга тушишди ва улар иштирокида флешмоб ёзиб олинди.

14 September 2021 5173
From September 4 to 11 of this year, the First CIS Games were held in Kazan, Russia. The delegation of Uzbekistan that participated in it, having won 23 gold, 32 silver and 36 bronze medals, a total of 91 medals, took second place in the team competition after the hosts. Our delegation, which participated in this competition, returned to their homeland. The solemn ceremony, held in Terminal 3 of the Tashkent International Airport named after Islam Karimov, was attended by Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Behzod Musayev, the IOC leadership headed by Rustam Shoabdurakhmonov, employees of the Ministry of Tourism and Sports, numerous fans and relatives of athletes.
Our young athletes were solemnly welcomed at the airport. The event was opened by Aziz Abdukhakimov and Behzod Musayev. On the spot, the responsible persons congratulated the young athletes on their achievements and wished them success and success in their future activities. People's Artist of Uzbekistan Tesha Muminov, member of the Writers ' Union of Uzbekistan, poet Gairat Majid also sent their warm wishes.
After that, the winners and prize-winners of the first CIS Games were presented with a gift from the President of the Republic of Uzbekistan. According to him, athletes who won gold medals were awarded 25 million, their mentors-12.5 million, silver medalists-15 million, their coaches-7.5 million, bronze medalists-10 million, their coaches-5 million soums. A special atmosphere of solemnity was given by the melodies performed by a number of bright representatives of our stage.
Then the participants of the event took a ride around the capital on dedicated double-decker special buses in the direction of the IOC. They were applauded by many of our nurses on the streets of our capital.
The logical conclusion of the solemn ceremony was the premises of the NOC. On it, our delegation, being a team, was photographed for memory and a flash mob with their participation was recorded.