Пойтахтимизда фаолият бошлаётган Осиёда ягона қиличбозлик академияси фаолиятига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди
Президентимизнинг юртимизда спорт соҳасида малакали мутахассисларни тайёрлаш ва уларнинг тажрибасини ошириш борасида берган топшириқлари, мазкур йўналишдаги фармонлари ижросини таъминлаш мақсадида жорий йил мамлакатимизда илк бор Осиё қиличбозлик Академияси ташкил этилмоқда. Академия Халқаро қиличбозлик федерацияси, ЎзР Туризм ва спорт вазирлиги, МОҚ, ЎзДЖТСУ билан ҳамкорликда очилмоқда. Унда қитъамизнинг энг кучли мутахассислари мазкур спорт турида малакали кадрларни тайёрлаш бўйича фаолият олиб боришади. Бугун МОҚда мазкур академия очилишига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда ЎзДЖТСУ ректори Маҳмуд Болтабоев, Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси бош котиби Гулнора Саидова, Спорт яккакурашлари бўйича Республика Олий спорт маҳорати мактаби мураббийи Геннадий Пелих иштирок этишди.
Даставвал Гулнора Саидова академия фаолияти ҳақида батафсил маълумот берди.
“Бу Осиёдаги биринчи академия бўлади. Унда ҳозирча мураббийларни тайёрлаш кўзда тутилган. Қиличбозлик спортида бундай академиялар Европа ва Пан Америка минтақасида мавжуд холос. Ҳозирда академия фаолиятини йўлга қўйиш бўйича ҳужжатларни расмийлаштиришнинг сўнгги босқичи амалга оширилмоқда. Фурсатдан фойдаланиб, бу лойиҳани қўллаб-қувватлаётган ҳукуматимиз ва ЎзДЖТСУга миннатдорчилик билдириб ўтмоқчиман. Бу билан ўзбек спортининг ривожланиб бораётганини яққол кўрсата оламиз”, – деди Г.Саидова.
Ўз навбатида Маҳмуд Болтабоев ҳам академия фаолияти ва Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси билан ҳамкорлик борасида йўлга қўйилган ишлар хусусида гапириб ўтди.
Қайд этиш жоиз, Академия тўлиқлигича Халқаро қиличбозлик федерацияси томонидан молиялаштирилади. Ўқиш 1 йилга мўлжалланган бўлиб, унда яқинда фаолиятини тугатган ва мураббий бўлиш истагидаги 6-8 нафар собиқ спортчилар халқаро федерация томонидан танлаб олинади. Қувонарлиси, ҳозирнинг ўзида мазкур академияда таҳсил олишни истаган абитуриентларнинг талабномалари мавжуд.
Анжуманда иштирок этган журналистлар Академия фаолияти бўйича ўзларини қизиқтирган саволлар билан мурожаат қилишди. Унда бир қатор қизиқарли мавзуларда қизғин баҳс-мунозаралар бўлди.

24 Августа 2021 4483
В столице состоялась пресс-конференция, посвященная деятельности единственной в Азии академии фехтования
В целях обеспечения исполнения поручений Президента нашей страны по подготовке и повышению опыта квалифицированных специалистов в области спорта, указов в этом направлении в текущем году в нашей стране впервые создается Азиатская Академия фехтования. Академия открывается в сотрудничестве с Международной федерацией фехтования, Министерством туризма и спорта РУз, МОК, УзГУМЯ. В нем примут участие сильнейшие специалисты нашего континента по подготовке квалифицированных кадров в этом виде спорта. Сегодня в МОК состоялась пресс-конференция, посвященная открытию данной академии. В нем приняли участие ректор УзГУМЯ Махмуд Болтабаев, генеральный секретарь Федерации фехтования Узбекистана Гульнара Саидова, тренер республиканской школы высшего спортивного мастерства по спортивным единоборствам Геннадий Пелих.
Сначала Гульнара Саидова подробно рассказала о деятельности Академии.
“Это будет первая академия в Азии. В нем пока предусмотрена подготовка тренеров. В фехтовании такие академии существуют только в европейском и Панамериканском регионе. В настоящее время осуществляется последний этап оформления документов по налаживанию деятельности Академии. Пользуясь случаем, я хотел бы поблагодарить наше правительство и Uzdjtsu за поддержку этого проекта. Этим мы наглядно показываем, что узбекский спорт развивается”, - сказал Г.Саидова.
В свою очередь, Махмуд Болтабоев также рассказал о деятельности академии и проделанной работе по сотрудничеству с федерацией фехтования Узбекистана.
Стоит отметить, что Академия полностью финансируется Международной федерацией фехтования. Обучение рассчитано на 1 год, в течение которого Международная федерация отбирает 6-8 бывших спортсменов, недавно завершивших карьеру и желающих стать тренерами. Отрадно, что сейчас есть заявки абитуриентов, желающих учиться в этой академии.
Журналисты, присутствовавшие на конференции, задавали интересующие их вопросы о деятельности Академии. В нем шла жаркая дискуссия на ряд интересных тем.