Тошкентда қиличбозлик бўйича халқаро конференция иш бошлади
Бугун пойтахтимизда қиличбозлик бўйича Осиё, Пан Америка ва Африка конфедерацияларининг ҳамкорликдаги конференцияси бўлиб ўтмоқда. Унда ҳар уч минтақа конфедерацияларининг раҳбарияти, унга аъзо 30 дан ортиқ миллий федерациялар вакиллари иштирок этишмоқда.
Конференциянинг мавзуси “Осиё ва бошқа қитъаларда қиличбозликни ривожлантиришнинг инновацион услублари” бўлиб, унда сўнгги давр, айниқса, коронавирус пандемияси пайтида ривожланишнинг янги методологияси бўйича қимматли маълумотлар алмашинмоқда. Бугунги тадбирни Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси Рустам Шоабдураҳмонов очиб берди. Қўмита раҳбари сўз ўрнида Президентимиз томонидан мамлакатимизда спортни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор, бунинг самарасида барча турлар қатори қиличбозликнинг ривожланиб бораётгани хусусида алоҳида тўхталиб ўтди.
Шундан сўнг Пан Америка қиличбозлик конфедерацияси президенти Виталий Логвин, Африка қиличбозлик конфедерацияси президенти Эмбанник Ндие, Осиё қиличбозлик конфедерацияси президенти вазифасини бажарувчи Русни Абу Ҳасан, шунингдек, ушбу ташкилотларнинг бир қатор мутасаддилари ўз тақдимотларини намойиш қилишди. Унда сўз олган спикерлар қиличбозлик спортини ривожлантириш, бунинг учун жойларда олиб борилаётган лойиҳалар, йўлга қўйилган семинар ва ўқув-курслари, келгусидаги лойиҳалар хусусида маълумот беришди.
“Қиличбозлик спортининг янада ривожланиши учун йўл очаётган Ўзбекистон ҳукуматига ўз миннатдорчилигимни билдириб ўтмоқчиман. Апрель ойида эпидемиологик вазият мураккаб бўлиб турганда айнан бу давлат ташаббус билан Осиё минтақаси учун ўтган Токио-2020 лицензион мусобақасини қабул қилди. Буларнинг барчаси жаноб Президент Мирзиёевнинг эътиборлари қандай эканини кўрсатиб турибди. Ўз навбатида, ўзбек қиличбозларининг ҳам халқаро майдондаги натижалари тобора ўсиб бормоқда”, – деди Виталий Логвин.
Тадбир давомида Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси бош котиби Гулнора Саидова Тошкентда очиладиган мураббийларни ўқитувчи халқаро академия фаолияти ҳақида маъруза қилди.
Конференция кун охирига қадар давом этади. Унда қиличбозлик спортининг истиқболи, янги инновацион йўналишлар, жумладан, мактаб ўқувчилари учун интерактив олимпик энциклопедия яратиш, йирик мусобақаларни ўтказишда янгича технологиялардан фойдаланиш каби 10 га яқин мавзулар атрофлича муҳокама қилинади.

5 September 2021 5227
Today, a joint conference of the Asian, Pan-American and African fencing confederations is being held in the capital. The event is attended by the heads of these organizations and more than 30 national federations that are their members.
The theme of the conference is " Innovative methods of fencing development in Asia and other continents” and during it, participants exchange valuable information about the new methodology of development recently, especially during the coronavirus pandemic. Today's event was opened by the chairman of the National Olympic Committee of Uzbekistan and the Fencing Federation of Uzbekistan, Rustam Shaabdurakhmanov. During his speech, the head of the Committee noted that our Distinguished President pays special attention to the sports sphere and as a result, all sports, in particular fencing, are developing.
Then the president of the Pan-American Fencing Confederation Vitaly Logvin, the president of the African Fencing Confederation Mbagnik Ndiaye, the acting President of the Asian Fencing Confederation Rusni Abu Hassan, as well as the responsible persons of these organizations showed their presentations. The speakers told about the development of fencing, local projects that are being implemented for this purpose, as well as seminars and trainings, plans for the future.
"I would like to express my gratitude to the Government of Uzbekistan for fully supporting the further development of fencing. In April, when the epidemiological situation became more complicated, it was on the initiative of this country that the Tokyo 2020 license tournament for the Asian continent was held. All this testifies to the attention paid by the President — Shavkat Mirziyoyev. In turn, Uzbek fencers achieve high results in the international arena, " Vitaly Logvin said.
During the event, Secretary General of the Fencing Federation of Uzbekistan Gulnora Saidova made a report on the activities of the International Academy of Coaches, which will open in Tashkent.
The conference will last until the end of the day. During it, about 10 topics will be discussed, in particular, the prospects of fencing, new innovative directions, including the creation of an interactive Olympic encyclopedia for schoolchildren, the use of new technologies in major competitions.