Биринчи МДҲ ўйинларига тайёргарлик авжида
4-11 сентябрь кунлари Россия Федерациясининг Қозон шаҳрида Мустақил давлатлар Ҳамдўстлиги вакиллари ўртасида илк бор спорт ўйинлари ташкил этилади. Унда МДҲга аъзо 10 та (Россия, Арманистон, Озарбайжон, Молдова, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон) давлатдан жами 2 000 нафар иштирокчи (шундан 1 500 нафари спортчи) иштирок этиши кутилмоқда. Спортчиларнинг ёши 14 дан 23 гача бўлиши қатъий белгилаб қўйилган.
Биринчи МДҲ ўйинлари дастуридан спортнинг 16 та тури, яъни бокс, стол тенниси, эркин ва юнон-рум кураши, белбоғли кураш, корэш, самбо, дзюдо, муай-тай, каратэ, баскетбол, ўқ отиш, бадминтон, футбол, рақс спорти ва бадиий гимнастика ўрин олган бўлиб, иштирокчилар 182 та медаллар жамланмаси учун курашади. Баҳсларни 400 нафар ҳакам бошқариб борса, ўйинларнинг хавфсиз ўтишини таъминлаш учун 10 000 нафар волонтёрлар жалб этилиши режалаштирилган.
Ҳозирда делегациямизда қизғин тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда. Бу борада МОҚда бир қатор ташкилий масалаларга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Тадбирни Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов олиб борди. Унда, шунингдек, Туризм ва спорт вазирлиги мутасаддилари, терма жамоа мураббийлари иштирок этишди.
Тадбирда Ойбек Касимов Токио-2020 Олимпия ўйинларидаги тажрибадан келиб чиққан ҳолда мазкур мусобақада делегациямиз учун Олимпия шаҳарчасида ажратилган ҳудудни безатиш, олиб бориладиган керакли жиҳозлар, ташкилий қўмита томонидан жорий этилган тартиблар ҳақида батафсил гапириб ўтди. Таъкидлаш жоиз, бу мусобақа ёш спортчиларимиз учун олдинда турган Шантау-2021 ёшлар Осиё ўйинлари, Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари ва Париж-2024 Олимпия ўйинлари олдидан катта тажриба мактаби бўлиб хизмат қилади.
Биринчи МДҲ давлатлари ўйинларида Ўзбекистон спорт делегацияси таркиби 240 нафарни ташкил қилиб, вакилларимиз 15 та спорт туридан баҳсларда иштирок этади. Спортчиларимиздан 55 нафарини яккакураш турлари вакиллари ташкил этади.

31 Августа 2021 4604
4-11 сентября в городе Казань (Российская Федерация) впервые среди представителей стран СНГ пройдут спортивные соревнования. В этих Играх примут участие 2000 участников (среди них 1500 спортсменов) из 10 стран СНГ (Россия, Армения, Азербайджан, Молдова, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан). Возраст спортсменов от 14 до 23 лет.
В программу I Игр СНГ вошли 16 видов спорта — бокс, настольный теннис, вольная и греко-римская борьба, борьба на поясах, корэш, самбо, дзюдо, муай-тай, каратэ, баскетбол (3х3), стрелковый спорт, бадминтон, футбол («футзал»), танцевальный спорт и художественная гимнастика. Будет разыграно 182 комплектов медалей. К соревнованиям привлечены 400 судей, а также, 10 000 волонтёров для безопасного проведения Игр.
Примечательно, что среди участников есть и делегация Узбекистана, которая в настоящее время активно готовится к соревнованиям. В НОК состоялась встреча, посвященная организационным вопросам. Мероприятие, в котором присутствовали представители Министерства Туризма и спорта, а также, тренеры сборных команд, проводил Генеральный секретарь НОК Ойбек Касымов.
На встрече Ойбек Касымов поделился своим мнением относительно оформления нашей территории в Олимпийской деревне, необходимых принадлежностей для этого. При этом, Ойбек Касымов опирался на опыте Олимпийских игр в Токио, которые завершились недавно. Также, он осведомил о правилах, которые введены Оргкомитетом Игр. Следует отметить, что эти Игры послужат приобретению опыта и своеобразной школой для наших молодых спортсменов перед юношескими Азиатскими играми Шаньтау-2021, Азиатскими играми Ханчжоу-2022 и Олимпийскими играми Париж-2024.
В I Играх СНГ делегацию Узбекистана представят 240 членов. Наши спортсмены будут соревноваться в 15 направлениях. Следует отметить, что 55 спортсменов