Тошкентда қиличбозлик бўйича халқаро конференция иш бошлади
Бугун пойтахтимизда қиличбозлик бўйича Осиё, Пан Америка ва Африка конфедерацияларининг ҳамкорликдаги конференцияси бўлиб ўтмоқда. Унда ҳар уч минтақа конфедерацияларининг раҳбарияти, унга аъзо 30 дан ортиқ миллий федерациялар вакиллари иштирок этишмоқда.
Конференциянинг мавзуси “Осиё ва бошқа қитъаларда қиличбозликни ривожлантиришнинг инновацион услублари” бўлиб, унда сўнгги давр, айниқса, коронавирус пандемияси пайтида ривожланишнинг янги методологияси бўйича қимматли маълумотлар алмашинмоқда. Бугунги тадбирни Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси Рустам Шоабдураҳмонов очиб берди. Қўмита раҳбари сўз ўрнида Президентимиз томонидан мамлакатимизда спортни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор, бунинг самарасида барча турлар қатори қиличбозликнинг ривожланиб бораётгани хусусида алоҳида тўхталиб ўтди.
Шундан сўнг Пан Америка қиличбозлик конфедерацияси президенти Виталий Логвин, Африка қиличбозлик конфедерацияси президенти Эмбанник Ндие, Осиё қиличбозлик конфедерацияси президенти вазифасини бажарувчи Русни Абу Ҳасан, шунингдек, ушбу ташкилотларнинг бир қатор мутасаддилари ўз тақдимотларини намойиш қилишди. Унда сўз олган спикерлар қиличбозлик спортини ривожлантириш, бунинг учун жойларда олиб борилаётган лойиҳалар, йўлга қўйилган семинар ва ўқув-курслари, келгусидаги лойиҳалар хусусида маълумот беришди.
“Қиличбозлик спортининг янада ривожланиши учун йўл очаётган Ўзбекистон ҳукуматига ўз миннатдорчилигимни билдириб ўтмоқчиман. Апрель ойида эпидемиологик вазият мураккаб бўлиб турганда айнан бу давлат ташаббус билан Осиё минтақаси учун ўтган Токио-2020 лицензион мусобақасини қабул қилди. Буларнинг барчаси жаноб Президент Мирзиёевнинг эътиборлари қандай эканини кўрсатиб турибди. Ўз навбатида, ўзбек қиличбозларининг ҳам халқаро майдондаги натижалари тобора ўсиб бормоқда”, – деди Виталий Логвин.
Тадбир давомида Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси бош котиби Гулнора Саидова Тошкентда очиладиган мураббийларни ўқитувчи халқаро академия фаолияти ҳақида маъруза қилди.
Конференция кун охирига қадар давом этади. Унда қиличбозлик спортининг истиқболи, янги инновацион йўналишлар, жумладан, мактаб ўқувчилари учун интерактив олимпик энциклопедия яратиш, йирик мусобақаларни ўтказишда янгича технологиялардан фойдаланиш каби 10 га яқин мавзулар атрофлича муҳокама қилинади.

5 Сентября 2021 5370
Сегодня в столице проходит совместная конференция конфедераций Азии, Пан-Америки и Африки по фехтованию. В мероприятии участвуют руководители этих организаций и более 30 национальных федераций, которые являются их членами.
Тема конференции “Инновационные методы развития фехтования в Азии и других континентах” и в ходе неё участники обмениваются ценными информациями относительно новой методологии развития за последнее время, особенно в период пандемии коронавируса. Сегодняшнее мероприятие открыл председатель Национального Олимпийского комитета Узбекистана и федерации фехтования Узбекистана Рустам Шаабдурахманов. В ходе своего выступления руководитель Комитета отметил, что наш Уважаемый Президент уделяет особое внимание спортивной сфере и в результате этого развиваются все виды спорта, в частности и фехтование.
Затем президент конфедерации фехтования Пан-Америки Виталий Логвин, президент конфедерации фехтования Африки Мбагник Ндиайе, и.о. президента конфедерации фехтования Азии Русни Абу Хасан, а также, ответственные лица этих организаций продемонстрировали свои презентации. Спикеры рассказали о развитии фехтования, местных проектах, которые реализуются с этой целью, а также, семинарах и тренингах, планах на будущее.
«Хочу выразить благодарность правительству Узбекистана за то, что они полностью поддерживают дальнейшее развитие фехтования. В апреле, когда эпидемиологическая ситуация осложнилась, именно по инициативе этой страны был проведен лицензионный турнир Токио-2020 для Азиатского континента. Все это свидетельствует об уделяемом внимании со стороны Президента — Шавката Мирзиёева. В свою очередь, узбекские фехтовальщики добиваются высоких результатов на международной арене», — сказал Виталий Логвин.
В ходе мероприятия Генеральный секретарь федерации фехтования Узбекистана Гульнора Саидова сделала доклад о деятельности Международной академии тренеров, которая откроется в Ташкенте.
Конференция продлится до конца дня. В ходе неё будут обсуждены около 10 тем, в частности, перспективы фехтования, новые инновационные направления, в том числе создание интерактивной Олимпийской энциклопедии для школьников, использование новых технологий в крупных соревнованиях.