Ўзбекистон Қаҳрамони Ачилбай Раматов 59 ёшда!
Бугун Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари, Ўзбекистон бокс федерацияси раиси Ачилбай Раматов таваллуд айёмини нишонламоқда.
Ачилбай Жуманиязович Раматов 1962 йил 20 август куни туғилган. Ачилбай Жуманиязович мамлакатимизнинг ҳар соҳада ривож топиб боришида, хусусан, ўзбек боксининг бугунги чўққига чиқишига улкан ҳисса қўшган спорт фидойиларидан. А.Раматов 2012 йил Ўзбекистон бокс федерацияси раислигига келгач тубдан катта ўзгаришларни амалга оширди. Бунинг натижасида боксчиларимиз Рио-2016 ёзги Олимпия ўйинлари, 2017 йил Тошкентда, 2019 йил Таиландда, 2021 йил БААда ўтган Осиё чемпионати, 2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинлари ва 2019 йил Россияда ўтказилган жаҳон чемпионатида умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни қўлга киритишди.
Ачилбай Раматовнинг улкан хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланган. У “Дўстлик”, «Фидокорона хизматлари учун» ва “Эл-юрт ҳурмати” орденлари, шунингдек, мамлакатимизнинг олий мукофоти “Ўзбекистон Қаҳрамони” фахрий унвонига эга.
Ўзбекистон Миллий Oлимпия қўмитаси Ачилбай Жуманиязовични таваллуд айёми билан табриклаб, у кишига узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва куч-ғайрат тилаб қолади.

20 August 2021 10841
Today, the First Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the Boxing Federation of Uzbekistan Achilbay Ramatov celebrates his birthday.
Achilbai Dzhumaniyazovich Ramatov was born on August 20, 1962. Achilbay Dzhumaniyazovich is one of the outstanding figures who made his unique contribution to the development of our country, in particular, to the current success of Uzbek boxing. After becoming the chairman of the Boxing Federation of Uzbekistan in 2012, Achilbay Ramatov made important changes. As a result, our boxers became the first in the team competition at the Rio 2016 Summer Olympics, at the 2017, 2019 and 2021 Asian Championships, at the 2018 Asian Games in Indonesia and the 2019 World Championships in Russia.
For his services to the country, Achilbai Ramatov was awarded the orders "Dustlik", "Fidokorona hizmatlari uchun" and "El-yurt Khurmati", as well as the highest State award of our country — " Hero of Uzbekistan "("Uzbekistan Kahramoni").
The National Olympic Committee of Uzbekistan sincerely congratulates Achilbay Ramatov on his birthday, wishes him good health, long life, success and prosperity.