Хабарингиз бор, жорий йилнинг 24 августидан 5 сентябрига қадар Япония пойтахти Токио шаҳрида XVI ёзги Паралимпия ўйинлари бўлиб ўтади. Бугун Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитасида делегациямиз аъзоларини Токио шаҳрига тантанали кузатиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, спортчилар ва уларнинг ота-оналари, мураббийлар ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этишди.
Тантанали маросимни Танзила Норбоева очиб берди. Танзила Камаловна сўз ўрнида Токиода бўлиб ўтадиган XVI ёзги Паралимпия ўйинларида уларга омад ва зафарлар тилаган ҳолда, юртимизга ёруғ юз билан қайтишларини, халқимиз, Президентимиз ишончларини оқлашлари учун бор маҳоратларини ишга солишга чақириб, ўзининг самимий тилакларини изҳор этди.
Сўнгра Абдулла Арипов спортчиларимизга ёзги Паралимпия ўйинларида куч-қувват тилаб, муҳтарам Президентимиз ҳамда миллионлаб мухлисларимиз улардан ғалабалар кутишларини айтиб ўтди.
Шундан сўнг, Танзила Норбоева ва Азиз Абдуҳакимов давлат байроғини Миллий паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаевга тантанали равишда топширишди. Сўнгра Ўзбекистон Республикаси давлат мадҳияси янгради.
Маросимда сўз олган спортчилар – Муҳаммад Рехсимов ва Шаҳноза Мирзаева Паралимпия ҳаракатига қаратаётган юксак эътибори учун барча паралимпия спортчилари номидан юртбошимизга ўз миннатдорчиликларини изҳор қилишди ва насиб қилса, Мустақиллигимизнинг 30 йиллик шодиёнасига юқори натижалар билан қайтишларини айтишди.
Тадбир якунида Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов дуога қўл очиб, Токиога йўл олаётган делегациямиз вакилларига оқ йўл тилади.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон спорт делегацияси Токио-2020 ёзги Паралимпия ўйинларига спортнинг 8 турида 55 та йўлланма қўлга киритган.

20 Августа 2021 4387
Как вам известно, с 24 августа по 5 сентября нынешнего года в Токио пройдут XVI летние Паралимпийские игры. Сегодня в Национальном паралимпийском комитете прошла торжественная церемония перед отбытием наших Паралимпийцев в столицу Японии.
В мероприятии приняли участие председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувахидов, заместитель Премьер-министра, Министр Туризма и спорта Азиз Абдухакимов, председатель Национального Олимпийского комитета Рустам Шаабдурахманов, спортсмены и их родители, тренеры и СМИ.
Церемонию открыла председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева. Танзила Камаловна пожелала удачи нашим пара-атлетам на XVI летних Паралимпийских играх, призвала их вернуться в нашу страну с яркими победами, использовать все свои возможности, чтобы оправдать доверие нашего народа и нашего Президента и выразила свои искренние пожелания.
Затем Абдулла Арипов пожелал нашим спортсменам сил на летних Паралимпийских играх и сказал, что наш уважаемый Президент и миллионы болельщиков ждут от них только побед.
После этого Танзила Нарбаева и Азиз Абдухакимов торжественно передали государственный флаг председателю Национального Паралимпийского комитета Мухторхону Ташходжаеву. Далее прозвучал гимн Республики Узбекистан.
На церемонии выступили пара-спортсмены Мухаммад Рехсимов и Шахноза Мирзаева, от имени всех Паралимпийцев выразили благодарность нашему Президенту за высокое внимание, которое уделяется развитию Паралимпийского движения, и отметили, что к 30-летию Независимости страны вернутся с высокими результатами.
В завершение мероприятия председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов искренне пожелал удачи и ярких побед членам нашей делегации.